Strategie i Wyzwania w HR
Ewa Sadowska - HR & Administration Manager @ Mobile Reality @ JavaScript Digital Product Agency
Wstęp
W ostatnich latach branża kadrowa przechodzi przez rewolucję związaną z dynamicznym rozwojem usług cyfrowych, automatyzacją procesów oraz coraz większym udziałem sztucznej inteligencji. Te zmiany mają ogromny wpływ nie tylko na pracowników kadr i działów personalnych, ale także na całą organizację oraz na sposób zarządzania zasobami ludzkimi.
Myślę, że nowoczesne rozwiązania mogą mieć istotny wpływ na modele zarządzania zasobami ludzkimi. Przykładem może być fakt, już w nieodległej przyszłości pracownicy kadr będą wykorzystywać technologie immersyjne, czyli połączenie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości oraz wykorzystanie technologii holograficznej jako narzędzie np. w zakresie szkoleń pracownika czy symulacji miejsc pracy.
Wyzwania Przed Jakimi Stoi Dział Personalny w Sprawie Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Każdej Organizacji
Trzy lata temu, kiedy rozpoczynałam swoją przygodę w świecie pracy zdalnej, jako pracownik kadr, nie spodziewałam się, że tyle procesów można zautomatyzować i zoptymalizować. Procesy kadrowe oraz zarządzanie zasobami w branży IT jeszcze przed pandemią wyróżniało to , iż była to forma pracy zdalnej lub hybrydowej.
Model zarządzania procesami kadrowymi, czyli zarządzanie personelem i budowanie kultury organizacyjnej w formie zdalnej powodowało konieczność wdrażania rozwiązań z zakresu innowacji cyfrowej. To wymagało od pracowników działów personalnych nieustannego uczenia się i zdobywania coraz to nowych umiejętności. Takie otwarcia na zmiany pozwala łatwiej odnaleźć się w rozwijającym świecie technologii.
Z mojego punktu widzenia to dzięki tym nowoczesnym rozwiązaniom, pracownicy kadr mogą prowadzić dokumentację związaną z przebiegiem zatrudniania lepiej i dokładniej, ale również szybciej i bardziej precyzyjnie analizować dane związane z tematem o nazwie kapitał ludzki, prowadzić rekrutację online, czy komunikować się z zespołem wirtualnie. Automatyzacja procesów pozwala na przyspieszenie wielu rutynowych działań, takich jak: aktualizacja danych dotyczących przebiegu zatrudnienia, naliczanie wynagrodzeń czy przeprowadzanie ocen pracowniczych.
Wykorzystanie w pracy kadrowego sztucznej inteligencji zmienia sposób, w jaki ten dział funkcjonuje i jakie cele stawie sobie w procesie obsługa pracownika. Dzięki algorytmom uczenia maszynowego można teraz bardziej precyzyjnie dobierać kandydatów do pracy, prognozować rotację pracowników czy identyfikować obszary wymagające rozwoju. To wszystko pozwala pracownikom działów personalnych jeszcze lepiej zarządzać kapitałem ludzkim, być bardziej proaktywnym i strategicznym partnerem dla biznesu w organizacjach. To pozwala na takie funkcjonowanie przedsiębiorstwa gdzie więcej czasu i środków można przeznaczyć na bardziej strategiczne działania w obszarze zasobów ludzkich. Koncepcji zarządzania ludźmi opiera się wówczas na kształtowaniu kompetencji miękkich i zatrzymaniu pracownika.
Dzięki rozwojowi technologii cyfrowych pracownicy działów personalnych będą więcej czasu poświęcać na zadania wspierające zasoby ludzkie takie jak rozwój kariery pracowników czy budowanie relacji z zespołem. A zakres zarządzania przeniesie ciężar wagi z zadań zapewniających wsparcie administracyjne pracownikom na dbanie o prawidłową komunikację w zespole, czy tworzenie wartości spójnych i ważnych dla danego zespołu i przedsiębiorstwa.
Takie nowoczesne kadry więcej czasu i uwagi poświęcą na reprezentowanie interesów pracowników w kontaktach z menedżerami. Więcej, staną się dla pracowników typem menedżerów personalnych dbających o to, aby pracownicy zdobywali umiejętności pozwalające rozwijać potencjał firmy i stanowili duszę przedsiębiorstwa. Wyzwaniem dla kadr będzie takie efektywne zarządzanie , aby wykorzystując potencjał pracowników wspierać przedsiębiorców w realizacji celów firmy. A nowoczesne zarządzanie spowoduje, że pracownicy będą utożsamiać się z wartościami firmy.
Dlatego wielu dzisiejszych specjalistów kadr w różnych gałęziach gospodarki i przedsiębiorstwach staje przed największym z wyzwań, jakim jest zdobywanie umiejętności poprzez realizację dostępnych program studiów, po to, aby efektywnie wykorzystywać dostępne technologie cyfrowe w działaniach kadrowych.
Nowoczesne Narzędzia Do Zarządzania Zasobami Ludzkimi Wykorzystywane Przez Współczesne Kadry
Wykorzystując moje doświadczenie w pracy w kadrach, postaram się przedstawić narzędzia, które sama wypróbowałam i które moim zdaniem pomagają w pracy kadrowego i jednocześnie przystają do celów organizacji, która pracuje zdalnie.
