Įvairesni miškai geriau atlaiko audras.
Kai už lango stiprūs vėjai ir nesiliaujantis lietus, tinkamas metas prisiminti, kad nuo gamtos stichijos labiausiai padeda atsilaikyti sveikos ir atsparios ekosistemos. Pirmiausia – miškai, kurie teikia gausybę ekosisteminių paslaugų.
Miškų augmenija audrų metu efektyviai stabdo vėją, neleisdama jam įsismarkauti ir pasiekti gyventojų. Kuo tankesnis miškas, tuo ši paslauga yra efektyvesnė. Miške esanti šaknų sistema stabilizuoja dirvožemį ir apsaugo jį nuo erozijos stiprių lietų bei potvynių metu. Miškai sugeria lietaus ir potvynių vandenį – skaičiuojama, kad medis sugeria net 70 proc. ant jo patenkančio pirmos valandos lietaus. Taigi, galime teigti, kad sveiki miškai yra pirmas saugumo garantas įvairių audrų metu.
Neseniai atliktas tyrimas Austrijos Alpėse rodo, kad miškai mažina vandens nuotėkį ir eroziją esant gausiems krituliams, pvz., sumažindami nuotėkį žemės paviršiumi ir apsaugodami stačius šlaitus nuo erozijos, kuri vyksta dėl šlaitų paviršiaus išplovimo. Anot tyrimo, nuolatinė miško danga yra svarbi sąlyga sumažinti potvyniams, šlaitų erozijai ir nukritusių medžių keliamam pavojui žmonėms ir infrastruktūrai.
Vis dėlto ir patys miškai kenčia nuo audrų. Pastaraisiais dešimtmečiais Europoje vis dažnesnės ir stipresnės vėjų audros, kurios veikia miškų ekosistemas jas pažeisdamos. British Ecological Society skelbia, kad vėjų audros yra vienas pagrindinių veiksnių veikiančių Europos miškus. Dėl to kyla pavojus miškų teikiamoms ekosistemų paslaugoms, įskaitant anglies saugojimą.
Geros žinios yra šįmet prancūzų ekologų paskelbtas tyrimas, kuris rodo, kad Europoje audroms atspariausi miškai yra tie, kuriuose yra didesnė medžių rūšių įvairovė ir vyrauja lėtai augančios rūšys, pavyzdžiui, ąžuolai (Barrere ir kt., 2024). Svarbi tyrimo išvada yra ta, kad greit augantys monokultūriniai miškai (tyrime minimi pušynai), kurie vertingi tik ekonominiu požiūriu, yra daug jautresni audroms. Taigi, atsižvelgiant į klimato kaitą ir dažnėjančias audras, miškų tvarkymo praktikos turėtų apimti įvairovės ir lėtai augančių medžių rūšių skatinimą, bei ilgaamžį ekosistemų saugojimą.
Komentaro bendraautorės - mokslininkės dr. Ieva Misiūnė ir dr. Laura Malinauskaitė, PhD, nuotraukos - Mindaugas Survila.
===
[EN] Forests are our natural storm shields. As storms intensify, diverse forests emerge as our strongest allies. Their dense canopies, deep roots, and water-absorbing abilities protect us from floods and erosion. Research shows that mixed forests with slower-growing trees are most resilient. So focus on diversity as well as the long-term conservation of ecosystems is crucial for our safer future.