Kryptowaluty, w porównaniu z innymi walutami i produktami handlowymi na rynku, są wciąż nowością. Do kryptowalut należą takie waluty, jak Ethereum, Bitcoin, czy Litecoin. Kryptowaluta jest zdecentralizowana i przechowywana w księdze głównej, zwanej blockchainem. Kryptowaluta umożliwia płacenie pieniędzmi i ich przechowywanie bez konieczności korzystania z usług banku, a nawet podawania swojego nazwiska.
Czy do handlu kryptowalutami potrzebny jest broker?
Broker kryptowalut pełni rolę pośrednika między osobą kupującą a sprzedającą kryptowalutę. Broker może również skupować wiele kryptowalut, aby sprzedawać je na własnej platformie, stając się bardziej bezpośrednim sprzedawcą. Częściej jednak termin „broker kryptowalut” oznacza pośrednika. Składasz zlecenie za pośrednictwem brokera. Po zapłaceniu za kryptowalutę broker składa Twoje zlecenie na giełdzie kryptowalut.
Zdecentralizowany, anonimowy charakter kryptowalut oznacza, że technicznie nie potrzebujesz brokera do handlu tą walutą. Możesz dowolnie handlować kryptowalutami — bez opłat, scentralizowanej giełdy, czy pośrednika. Pojawia się więc pytanie, czy należy współpracować z brokerem kryptowalut?
Zalety brokera kryptowalut
Broker kryptowalut ma kilka zalet. Pierwszą i najważniejszą zaletą jest łatwa procedura. Samodzielny handel kryptowalutami często wiąże się z kwestiami technicznymi dotyczącymi blockchaina. Ponieważ broker posiada już własny system, można uniknąć problemów technicznych. Broker kryptowalut umożliwia również stosowanie dźwigni finansowej, czyli rodzaju handlu, który pozwala na pożyczanie środków w celu zwiększenia pozycji.
Dysponuje także bardziej zaawansowanymi instrumentami technicznymi (takimi jak platforma do pobrania, aplikacja mobilna, witryna internetowa itp.) niż ktoś, kto robi to na własną rękę. Handel kryptowalutami jest szybszy, a ponadto może się okazać, że gdy korzystasz z istniejącego systemu, cena kryptowaluty jest bardziej sprawiedliwa.
Wady brokera kryptowalut
Brokerzy kryptowalut mają swoje wady. Głównymi wadami brokera kryptowalut są opłaty i prowizje. Prowadząc działalność handlową na własną rękę, nie musisz nikomu płacić prowizji. Broker prawdopodobnie pobierze prowizję, więc musisz rozważyć wymienione powyżej zalety i koszty takich opłat. Dodatkowo, nierzetelny broker kryptowalut może spowodować utratę pieniędzy.
Czy handel kryptowalutami jest ryzykowny?
Krótka odpowiedź brzmi: tak. Handel kryptowalutami jest ryzykowny z uwagi na znaczną zmienność samej waluty. Waluta ta ma charakter spekulacyjny i jest obarczona wysokim ryzykiem, dlatego nierzadko zdarza się, że jej wartość w mgnieniu oka spada o setki dolarów. Nierzadko też jej wartość nagle gwałtownie wzrasta.
Ponadto innym poważnym zagrożeniem jest cyberprzestępczość związana z kryptowalutami. Ten obszar handlu podlega niewielkiemu lub żadnemu nadzorowi, a kryptowaluty nie są zabezpieczane przez rząd. Handel nie odbywa się za pośrednictwem banku, a SEC nie zwróci pieniędzy w razie ich utraty. Cyberprzestępczość związana z kryptowalutami obejmuje zarówno niewłaściwe wykorzystywanie prywatnych informacji, jak i włamywanie się na konta kryptowalut i ich czyszczenie.
Gdzie mogę sprawdzić, czy dany broker kryptowalut podlega nadzorowi?
Tylko niektóre kraje (np. Wielka Brytania i tamtejszy Financial Conduct Authority (pl. Urząd Nadzoru Finansowego)) wymagają nadzoru brokerów kryptowalut. Istnieją jednak znaki ostrzegawcze wskazujące na to, że broker nie ma skrupułów lub nie jest godny zaufania. Zauważenie tych sygnałów ostrzegawczych jest kluczem do uniknięcia stania się ofiarą. Do takich oznak należą nieistniejące usługi i produkty, nierealistyczne obietnice, wątpliwe praktyki marketingowe oraz anonimowość pośredników.
Nieistniejące usługi
Jeśli broker wymienia w swoich materiałach marketingowych określone usługi, powinien je oferować. Na przykład, jeśli broker twierdzi, że oferuje analizy i dane, na jego platformie powinny być dostępne analizy i dane. Krótko mówiąc, wymienione produkty i usługi powinny być dostępne. Jeśli broker jest nieszczery w tej kwestii, należy zrezygnować z jego usług.
Nierealistyczne obietnice
Jeśli broker kryptowalut obiecuje Ci, że się wzbogacisz, nie jest godny zaufania. Dobry broker wie, że wszystkie transakcje, zarówno kryptowalutowe, jak i inne, są zmienne i nie należy składać obietnic, które mogą się nie spełnić. Broker powinien jedynie składać obietnice dotyczące swojego etycznego postępowania i zapewnienia solidnej platformy. Podawanie nierealistycznych przewidywań jest oznaką braku skrupułów brokera.
Wątpliwe praktyki marketingowe
Jeśli broker kłamie w reklamach na temat swoich usług lub podaje nierealistyczne przewidywania w swoich materiałach promocyjnych, stosuje wątpliwe praktyki marketingowe. Jest to szczególnie często spotykane w mediach społecznościowych. Jeśli broker tworzy fałszywe konta w mediach społecznościowych, a na każdym z nich podaje się za zadowolonego klienta, jest oszustem. Nie tylko trzeba unikać robienia interesów z takim brokerem, ale trzeba go także zablokować.
Anonimowość pośredników
Należy znać tożsamość brokera, z którym nawiązuje się współpracę. Chociaż charakter kryptowalut pozwala na anonimowe transakcje, założenie platformy kryptowalut jest w zasadzie równoznaczne z rozpoczęciem działalności gospodarczej. Broker musi w sposób przejrzysty ujawniać swoją tożsamość, podobnie jak każde inne przedsiębiorstwo. Jeśli broker nie chce nawet ujawnić swojej nazwy, prawdopodobnie istnieje ku temu dobry powód. Zdecydowanie należy go unikać.
W jaki sposób brokerzy kryptowalut zarabiają pieniądze?
Brokerzy kryptowalut zarabiają, pobierając opłaty i prowizje od przeprowadzanych przez siebie transakcji. Kryptowaluty są na tyle nowe, że wielu brokerów jest w stanie pobierać wyższe opłaty niż w przypadku innych produktów.
Podsumowując, kryptowaluty są zmienne, ale mogą być bardzo zyskowne. Szukając najlepszego brokera kryptowalut, upewnij się, że wybierasz brokera, który jest przejrzysty, uczciwy i nie ma nic do ukrycia. Zapoznanie się z treścią recenzji pomoże Ci w tym wyborze.