U petak 27. septembra održana je panel diskusija na temu Finansije i inovacije koju je moderirao gospodin Miloš Milošević. Na panelu su predstavljene crnogorske inovativne kompanije i projekti te podijeljeno iskustvo i najbolje prakse u razvoju inovacija.
Izvršni direktor Financial Solutions (FS) Ilija Ivanovic, kazao je da ta je ta kompanija osnovana prije četiri godine, kada je počela da se bavi faktoringom, proizvodom koji omogućava kompanijama da prodajom svojih potraživanja brže ista naplate i poboljšaju svoju likvidnost i finansijsku stabilnost. “Plasirali smo u proteklom período oko 70 miliona EUR crnogorskoj privredi i podržali više od 200 srednjih i malih biznisa”, rekao je Ivanović. On je naveo da su bili svjesni digitalne transformacije, jer su prije dvije godine odlučili da digitalizuju procese koje sprovode u radu.
Izvršni direktor i osnivač Finspot, Miljan Gudelj, je govoreći o svojoj kompaniji, kazao da su posao pravili iz ugla korisnika. Gudelj je podsjetio da je u Srbiji 2021. godine donešen Zakon o digitalnoj imovini, koji je ostavio ozbiljan prostor za inovacije u domenu digitalne imovine. “Uspjeli smo da kreiramo digitalni token koji ima karakterisitke obveznice. Investiranjem u tu platformu napravili smo sistematizovan način da pravnim i fizičkim licama umjesto da nam daju pozajmice, mi njima prodamo digitalnu imovinu koja im daje pravo na određeni prinos”, objasnio je Gudelj.
Direktorica projekta Kreditiranje.me Vanja Stanišić, kazala je da je to prvi crnogorski posrednik u kreditiranju. “Ovo je nova usluga na tržištu, a inovacija leži u tome da digitalizujemo naše usluge”, rekla je Stanišić.
Prema njenim riječima, kao neko ko je više godina radio u bankarstvu, crnogorsko tržište je veoma malo ali kompetitivno. “Klijenti su suočeni sa velikim brojem usluga, preplavljeni su informacijama o tome šta će dobiti i je li to ono što traže”, navela je Stanišić.
Osnivač kompanije ProfitApp, Vojin Raskovic, rekao je da su planirali da naprave aplikaciju koja donosi kešbek, a onda su krenuli u jako ozbiljan i skup biznis. “Da sam znao koliko će sve da košta, ne bih sigurno krenuo”, naveo je Rašković. On je naveo da su otvorili firmu u Austriji i Sloveniji i tada shvatili kolika je njihova finansijska nepismenost, ali u svakom segmentu poslovanja i kontaktu sa regulatorima su učili. “Glavna misija je da uvežemo EU sa SEPA tržištem, da može korisnik iz Austrije ili Njemačke pošalje novac ovdje i da korisnik može bilo gdje u Evropi ili svijetu koristiti aplikaciju”, dodao je Rašković.