Как AI повлиява модерното банкиране?
Изкуственият интелект навлиза все по-сериозно в почти всяка сфера от живота, затова е логично да се досетим, че влиянието му в банковата сфера нараства постоянно и прогресивно. Този процес става осезаем за голяма част от потребителите, които се обръщат към модерното електронно банкиране. Но AI има своето отчетливо отражение не само върху значително подобрения User Experience при клиентите, а и върху ефективността в работата на финансово-кредитните компании.
Тук не става дума за водещите финтех стартъпи, при които обикновено се изпробват най-иновативните технологични изобретения. В последните няколко години развитието на изкуствения интелект позволи на банките да използват редица нововъведения, които да заобиколят човешкия фактор при множество рутинни операции. Освен това самите потребители вече могат да разчитат на виртуални асистенти при доста стандартни ситуации, в които имат питане или е възникнал проблем, като не се налага да бъде ангажиран служител с разрешаване на казуса.
Затова и ще разгледаме влиянието на AI върху модерното банкиране в тези два аспекта - как модерната технология улеснява работата на финансовите институции и как помага на клиентите да боравят с електронните инструменти. Въпреки че е логично втората част от темата да бъде до голяма степен резултат от първата, ще започнем с плюсовете за потребителите - те са по-осезаеми и могат да се обяснят по-достъпно.
С какво помагат чатботовете и виртуалните асистенти?
Когато поставим в едно изречение изкуствен интелект и електронно банкиране, то почти всеки би се досетил за чатботовете и дигиталните асистенти. Такива виртуални помощници всъщност се приемат едва ли не като даденост, въпреки че реално погледнато навлязоха по-сериозно в употреба в последните няколко години. Просто с удобството се свиква бързо.
Какво представлява този вид изкуствен интелект? Чат роботите и гласовите асистенти най-общо са софтуерни програми, които осъществяват комуникация с клиентите чрез софтуер, базиран на компютърна обработка на естествения език (NLP - Natural Language Processing), както и на алгоритми за машинно самообучение (ML - Machine Learning). Този вид програми стават все по-адекватни в това да разпознават и разбират какви са търсенията или проблемите на потребителите. По този начин може да се улесни решаването на редица ситуации, без да е необходима намесата на банков служител:
● Проверка на баланс и движения по сметка;
● Заявка за издаване или блокиране на банкова карта;
● Запитвания или проверка за възможности за кредити или откриване на спестовна сметка;
● Отговор на често задавани въпроси;
● Предоставяне на базови финансови съвети.
Разбира се, капацитетът на чатботовете и виртуалните асистенти невинаги се развива равномерно при посочените аспекти. Но при всички положения използването на AI в тези направления повишава удовлетвореността на потребителите от цялостната интеракция с финансовата институция и от бързината на реакция от страна на банката при стандартни ситуации.
Персонализирани услуги за нуждите на всеки
По същество отново говорим за варианти на NLP и ML, но с поне едно ниво по-високо като сложност и прецизност, в сравнение с по-обикновените чат роботи и гласови помощници. Предложенията и актуализациите в електронното банкиране могат да бъдат по-добре персонално насочени към конкретния клиент, когато AI е способен да проучи неговите потребности и предпочитания.
За целта изкуственият интелект често трябва да има капацитета да “напусне” основния си хабитат - а именно конкретната програма за електронно банкиране. Това означава AI да може да събира информацията не само от непосредствената комуникация между клиента и банката, но и от цялостното поведение му в интернет:
● Области на интереси при сърфиране;
● Комбинации от думи и въпросите в търсачките;
● Публикации и харесвания в социалните мрежи.
Отбелязваме някои от по-простите примери за персонализирани услуги, които се опират на изкуствения интелект, като може да има и по-сложни задачи за изпълнение - зависи и от това до каква степен е развит капацитетът на AI за съответното приложение за банкиране, като някои алгоритми “хващат” и съвсем тънки нюанси в настроенията и реакциите.
