Agnieszka Maliszewska o wysłuchaniu kandydata na unijnego komisarza ds rolnictwa Christophe Hansen 👇
Polska Izba Mleka
Stowarzyszenia przemysłowe
Bialystok, Podlaskie 1074 obserwujących
Jedyna w Polsce Izba Gospodarcza branży mleczarskiej, skupiająca spółdzielnie i zakłady mleczarskie
Informacje
Jesteśmy największą w Polsce organizacją branży mleczarskiej, utworzoną z inicjatywy środowiska mleczarskiego – spółdzielni i zakładów mleczarskich oraz firm współpracujących z mleczarstwem. Zrzeszamy największych w Polsce producentów i przetwórców Mleka. Jesteśmy strategicznym partnerem polskiego mleczarstwa, krajowych i unijnych instytucji i agend rządowych działających na rzecz rozwoju mleczarstwa.
- Witryna
-
https://izbamleka.pl/
Link zewnętrzny organizacji Polska Izba Mleka
- Branża
- Stowarzyszenia przemysłowe
- Wielkość firmy
- 2–10 pracowników
- Siedziba główna
- Bialystok, Podlaskie
- Rodzaj
- Organizacja non-profit
- Data założenia
- 2008
Lokalizacje
-
Główna
Adama Mickiewicza
7/23
Bialystok, Podlaskie 15-213, PL
Pracownicy Polska Izba Mleka
Aktualizacje
-
🌍 Europejski sektor rolny zdecydowanie przeciwko umowie Mercosur 🚫 🔄 Plan Komisji Europejskiej, aby zakończyć negocjacje handlowe z krajami Mercosur podczas nadchodzącego szczytu G20, spotkał się z ostrą krytyką ze strony europejskiego środowiska rolniczego. Organizacje Copa Cogeca, CEJA, EFFAT i GEOPA, reprezentujące rolników, pracowników i spółdzielnie rolnicze, jednoznacznie sprzeciwiają się ratyfikacji umowy, która może wystawić europejski sektor rolno-spożywczy na nierówną konkurencję z negatywnymi skutkami dla dochodów, miejsc pracy i warunków pracy w tej branży. 🧺 Przedstawiciele sektora rolniczego zwracają uwagę, że umowa nie uwzględnia niezbędnych, wiążących zabezpieczeń dotyczących ochrony środowiska i praw pracowniczych, co stoi w sprzeczności z deklarowanymi przez UE celami zrównoważonego rozwoju. Mercosur już teraz jest głównym dostawcą surowców rolnych na rynek europejski, a dodatkowe otwarcie rynku dla importu takich produktów jak wołowina, drób i cukier mogłoby poważnie zaszkodzić konkurencyjności europejskiego sektora rolno-spożywczego. 🗣️ Agnieszka Maliszewska, jedna z przedstawicielek branży, zaapelowała o przekazanie rządom państw członkowskich szczegółowej oceny skutków umowy Mercosur, by zrozumiały one potencjalne zagrożenia, jakie umowa niesie dla rolnictwa w Europie. Jej propozycja spotkała się z jednogłośnym poparciem, a organizacje rolnicze zapowiedziały intensyfikację działań lobbingowych na poziomie krajowym. 🧑🌾 Europejscy rolnicy podkreślają, że w dobie licznych wyzwań, takich jak niestabilność geopolityczna, ekstremalne zjawiska pogodowe i rosnące koszty produkcji, sektor rolny potrzebuje wsparcia i stabilności, a nie dodatkowych obciążeń. Wzywają instytucje UE i rządy krajowe do zatrzymania negocjacji i wypracowania polityki handlowej, która dostrzeże strategiczne znaczenie europejskiego rolnictwa i zapewni mu sprawiedliwe warunki konkurencji.
-
🧑🌾 W centrum dyskusji tegorocznego Kongresu znalazły się główne wyzwania wpływające na sektor rolny, takie jak rozszerzenie Unii, jej finansowanie i przyszłe polityki wsparcia rolnictwa. Dyskutowano nie tylko w kwestii zrównoważonego rozwoju, ale także nt. roli badań i innowacji w dostarczaniu bardzo potrzebnych rozwiązań dla przyszłego sektora rolnego. 🗣️ Podczas kluczowego panelu dyskusyjnego Kongresu, Agnieszka Maliszewska podkreśliła konieczność strategicznego dialogu na temat Europejskiego Zielonego Ładu. Zwróciła uwagę na potrzebę zapewnienia stabilności dla rolników, redukcji biurokracji oraz wsparcia dla młodego pokolenia chcącego rozwijać gospodarstwa, szczególnie w kontekście trwającego konfliktu. Pierwsza Wiceprezydent COGECA podkreśliła także istotną rolę spółdzielni w transformacji rolnictwa i konieczność uwzględnienia interesów europejskich rolników w negocjacjach z Mercosurem. Podkreśliła również wagę wsparcia dla gospodarstw i spółdzielni różnej wielkości, podkreślając ich kluczowe znaczenie dla europejskiej gospodarki. 🌍 Skumulowany wpływ obecnego kryzysu geopolitycznego, inflacji żywności, obciążeń administracyjnych i legislacyjnych, a także ekstremalnych zjawisk pogodowych, z którymi borykają się rolnicy – to skutki, z które nadal wpływają na stabilność ekonomiczną rolników i spółdzielni, prowadząc do obecnych niepokojów społecznych. Zapewnienie, że sektor rolnictwa i leśnictwa UE odgrywa strategiczną rolę w kształtowaniu przyszłych polityk UE, które przyczyniają się do rentowności obszarów wiejskich, zajmują się dostępnością żywności, przystępnością cenową i dostępnością, a jednocześnie przeciwdziałają zmianom klimatu, ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia jego odporności i konkurencyjności.
