Pereiti prie turinio

Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sveiki atvykę į Vikipediją

Laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Lietuviškojoje Vikipedijoje:
219 342 straipsniai

Apie Vikipediją
Vikipedija yra universali, daugiakalbė interneto enciklopedija, kaip bendruomeninis projektas, pagal viki technologiją ir pamatinius principus kuriama daugybės savanorių bei išlaikoma iš paaukotų lėšų.

Vikipedijos tikslas – pateikti laisvą, nešališką ir patikrinamą turinį, kurį be jokių apribojimų gimtąja kalba galėtų skaityti visi žmonės. Rašyti, pildyti, tobulinti straipsnius taip pat gali visi, jei laikomasi bendrų, visiems dalyviams galiojančių taisyklių ir susitarimų. Nauji dalyviai yra kviečiami apsilankyti pagalbos puslapiuose ir bendruomenės portale.

Vikipedija vadinama „laisvąja enciklopedija“, nes visas jos turinys pateikiamas pagal GFDL ir CC-BY-SA licencijas, kurios leidžia enciklopedijos turinį naudoti, keisti ir platinti tiek nemokamai, tiek ir mokamai, jei laikomasi naudojimo sąlygų.
Rinktinė iliustracija
Savaitės straipsnis
Palangos mūšis. Johan Litheim (1663–1725) piešinys iš Samuel Faber „Der Ausführlichen Lebens-Beschreibung Carls des XII., Königs in Schweden“, vol. 5, 1706. p. 20–21.

Palangos mūšis – 1705 m. vasario 13 d. įvykusios kautynės tarp Joachimo Dankvarto (šved. Joachim Danckwardt) vadovaujamos Švedijos kariuomenės ir Rusijos carystės bei Lietuvos didžiosios kunigaikštystės kariuomenių, vadovaujamų rusų karininko Ivano Stepano Gogarono Morbiruno. Dankvartas su 387 raiteliais buvo išsiųstas į Palangą atnaujinti susisiekimo liniją tarp Kuršo ir Rytų Prūsijos. Apie 2000 raitelių dydžio rusų ir lietuvių pajėgos atakavo švedus ties Palanga. Dankvartas kurį laiką sugebėjo atremti gynėjų atakas ir, surengęs kontrataką, laimėjo mūšį. Po šio susirėmimo švedų būrys dalyvavo trumpalaikiame Levenhaupto puolime Žemaitijoje.

Sėkmingai forsavusi Dauguvą (taip pat žinoma kaip Dauguvos mūšis arba Spilvės mūšis) 1701 m. Švedijos kariuomenė užėmė Lenkijos karūnos valdą Kuršą. Rugsėjo mėnesį Švedijos Karolis XII parėmė Sapiegų šeimą kovoje prieš ATR karalių Augustą II tuo metu vykusioje kovoje dėl valdžios Lietuvoje (1697-1702 m. Lietuvos pilietiniame kare). Gruodžio mėnesį Karolio XII pajėgos įsiveržė į Žemaičių seniūniją ir po Tryškių mūšio išvijo pagrindinius Sapiegų priešininkus.

Kitais metais pagrindinei švedų armijai patraukus į Lenkiją Krokuvos link, Kuršo apsaugai buvo paliktas tik nedidelis švedų dalinys. 1702–1704 m. įvyko keletas Švedijos Kuršo korpuso ir ATR bei jos sąjungininkės Rusijos kariuomenių susidūrimų, iš kurių didžiausi vyko Saločiuose ir Jėkabpilyje. Siekdamas padėti Augustui prieš Karolį XII ir naujai išrinktą ATR karalių Stanislovą Leščinskį, caras Petras I 1704 m. rugsėjį į šiaurės rytų Lietuvą pasiuntė pagrindinės Rusijos kariuomenės avangardą, kuris anksčiau buvo panaudotas kovose Švedijos Ingrijoje ir Livonijoje.

Avangardui, kuriam vadovavo Anikita Repninas, kuriai buvo pavesta Polocke surinkti atsargas pagrindinei Rusijos kariuomenei ir iš švedų apgulties išvaduoti Biržų pilį. Pirmosios užduoties dalies įvykdyti nepavyko, nes švedų Kuršo korpuso vadas Adamas Liudvikas Levenhauptas spalio 20 d. užėmė ir sugriovė Biržų pilį bei pasitraukė į Kuršą. Nespėjęs į mūšį Repninas į Žemaitiją pasiuntė kavalerijos generolo Evaldo Riono vadovaujamas rusų pajėgas kartu su sąjungininkais lietuviais. Šioms pajėgoms pavyko kelioms savaitėms nutraukti Švedijos susisiekimo linija tarp Kuršo (Liepojos) ir Rytprūsių (Klaipėdos).