Разбира се, от самите потребители зависи дали дават съответните разрешения на алгоритъма за машинно обучение да събира данни за поведението им в интернет. Не всеки би се съгласил, някои биха го възприели като навлизане в личното пространство. Но много клиенти могат да останат приятно изненадани как електронното им банкиране става все по-адекватно спрямо собствените им нужди. И точно изкуственият интелект помага за това.
Защита и предотвратяване на измами
Милиони хора използват интернет банкирането, но също така все още е голям броят на потребителите, които подхождат плахо или с недоверие към този модерен и удобен инструмент за управление на финансите. Основната причина за такава резервираност не е тайна - скам и фишинг опасностите са навсякъде около нас и не всеки се чувства уверен в това как да разпознае тези заплахи.
Изкуственият интелект идва на помощ и в това отношение. Може да се каже, че това дори е по-важен аспект в подкрепа на клиентите, в сравнение с комуникацията с чатботове при решаване на рутинни ситуации.
Според данни на Danske Bank, цитирани от Appinventiv, изкуствен интелект, разполагащ с инструмент за дълбоко изследване на финансовите операции, увеличава с 50% успеваемостта при засичане на измами. Голяма част от решенията са автоматизирани, като не се изисква вниманието на самите потребители. Може да се отчете и още една полза по отношение на т.нар. “фалшиво положителни” тревоги. И при електронното банкиране могат да се появят притеснителни сигнали при съвсем редовна и законна операция. AI намалява false positive предупрежденията с 60%.
Финансовият сектор е най-интензивно подложеният на кибератаки - 29% от всички опити за пробив и манипулация са именно в тази сфера. Но с все по-осезаемото навлизане на изкуствения интелект се увеличават и възможностите за мониторинг на съмнителните или неблагонадеждни операции. AI има способността да реагира много по-бързо от стандартните вътрешни системи за контрол, да не говорим за времето за това колко повече време отнема на служители или клиенти да забележат каквато и да е нередност.
Подобряване на ефективността в работата на банките
Дотук се спряхме преди всичко върху ползите, които носи изкуственият интелект на потребителите. Но “обучените машини” помагат съществено и в оперативната дейност на самите финансови институции. Една банка извършва милиони операции в рамките само на денонощие - ясно е, че няма как всички те да бъдат прегледани от персонала.
Разбира се, автоматизацията във финансовата система съществува далеч преди появата на съвременния AI. Отдавна съществуват инструменти за събиране и синтезиране на данни, без да е необходима човешка намеса. Но с въвеждане на модерната концепция за Robotic Process Automation (RPA) работата на банковата индустрия става още по-прецизна и ефикасна. Система от ботове автоматизира процеса на въвеждане на данни при идентични и повторяеми операции, като точността и бързината са значително по-високи.
Управление на рискове и инвестиции
Изкуственият интелект е полезен и за тези, които отдавна са наясно как да боравят с модерното банкиране и търсят нещо повече. Съвременните приложения както на традиционните финансови институции, така и на необанките, предоставят различни варианти за инвестиции на средствата с цел увеличение на капиталите.
С възможностите на изкуствения интелект могат да се открият трендовете, които сочат по-висока доходност за съответния момент. Също така е важно как се управляват рисковите вложения, при които се търси по-голям процент на възвръщаемост, но и вероятността за загуби също е възможна.
AI е бъдещето на интернет банкирането и това е само началото
Навлизането на изкуствения интелект в различни сфери на икономиката не просто е необратим процес - неговото влияние става все по-съществено и ще продължи да нараства в близките години. Трудно е да се предвиди колко далеч ще стигне ролята на AI във всекидневието, но със сигурност това, което наблюдаваме като тенденции в модерното банкиране, е само началото. И до тук, за разлика от други области, при които се говори и за рисковете при използване на изкуствен интелект, можем да отчетем преди всичко позитивното влияние на “обучените машини”.
В ОББ също се стремим да не изоставме от тези процеси, а дори напротив, да ги водим в полза на клиента. Кейт е персонален дигитален асистент в мобилното приложение ОББ Мобайл, който променя изцяло модела на банково обслужване на клиентите. Разработен чрез съвременни AI технологии, той предоставя 24/7 персонализирано обслужване в дигитална среда, чрез постоянно самообучаващ се изкуствен интелект и използване на данни.