-
📣 Właśnie trwa Kongres Europejskich Rolników COPA COGECA, którego celem jest stworzenie platformy do dyskusji na temat przyszłości europejskiego sektora rolnego. W wydarzeniu uczestniczy około 450 delegatów reprezentujących organizacje rolnicze i rolnicze organizacje spółdzielcze z całej Europy w tym Agnieszka Maliszewska, Dyrektor biura Polskiej Izby Mleka i Pierwsza Wiceprezydent Cogeca. Iasmina Blidar z rumuńskiej organizacji sektora mleczarskiego miała wiele pytań na temat funkcjonowania polskiego sektora mleczarskiego. Jesteśmy dobrym przykładem wielu praktyk godnych implementacji – przekazała na swoim profilu na portalu X. Tematami dzisiejszych dyskusji były: Spółdzielnie rolników - latarnia morska dla zrównoważonego i konkurencyjnego rolnictwa poprzez innowacje oraz Zrównoważone praktyki dla zrównoważonej przyszłości.
-
➡️ Rabaty na certyfikację Halal dla członków Polskiej Izby Mleka 📣 W 2024 roku rynek indonezyjski stanowi interesujące miejsce dla eksportu polskich produktów mleczarskich, biorąc pod uwagę rosnący popyt na produkty mleczne w tym kraju. Indonezja, z populacją przekraczającą 270 milionów osób, jest jednym z największych i najszybciej rozwijających się rynków konsumenckich w Azji Południowo-Wschodniej, co stwarza możliwości dla producentów mleczarskich z Polski. W Indonezji istnieją różne regulacje dotyczące importu produktów mlecznych, w tym wymagania sanitarno-weterynaryjne, certyfikaty halal oraz różne stawki celne, które mogą utrudniać dostęp do rynku. Chociaż popyt na produkty mleczne rośnie, Indonezja ma długą tradycję spożywania produktów lokalnych i napojów roślinnych, co może być wyzwaniem dla popularyzacji europejskich produktów mlecznych. Coraz większa liczba polskich producentów mleczarskich uzyskuje certyfikaty halal, co zwiększa ich konkurencyjność na rynku indonezyjskim, gdzie religia i związane z nią wymagania mają istotne znaczenie. Rynek Halal to ogromny potencjał dla polskich producentów. Z myślą o tym, Polska Izba Mleka, we współpracy z Polskim Instytutem Halal, zorganizowała we wrześniu br. szkolenie dotyczące certyfikacji Halal i eksportu na ten rynek. Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, co potwierdza rosnące znaczenie tego tematu. Dodatkowo, dzięki zawartemu porozumieniu, członkowie PIM mogą liczyć na specjalny rabat przy uzyskaniu certyfikatu Halal.
-
SIAL Paris to miejsce spotkań, przedstawienia oferty firmy, nawiązania kontaktów biznesowych oraz umocnienia realizacji już istniejących Zapraszamy na stoisko Polskiej Izby Mleka do zapoznania się z ofertą firm 👉MLEKOVITA 👉Bartex Dairy 👉ALIMA MILK AND WHEY POWDERS 👉OSM Piątnica 👉Spomlek 👉OSM Łowicz 👉Poland Food 👉Spółdzielnia Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego 👉Trade milk Zapraszamy na stoisko 👉 hala 7 👉 7D 197
-
Kolejny dzień POLSKIEJ branży mleczarskiej na 👉SIAL Paryż 2024👈 Tegoroczna edycja targów to 👉7 500 wystawców 👉ponad 285 tys. zwiedzających 👉 5 dni intensywnych rozmów i spotkań z klientami Zapraszamy na stoisko Polskiej Izby Mleka 👉 hala 7 👉7D 197 👈 #SIALParis
-
Rozpoczęły się targi SIAL Paris 2024 🥳 Zapraszamy na stoisko 👉hala 7 👉 7D 197 👈 do zapoznania się z ofertą POLSKICH firm branży mleczarskiej 🧀🥛 Czekają na Was firmy: 👉MLEKOVITA 👉OSM Piątnica 👉Bartex Dairy 👉Poland Food 👉ALIMA MILK AND WHEY POWDERS 👉Trade milk 👉OSM Łowicz 👉Spółdzielnia Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego 👉Spomlek
-
➡️ Węgierska Izba Rolnicza (Nemzeti Agrárgazdasági Kamara - NAK) we współpracy z Węgierską Międzybranżową Organizacją Owoców i Warzyw oraz Radą Produktów (FruitVeB) zorganizowała konferencję pod hasłem „ORGANIZACJE PRODUCENTÓW W SEKTORZE OWOCÓW I WARZYW - Dzielenie się dobrymi praktykami i czynnikami sukcesu”. Jednym z prelegentów wydarzenia była Dyrektor Biura PIM, Pierwsza wiceprezydent COGECA – Agnieszka Maliszewska. 🗣Celem konferencji w Węgierskim mieście Kecskemét (17-18 października) jest wzmocnienie pozycji rolników poprzez promocję spółdzielczości. Podczas spotkania zostaną przedstawione narzędzia i strategie, które pozwolą rolnikom skutecznie reprezentować swoje interesy. Konferencja jest również platformą do dyskusji o przyszłości spółdzielczości i nowych wyzwaniach, przed którymi stoją producenci. 🍏🫐🥛Agnieszka Maliszewska podczas swojego wystąpienia mówiła o polskiej spółdzielczości w tym o sektorze warzyw i owoców oraz o sektorze mleczarskim.