Daugiau...

spalio 3 d. įvykiai
Lietuvoje

Pasaulyje

Savaitės iniciatyva
Straipsnio kūrimo gairės − bendrų patarimų rinkinys, padėsiantis kokybiškiau ir nuosekliau parašyti Vikipedijos straipsnį.
  • Reikšmingumas. Prieš kurdami naują straipsnį, įsitikinkite, ar straipsnio objektas yra pakankamai reikšmingas Vikipedijai. Tai yra, ar pakanka informacijos apie objektą patikimuose antriniuose šaltiniuose ir/ar jis atitinka papildomus Vikipedijos reikšmingumo reikalavimus. Gali būti, kad jūs turite daug informacijos apie jums žinomą ir gerbiamą žmogų (mokytoją, vadovą, visuomenės veikėją), tačiau ši informacija gali būti tik jūsų turima asmeninė arba tik šio žmogaus skelbiama asmeninė (pavyzdžiui, savo internetiniame portale, įstaigos, kurioje dirba portale, socialinių tinklų (Facebook, LinkedIn ir pan.) svetainių paskyrose). Tokia informacija neįrodo asmens reikšmingumo Vikipedijai, net jei jos turite kur kas daugiau nei apie kai kurias asmenybes Vikipedijoje parašyta.
  • Beemociškumas. Natūralu, kad Vikipedijos naudotojai rašo apie juos dominančius dalykus, asmenis, reiškinius. Taip pat natūralu, kad iš emocijų gali sekti tendencingas (iškeliantis teigiamas savybes, menkinantis neigiamas ar bandantis suponuoti tik tam tikrą nuomonę, požiūrį) ir emocionalus (su poetiniais apibūdinimais, hiperbolizavimu) straipsnio turinio išdėstymas. Pasistenkite žiūrėti į kylančias emocijas blaiviai, Vikipedija nėra fanų svetainė, socialinių ryšių mezgimo ar įvaizdžio formavimo įrankis.
  • Sistemingumas. Prieš rašydami straipsnį, turėkite susidarę bendrą rašymo planą. Peržvelkite pavyzdinius straipsnius Vikipedijoje, laikykitės bendros straipsnio rašymo tvarkos/struktūros. Kartais apie objektus gali būti ypač daug informacijos – tokiu atveju rekomenduotina iš pradžių pateikti tą informaciją, kuri įprastai pateikiama santraukos pavidalu. Pavyzdžiui, apie garsų asmenį personalijų žodyne bus kelios eilutės informacijos, bendroje enciklopedijoje − pusė puslapio. Šias santraukas jūs galite iš karto perkelti į kuriamo straipsnio turinį, kartu susidarysite supratimą, kas visų pirmiausia svarbu objekto aprašyme, jei nuspręsite papildyti informaciją iš šaltinių, kuriuose objektas aprašomas ypač plačiai, pavyzdžiui, iš 300 psl. apimties biografijos.
  • Tinkami šaltiniai. Dėstydami straipsnio turinį remkitės patikimais antriniais šaltiniais. Enciklopedinė/mokslinio srities žinyno informacija turėtų sudaryti straipsnio pagrindą. Šių šaltinių trūkumai yra tai, kad juose paprastai pateikiama tik esminė informacija apie objektą ir dėl laiko, skirto jiems parengti (20-30 metų), dalis informacijos juose gali būti pasenusi ir paneigta/patikslinta. Visuomet, jei galite, naudokitės tik naujausiomis tokių šaltinių versijomis. Jei jaučiate, kad šaltinis gali būti per senas, pavyzdžiui, 1975 m. leidimo apie informacines technologijas – stenkitės naudoti tik tą šaltinio informaciją, kuri jums atrodo turinti istorinio fakto vertę.

Daugiau…

Šios savaitės iniciatyva yra populiarūs trūkstami straipsniai.
Naujienos
Kiti projektai
Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga


  翻译: