Jesteśmy liderem wydobycia i największym importerem gazu ziemnego w Polsce. Zapewniamy bezpieczeństwo dostaw surowców. Jesteśmy częścią międzynarodowej Grupy @PKN_ORLEN.
Orlen bada potencjał polskich złóż białego wodoru. - W ciągu roku, najdalej dwóch lat będziemy mieli wstępne dane, gdzie należy w Polsce przeprowadzić odwierty, które wskażą, czy biały wodór występujący w złożach, można wydobywać z uwzględnieniem racjonalnego, z biznesowego punktu widzenia, rachunku ekonomicznego - wskazuje w rozmowie na WNP.PL członek zarządu Orlenu ds. Upstreamu, Wiesław Prugar.
Polecamy Państwa uwadze całą rozmowę Wojciecha Żurawskiego https://lnkd.in/g8tPb8f5#wodór#Orlen#inwestycje#ekologia
📰 Grupa ORLEN w mediach
„W najbliższych latach gaz ziemny stanie się jednym z filarów krajowego systemu elektroenergetycznego. Rolą elektrowni gazowych będzie również stabilizowanie pracy źródeł OZE. Dzięki dużej elastyczności elektrownie sprawnie zwiększą produkcję prądu, np. w sytuacjach deficytu produkcji energii z wiatru i słońca, co jest szczególnie ważne w naszej szerokości geograficznej" - komentuje na łamach Dziennik Gazeta PrawnaRobert Sławomir Czekaj, dyrektor wykonawczy ds. poszukiwań i wydobycia ORLEN S.A.
Więcej informacji 👇
https://lnkd.in/duT3KrNy#gaz#gazziemny#transformacjaenergetyczna
❗ Rekrutujemy ❗
Świat wciąż się zmienia. Transformacja energetyczna staje się wydarzeniem, w którym możemy wspólnie uczestniczyć. Dlatego zapraszamy do współtworzenia nowego obszaru biznesowego w segmencie #Upstream, który będzie kreował drogę przejścia od „błękitu” do „zielonej” gospodarki.
🔎 Szukamy:
🔹 ekspertów, którzy łączą wiedzę merytoryczną z odwagą działania i determinacją do osiągania założonych celów,
🔹 osób, które będą liderami zmian na drodze do neutralności klimatycznej,
🔹 profesjonalistów, którzy podobnie jak my wierzą w odpowiedzialną transformację, która pozwoli nam wszystkim przejść na zieloną stronę mocy.
Kogo szukamy:
🔸 Dyrektor Biura Strategii i Rozwoju Upstream https://lnkd.in/d9SfcqXb
🔸 Dyrektor Biura Koordynacji Procesów Zarządzania Upstream https://lnkd.in/dbZ9hTE2
🔸 Dyrektor Biura Poszukiwań i Wydobycia https://lnkd.in/dC3DfPwb
🔸 Dyrektor Biura Zarządzania Aktywami Upstream https://lnkd.in/dFutHHxQ
🔸 Dyrektor Biura Zarządzania Projektami Upstream https://lnkd.in/dGEYxuh9
🔸 Dyrektor Biura Integracji i Restrukturyzacji Aktywów Upstream https://lnkd.in/dpwDzg-E
Miejsce pracy: 📍 #Warszawa
Dołącz do naszego zespołu i zostań liderem transformacji energetycznej.
#ORLENKariera#praca
💧 „Gaz ziemny może i powinien odegrać ważną rolę w procesie dekarbonizacji gospodarki i dzięki temu w sposób istotny przyczynić się do realizacji transformacji energetycznej. Jako paliwo „pomostowe” pozwoli na przyśpieszenie odejścia od wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej z węgla, w kierunku odnawialnych źródeł energii. Gdyby nawet założyć, że ciepło byłoby dostarczane wyłącznie z pomp ciepła, oznaczałoby to konieczność stabilnej produkcji energii, w związku z dużym wzrostem zapotrzebowania na nią szczególnie w zimie. Takie zabezpieczenie, w tym również dla OZE, na dziś na dużą skalę może dać tylko gaz lub energia atomowa, której obecnie w Polsce nie mamy" – mówi Robert Czekaj, MBA in Finance, dyrektor wykonawczy ds. poszukiwań i wydobycia ORLEN S.A.
Więcej szczegółów na łamach Dziennik Gazeta Prawna 👇
#gaz#gazziemny#transformacjaenergetyczna
Unia Europejska dała zielone światło do wykorzystania gazu ziemnego w transformacji energetycznej. Jest to surowiec efektywny, elastyczny, stabilizuje polski system energetyczny i daje bezpieczeństwo. Jest jeszcze coś: sieć przesyłowa czy magazyny będą mogły być wykorzystane w przyszłości, jeśli upowszechnią się gazy odnawialne i niskoemisyjne, takie jak wodór czy biometan. Od stycznia do sierpnia tego roku produkcja energii elektrycznej z gazu wzrosła w Polsce o 12,85 proc., porównując z analogicznym okresem roku ubiegłego.
ORLEN S.A.
📰 „Celem nadrzędnym krajowego segmentu upstream w Grupie ORLEN S.A. jest utrzymanie wydobycia gazu na relatywnie wysokim poziomie przez wiele kolejnych lat. Jest to zadanie wymagające, ponieważ struktury geologiczne w naszym kraju mamy dość dobrze rozpoznane, a wydobycie z wielu złóż realizujemy od długiego czasu. Dlatego wciąż inwestujemy w poszukiwania i wydobycie krajowych węglowodorów, wykorzystując do tego zaawansowane technologie, a przede wszystkim ogromne doświadczenie naszych ekspertów: geologów i inżynierów. Dodatkowo, aby jeszcze bardziej zwiększyć efektywność procesu poszukiwań i eksploatacji złóż węglowodorów w Polsce, obecnie w ramach Grupy #ORLEN realizujemy proces integracji krajowych aktywów upstream. Pracujemy m.in. nad ustaleniem optymalnej struktury operacyjnej dla podmiotu, który powstanie z połączonych aktywów dawnego PGNiG, Lotosu oraz Orlen" - komentuje na łamach RzeczpospolitaRobert Czekaj, MBA in Finance, dyrektor wykonawczy ds. poszukiwań i wydobycia ORLEN.
📌 💧 Szczegóły: https://lnkd.in/dZuzz5CC#gaz#gazziemny#upstream
Czy gaz ziemny ma przed sobą przyszłość?
W Grupie ORLEN S.A. uważamy, że tak. Bezpieczeństwo energetyczne to jeden z filarów bezpieczeństwa państwa. Nie ma tu miejsca na przerwy w dostawach. Jednocześnie realizujemy ogromne wyzwanie, jakim jest transformacja ku klimatycznej neutralności. Nie osiągniemy tych celów bez udziału błękitnego paliwa.
Potwierdzili to uczestnicy panelu „Rola i znaczenie gazu ziemnego w transformacji energetycznej” podczas Economic Forum.
W dyskusji z udziałem wiceministra Ministerstwo Klimatu i Środowiska Miłosza Motyki, dyrektor GAZ-SYSTEMAgnieszka Ozga, prof. Jakub Kupecki, dyrektora Instytut Energetyki - Państwowy Instytut Badawczy i mecenasa Adam Wawrzynowicz, eksperta Izba Gospodarcza Gazownictwa - zgodziliśmy się, że transformacja energetyczna:
Ø jest konieczna
Ø jest faktem
Ø musi zachodzić w sposób bezpieczny dla polskiej gospodarki i odbiorców.
Grupa #ORLEN w pełni zabezpiecza dostawy błękitnego paliwa. Własne wydobycie, w kraju i za granicą, to szczególnie ważny element tej układanki. Posiadane złoża są najbardziej pewnym źródłem pozyskania gazu. W Polsce prowadzimy wydobycie głównie na Podkarpaciu, w Lubuskim, Wielkopolsce i planujemy dalsze inwestycje. Za granicą koncentrujemy się przede wszystkim na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Baltic Pipe pozwala wydobywany przez nas gaz bezpośrednio sprowadzać do Polski. Pod względem posiadanych zasobów oraz produkcji gazu znajdujemy się w pierwszej dziesiątce firm prowadzących działalność upstream w Norwegii. Jesteśmy też na innych rynkach: w Kanadzie, Pakistanie, ZEA, dlatego w ORLEN wyodrębniamy Pion Poszukiwań i Wydobycia, by w pełni efektywnie zarządzać aktywami segmentu upstream, które znalazły się w koncernie po połączniu z PGNiG i LOTOS.