To tylko kilka przykładowych narzędzi, które mogą być wykorzystywane przez dział personalny w firmach, w zależności od ich potrzeb specyfiki działalności. Każda firma może dostosować wybór narzedzi do swoich konkretnych celów i wymagań i potencjału pracowników.
Wyzwania w Procesie Zarządzania Zasobami Ludzkimi Dla Pracowników Działów Personalnych
Myślę, że teraz dla mnie jako pracownika kadr głównym celem, będzie wypełnienie luki pomiędzy postępem technologicznym a zasobami ludzkimi. Dzięki efektywnemu wykorzystaniu technologii cyfrowej mogę więcej czasu poświęcić na tworzenie dobrze prosperującego środowiska pracy dla pracowników. Tak, aby stwarzać przestrzeń dla każdej zatrudnionej osoby. Dzięki czemu może ona zmaksymalizować swój potencjał i wykorzystać własne unikalne umiejętności i talenty współpracując na sukces firmy.
Myślę, że teraz wyzwaniem dla pracowników kadr będzie praca nad zapewnieniem pracownikowi poczucia bezpieczeństwa, co warunkuje możliwość uczenia się w zespole i organizacji, wpływa na motywację i pozwala na przyjęcie współodpowiedzialności za realizację celu przedsiębiorstwa. Dlatego uważam, że dział personalny w swoim doskonaleniu powinn skoncentrować się na tematyce:
Systemy Szkoleniowe Pracowników
Według sekretarza generalnego OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) Ludgera Schuknecht pracodawcy powinni przywiązywać coraz większą wagę do zwiększania umiejętności swoich pracowników. Ważna jest też umiejętność motywowania ich do tego, by chcieli się uczyć, a także dokładanie starań, aby po zwiększeniu swych kompetencji nie odchodzili.
Dlatego tak ważne będą umiejętności związane z zarządzaniem systemy do zarządzania szkoleniami, programami mentoringowymi, wzajemnym coachingiem. Systemem który polega na zarządzaniu planowania, organizacji i śledzeniu procesu szkoleniowego pracowników, oraz tworzenie i udostępnianie materiałów szkoleniowych.
W nadchodzących latach wyzwaniem będzie stworzenie bezpiecznego, inkluzyjnego miejsca pracy, które pozwala na ciągłe uczenie się. Pozwala na budowanie pozytywnej kultury organizacyjnej utrzymującej zaangażowanie i motywację pracowników. Co zmieni nie tylko definicje zarządzania organizacją, ale stworzy się ludzka organizacja ze zwróceniem głównej uwagi na relacje pracowników.
Zbieranie i Analiza Danych
Aktywność kadr zostnie skierowana na efektywne wykorzystanie i pozyskiwanie danych związanych z procesami kadrowymi zachodzącymi w przedsiębiorstwie. Na pogłębioną analizę danych dotyczących wszystkich procesów związanych z realizacją celów firmy a przede wszystkim z analizą efektów pracy, która wpływa na sukces pracowników i pracodawcy.
Ta ogromna liczba danych, które trzeba będzie umiejętnie przetwarzać, selekcjonować, interpretować i prezentować potrzebuje nie tylko odpowiedniego narzędzia, ale przede wszystkim umiejętności, których uzyskanie powinno być teraz wyzwaniem dla pracowników kadr.
Podsumowanie
Podsumowując współczesne kadry to kluczowy dział, który ma za zadanie zapewnić odpowiednie zarządzanie zasobami ludzkimi, oraz stworzyć im warunki pracy sprzyjające rozwojowi warunkujące sukces firmy w dynamicznym środowisku technologicznym.
Dlatego według mnie ważne jest, aby pracownicy kadr stawili czoła przed nowymi wyzwaniami, skoncentrowali się nad kształceniem nie tylko umiejętności związanych z zarzadzaniem wiedzą administracyjno- kadrową, ale przede wszystkim kształtować umiejętności wykorzystania nowoczesnych narzędzi, systemów cyfrowych, sztucznej inteligencji do budowania produktywnych, kreatywnych, zintegrowanych zespołów pracowniczych identyfikujących się z celami firmy.
W obliczu zmian związanych z rozwojem technologicznym, dla specjalistów działów personalnych kluczowym mottem powinno być stwierdzenie:
My nie zatrzymujemy się, nie stoimy w miejscu. Zawsze poszukujemy najlepszych rozwiązań, które wdrażamy. Tutaj nikt nie woła, otwórzmy się na zmiany. Tu każdy dzień definiuje nową zmianę.
Świat HR i EB w Branży IT
Ciekawi Cię, z jakimi wyzwaniami i innowacyjnymi rozwiązaniami spotykają się dział HR i employer branding w branży IT? W Mobile Reality chcemy podzielić się z Tobą naszym doświadczeniem w tym obszarze. Poznaj problemy, które rozwiązujemy, strategie, które nas motywują, oraz kreatywne pomysły, które wprowadzamy w naszych inicjatywach HR i employer brandingu. Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami opublikowanymi na naszym profilu na LinkedIn:
Zachęcamy do zapoznania się z powyższymi treściami. Jeśli szukasz narzędzi do zwiększenia zaangażowania w swoim zespole - sprawdź naszą aplikację NFT Reality Kudos . Jeżeli chcesz chcesz dołączyć do naszego dynamicznego zespołu, zapraszamy do zapoznania się z ofertami pracy w sekcji karier na naszej stronie i przesłania swojego CV. Do usłyszenia!