Nowe etykiety Phoenix Contact w procesie automatycznego przyjęcia dostawy towaru.
autor: Tomasz Dajczak, Kierownik Zespołu Logistyki

Nowe etykiety Phoenix Contact w procesie automatycznego przyjęcia dostawy towaru.

Niewątpliwie żyjemy w czasach, w których coraz większą rolę odgrywa konieczność usprawniania procesów biznesowych. Trend ten nie omija również magazynów, gdzie jednym ze sposobów doskonalenia pracy może być wprowadzenie procesu automatycznego przyjęcia towaru. Praca ludzka staje się coraz cenniejsza, więc szkoda jej do wykonywania czynności, które mogą być wykonane szybciej i dokładniej przez automaty. Dobry menedżer bez problemu znajdzie bardziej pożyteczne zajęcia, które jego zespół może wykonywać w odzyskanym czasie.

Korzyści z automatyzacji przyjęcia towaru

  • Zwiększenie prędkości operacji. System automatyczny może pracować szybciej od człowieka, nie nuży się monotonną pracą i nie wymaga przerw.  Automatyzacja może odczuwalnie zmniejszyć czas potrzebny na przyjmowanie dostaw.
  • Redukcja błędów. Błądzić jest rzeczą ludzką, a pomyłka podczas przyjęcia towaru może przenieść się dalej i generować dodatkową pracę potrzebną na jej identyfikację i korektę. Dobrze wdrożony system automatyczny może radykalnie zredukować błędy przyjęcia, co zapobiegnie pojawianiu się problemów spowodowanych niezgodnościami zapasu i zredukuje czas na ich wyjaśnianie.
  • Optymalizacja przestrzeni magazynowej. System może podczas przyjęcia dokonać pomiaru wagi i rozmiarów przyjmowanych produktów, co umożliwi dobór odpowiedniego miejsca składowania.
  • Poprawa bezpieczeństwa pracy. Jest to szczególnie istotne w przypadku cięższych towarów, gdzie automatyzacja redukuje ryzyko wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych.

Metody rozpoznawania towaru podczas automatycznego procesu przyjęcia

  • RFID. Niewątpliwą zaletą tej technologii jest możliwość zdalnego odczytu niezależnie od ułożenia towaru. Należy jednak pamiętać, że zastosowanie technologii podlega ograniczeniom fizyki, obecność płynów, a branży elektrotechnicznej metali może skutecznie zakłócić odbiór.
  • Etykiety z kodami 1D i 2D. Zaletą jest prosta implementacja, możliwa do wdrożenia u praktycznie każdego dostawcy bez wpływu na koszt jednostkowy produktu. Wadą jest konieczność ułożenia towaru w taki sposób, aby kody były widoczne dla czytnika.



Nowe etykiety Phoenix Contact

Widząc rosnącą potrzebę automatyzacji procesów przyjęcia towaru u swoich klientów, Phoenix Contact w styczniu 2024 roku zmodernizował standard swoich etykiet produktowych, aby przyjęcie towaru było możliwe poprzez skan jednego kodu 2D, w którym zapisano niezbędne informacje identyfikujące produkt oraz jego ilość w opakowaniu.

Nowe etykiety towarów spełniają wymogi zdefiniowane przez głównych producentów i dystrybutorów zrzeszonych w ECIA (Electronic Components Industry Association), a ich rozszerzona zawartość możliwa do odczytu maszynowego wspiera klientów w ich obecnych i przyszłych zautomatyzowanych procesach magazynowych i produkcyjnych.

W trosce o koszty i środowisko naturalne, udało się zachować dotychczasowy, kompaktowy format etykiety produktowej, to jest 50x100 mm.

Najistotniejszą nowością jest dwuwymiarowy kod ECIA zawierający następujące informacje:

  • Numer katalogowy towaru.
  • Ilość w opakowaniu jednostkowym.
  • Data produkcji w postaci numeru roku i tygodnia (YYWW).
  • Numer partii produkcyjnej (dla towarów identyfikowanych po partii).
  • Kraj pochodzenia.
  • Numer seryjny (dla towarów identyfikowanych po numerach seryjnych).

Kod 2D jest umieszczony w lewej części etykiety produktowej, na górnej części opakowania, co ułatwia ułożenie towaru w celu identyfikacji maszynowej.

Wszystkie powyższe informacje są dodatkowo zakodowane w osobnych kodach paskowych 1D, dzięki czemu informacje mogą być wykorzystywane w procesie z użyciem ręcznych skanerów kodów kreskowych, a także zapewniają redundancję informacji w przypadku uszkodzenia kodu 2D na etykiecie. Większość kodów 1D jest umieszczona na górnej powierzchni, poza kodem z numerem katalogowym, pozostawionym wraz z nazwą towaru na przedniej części etykiety, w celu prostej identyfikacji towaru na półce.


Cechy użytkowe etykiet Phoenix Contact

  • Etykiety są drukowane w technologii termotransferowej, co zapewnia dobrą czytelność wydruku oraz jego odporność na światło widzialne i UV, temperaturę oraz upływ czasu, nawet przy długim składowaniu.
  • Informacje na etykiecie są redundantne (dane z kodu 2D są również umieszczone w kodach 1D) oraz uzupełnione napisami czytelnymi dla człowieka, tak więc towar pozostaje w pełni identyfikowalny również bez użycia dodatkowych środków technicznych.
  • Etykieta pełni jednocześnie funkcję plombowania towaru. Nienaruszona etykieta jest gwarancją idealnego stanu zawartości pudełka.
  • Etykiety na opakowaniach zawierających standardowe ilości fabryczne są w białym kolorze. Dla towarów możliwych do zamawiania w niepełnych opakowaniach, etykiety z niestandardową ilością są w kolorze żółtym, przez co są łatwe do odróżnienia od pozostałych. Takie rozwiązanie zapobiega wielu pomyłkom w procesie ręcznego przyjęcia towaru.
  • Kluczowa w procesach magazynowych informacja o numerze katalogowym produktu wraz kodem 1D oraz jego nazwą jest widoczna z alejek kompletacyjnych magazynu bez konieczności ruszania towaru, co przyspiesza procesy kompletacji oraz inwentaryzacji.


Wprowadzenie nowych etykiet przez Phoenix Contact to krok milowy w automatyzacji procesów magazynowych. Dzięki nowym etykietom, które zawierają zarówno kody 2D, jak i 1D, możliwe jest szybkie i dokładne przyjęcie towaru. Etykiety te nie tylko spełniają międzynarodowe standardy, ale także zapewniają pełną identyfikowalność produktów, co znacząco poprawia efektywność i bezpieczeństwo pracy w magazynach. Automatyzacja tych procesów pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich, redukcję błędów oraz optymalizację przestrzeni magazynowej.

Aby wyświetlić lub dodać komentarz, zaloguj się