W 2023 r. własne wydobycie Grupy ORLEN w kraju i za granicą wyniosło łącznie około 7,1 mld m sześc., co odpowiadało około 42% zużycia gazu w Polsce. Nasz gazowy portfel uzupełniamy dostawami przez Baltic Pipe paliwa zakontraktowanego od partnerów operujących w Norwegii oraz ładunkami LNG, obsługiwanymi m.in. rozbudowywaną przez koncern flotą gazowców.
Aspiracje strategiczne koncernu obejmują rozwój takich obszarów, jak: OZE, wodór, biogaz czy technologie CCU i CCS. Uzupełnienie dla zielonej energetyki stanowią inwestycje w aktywa gazowe, w tym elektrownie gazowe CCGT, które już teraz stopniowo zastępują wycofywane moce węglowe, a w dłuższej perspektywie będą stabilizowały pracę systemu opartego na OZE.
Czy zatem gaz ziemny ma przed sobą przyszłość? Moje zdanie Państwo już znacie, a więcej szczegółów:
➡ https://lnkd.in/dEy4rUQy
➡ https://lnkd.in/dxkceCry
📰 Grupa ORLEN w mediach
A dziś na łamach Rzeczpospolita o roli gazu ziemnego 💧 w transformacji energetycznej.
„Gaz jest i będzie częścią polskiej transformacji. Jesteśmy w wyjątkowej sytuacji na tle Unii Europejskiej - w 2023 roku węgiel miał około 60-procentowy udział w krajowym miksie energetycznym. Odchodzenie od tego surowca wymaga wskazania zamiennika, który zbilansuje produkcję energii w zależnych od pogody elektrowniach słonecznych i wiatrowych. Aktualnie gaz jest najlepszym rozwiązaniem także w ciepłownictwie, które w tej chwili opiera się na węglu" - komentuje dyrektor wykonawczy ds. poszukiwań i wydobycia ORLEN S.A.Robert Czekaj, MBA in Finance.
„Warto przy tym podkreślić, że emisje dwutlenku węgla ze spalania gazu są o połowę niższe niż generowane podczas spalania węgla. Zastępowanie starych bloków węglowych nowoczesnymi jednostkami zasilanymi błękitnym paliwem przyniesie więc korzyści środowiskowe" - dodaje dyr. Robert Czekaj.
📌 Cały artykuł jest dostępny pod linkiem: https://lnkd.in/dFgZS7jj#gaz#gazziemny#transformacjaenergetyczna
💧 Co dalej z gazem ziemnym ❓
"Gaz ziemny pełni bardzo ważną rolę w dochodzeniu do neutralności klimatycznej w 2050 r. Jest kluczowy dla stabilizacji systemu przemysłowego, polskiej elektroenergetyki, ale też dla zaspokojenia potrzeb gospodarstw domowych. Bezpieczeństwo dostaw gazu jest jednym z filarów bezpieczeństwa państwa. W związku z tym koncentrujemy się na dywersyfikacji źródeł jego pozyskania. Jednym ze strategicznych kierunków jest własne wydobycie w Polsce i na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, oparte o własne łańcuchy dostaw i własne inwestycje. Jeżeli do tego dołożymy dostawy LNG, to uważamy, że Grupa ORLEN S.A. jest dobrze przygotowana do wyzwań i potrzeb rynku" – mówi dyrektor wykonawczy ds. wydobycia Robert Czekaj, MBA in Finance.
🎥 Zachęcamy do wysłuchania rozmowy na Energetyka24.com 👉 https://lnkd.in/dps8iKFg#gaz#gazziemny#transformacjaenergetyczna
🖼 ORLEN - Oddziału PGNiG w Sanoku wczoraj i dziś
Zachęcamy do obejrzenia kilku aktualnych i archiwalnych zdjęć Oddziału. 💡 Przypomnijmy - w tym roku obchodzi on 80-lecie działalności.
#gaz#gazziemny#ropanaftowa