-
Obvinění (trestní řízení)
Pokud jste se ocitli v postavení podezřelého či obviněného ze spáchání trestného činu, tyto informační přehledy vám mohou pomoci seznámit se s trestním řízením a jeho různými stadii. Vysvětlují práva a povinnosti v každém stadiu, počínaje právy a povinnostmi během vyšetřování v přípravném řízení a konče právy po skončení soudního řízení. Tyto informační přehledy přináší rovněž informace o tom, jak se řeší méně závažná protiprávní jednání, například dopravní přestupky.
-
Oběti trestných činů
Pokud jste se stali obětí trestného činu, máte řadu práv. Mohou to být práva v rámci řízení proti pachateli (trestní řízení) nebo práva na odškodnění, ochranu či podporu. Tato práva se v jednotlivých členských státech Evropské unie (EU) liší.
-
Základní práva
Informace o ochraně základních práv v Evropské unii.
-
Veřejné listiny
Nařízení o veřejných listinách (nařízení 2016/1191), které bylo přijato dne 6. července 2016 a které je použitelné ve všech zemích EU ode dne16. února 2019, usnadňuje oběh určitých veřejných listin.
- Ochrana zranitelných dospělých osob
-
Práva nezletilých osob při soudních řízeních
Soudnictvím zohledňujícím potřeby dětí se myslí systémy soudnictví, které zaručují, že jsou na nejvyšší možné úrovni respektována a účinně uplatňována všechna práva dětí.
-
Vaše práva v environmentální oblasti
Stanete-li se obětí jednání, které poškozuje životní prostředí, nebo jste-li prostě jen zodpovědný občan, který chce chránit životní prostředí, je pro vás užitečné znát vaše práva na soudní ochranu nebo na stížnost k některému z příslušných vnitrostátních orgánů (a to zejména jste-li v zahraničí). Je možné rovněž obrátit se na vnitrostátní orgány a organizace s žádostí o pomoc a praktické informace při výkonu těchto práv. V některých případech může být však složité zjistit, co je třeba udělat a na koho se obrátit. Tyto informační přehledy vás obšírněji seznámí s tím, co můžete očekávat v každé jednotlivé zemi Evropské unie.