📉 Polska spada w rankingu atrakcyjności dla inwestycji w OZE W ostatnim czasie EY opublikował kolejną edycje swojego rankingu EY RECAI (Renewable Energy Country Attractiveness Index), który obejmuje 40 największych rynków na świecie i służy do oceny, a także klasyfikacji krajów pod względem atrakcyjności dla inwestorów w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE). Polska osiągnęła znaczący sukces w zestawieniu oceniającym rynek PPA. Nasz kraj awansował z 10. na 7. miejsce, co potwierdza ogromny potencjał rodzimego rynku. Qair Polska odegrał kluczową rolę w tym osiągnięciu – w 2023 roku staliśmy się liderem umów cPPA, kontraktując 4 TWh energii elektrycznej wyłącznie ze źródeł odnawialnych. W ostatnim czasie pozyskaliśmy także nowych partnerów, takich jak Żabka Polska, Decathlon Polska i Vibracoustic, a już niebawem ogłosimy kolejne strategiczne współprace. Niestety gorsze wieści przynosi nam ranking RECAI, który ocenia poszczególne kraje pod kątem atrakcyjności inwestycji w OZE. Nasz kraj znalazł się na 18. miejscu, czyli o trzy miejsca niżej niż w poprzednim badaniu. To sygnał, że przed nami jeszcze wiele wyzwań. Aby dostosować się do zmieniającego się rynku, konieczne jest: · zmodernizowanie sieci przesyłowych oraz inwestycje w magazyny energii. Pozwoli to zapewnić stabilność i niezawodność dostaw energii. · rozwój infrastruktury energetycznej wymaga także innowacyjnych rozwiązań, takich jak np. cable pooling. Współdzielenie infrastruktury przez różne źródła OZE zwiększa efektywność wykorzystania sieci przesyłowych. W Polsce, przy obecnym wysokim poziomie zainstalowanej mocy fotowoltaicznej oraz ograniczeniach sieci, rozwiązania te będą kluczowe w stabilizacji podaży energii i elastyczności popytu. Inwestycje w magazyny energii, które stanowią fundamentalny element naszej Strategii 2030, mogą odegrać tutaj decydującą rolę. · zapewnienie stabilności regulacyjnej, przewidywalności i trwałości przepisów prawnych. Kluczowa jest również długoterminowa strategia rządu, która będzie. określała priorytety w procesie transformacji energetycznej oraz wytyczała oczekiwane kierunki inwestycji w technologie, które przyczynią się do redukcji emisji w krajowym miksie energetycznym.
Bardzo sie ciesze, Qair Polska - Qair Group cytuje nasz ranking! Idzie dużo pracy w jego metodykę i samo przygotowanie, cieszy rownież awans Polski w części dot. PPA . Spadek w ogólnym #RECAI wynika moim zdaniem głównie z serii niefortunnych regulacji w OZE z roku 2023 oraz stóp procentowych wyższych niż w strefie euro i dolarze.
Professional conference interpreter EN PL ES
1 mies.To jest nieprawdopodobne jak Polska przez lata nie inwestowała w kluczowe elementy infrastruktury i sieci przyszłościowych źródeł energii i niezależności a co za tym idzie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, ślepo tłumacząc korzyści płynące z węgla jako filara naszego źródła energii. Trudny temat, który był jak kartofel owijany w ręcznik, aby nie parzył za mocno. Zbyt trudny społecznie a politycy kolejnych kadencji odpychali temat w przyszłość. Właśnie… tylko jaką? Ta przyszłość jest teraz i nie mamy się za bardzo czym chwalić