Prečo prečo?

Prečo prečo?

Prečo, ako, čo, pre koho?

Keď si dáme dokopy otázky ktoré počujeme najčastejšie, bude to pravdepodobne zoznam ktorý je v nadpise tohto odstavca. V pozícii Product Ownera však vedome potrebujeme v sebe prebudiť zvedavosť trojročného dieťaťa a takmer na všetky informácie a požiadavky ktoré sa k nám dostanú zareagovať otázkou „prečo“.

Ale teraz sa asi sami pýtate: „Prečo“?

Poďme si skúsiť nájsť základné odpovede.

Hlbšie pochopenie

Product owner nie je vojak, ktorý iba vykoná to, čo sa k nemu dostane. Potrebuje hlbšie pochopenie problému, nájsť súvislosti.

Prečo? Pretože on je sprostredkovateľ informácie pre tím? Prečo? Pretože reprezentuje zákazníka. Prečo? Aby aj tím vedel pochopiť motiváciu zákazníka. Prečo? Pretože tím pracuje dennodenne na produkte a potrebuje sa vedieť rozhodnúť aký prístup k implementácii je lepší.

Mimochodom, päťkrát prečo za sebou nebola náhoda.

Identifkácia rizík a závislostí

Hlbšie pochopenie nám totiž prináša ďalší dôležitý aspekt – náš zákazník sa musí zamyslieť pri našej otázke a vytvára nám tým aj zoznam možných rizík a závislostí. Často krát sú to závislosti, ktoré si kvôli obmedzenému pohľadu vôbec nemusí uvedomiť a tak isto by sme ich neboli schopní my bez tejto diskusie identifikovať. Ako to teda vyzerá v praxi?

Zákazník: „Potrebujem upraviť systém tak, aby mi začal účtovať poplatky za službu až po tom, ako sa ukončí predchádzajúci program“

Product Owner: Prečo?

„Lebo tá nová ponuka bude robená ako prvá na jeden rok a zmena by pre neho znamenala veľkú stratu.“

Product Owner: „Ale teraz účtujeme vždy mesačne, takže budeme potrebovať aj služby ktoré budú účtované na rok?“  

Skutočný cieľ

Stakeholderi a zákazníci majú tendenciu prichádzať s tým, čo vidia ako riešenie. Oni majú v hlave zadefinovaný problém a svoje vnímanie riešenia. Často krát sú ale tieto riešenia prvé realizovateľné riešenie, v tom lepšom prípade to najlepšie riešenie z ich pohľadu.

Je to ale skutočne to najlepšie riešenie, ktoré je možné?

Je to malá šanca. Ovplyvňuje to kognitívne skreslenie, obmedzená perspektíva ale často aj celková zložitosť problému.

Otváranie viacerých možností

Každou ďalšou otázkou sa nám vytvárajú ďalšie možné riešenia, nad ktorými si v ideálnom prípade vieme okamžite spraviť základnú validáciu a nájdenie toho skutočného cieľu zákazníka.

Lepšie pochopenie motivácie zákazníka a podpora komunikácie

Naším cieľom ako Product ownera je, aby sme zlepšili fungovanie a podporili komunikáciu s koncovým zákazníkom.

Reálna skúsenosť: Zákazník prišiel s požiadavkou na obnovovanie nameraných údajov na obrazovke v reálnom čase. V tom čase síce bola takáto funkcionalita už v našom backlogu, ale aj tak prišla otázka: Prečo?

“Aby som si mohol kontrolovať, či nejaká hodnota neprekročila hranicu bez nutnosti obnovovať prehliadač.”

Toto bol ale úplne iný dôvod, prečo sme mali danú požiadavku v backlogu. My sme totiž pripravovali možnosť zobraziť vždy aktuálnu „domovskú obrazovku“ napr. vo velíne, alebo v spoločných priestoroch. Po diskusii sme zistili, že zákazník reálne potrebuje dokonca niečo úplne iné – alarmy a notifikácie.

Prvé kroky s „Prečo“

Čo teda môžu byť moje prvé kroky ako Product Ownera aby som začal využívať tento prístup:

  1. Zameranie sa na „prečo“ počas celého cyklu. Od zberania požiadaviek od zákazníka až po vysvetlenie prečo sa danej funkcionalite venujeme pre ktoréhokoľvek člena tímu.
  2. Použitie techník business modelovania – Lean canvas, Business model canvas, Value proposition canvas aby sme mali zmapovaný náš produkt a mali jeho previazanie na zákazníkove „Prečo“.
  3. Pri vytváraní backlogu si robiť mentálnu kontrolu, či vieme odpovedať prečo sa danej požiadavke venujeme.
  4. Identifikácia metrík, ktoré nám dokážu pomôcť vyhodnotiť či adresujeme hlavné dôvody, prečo danú funkcionalitu náš zákazník požadoval.
  5. Vedomý prístup zameraný na hodnotu, keďže často krát product owneri skĺznu k tomu, že sa zamerajú na doručovanie funkcií a nie na ich hodnotu, zmysel pre klienta a používateľov.

A práve preto, aj keď máme veľmi veľa typov otázok na ktoré hľadáme odpovede v rámci produktu z pozície product ownera, by sme mali začínať s jednou základnou – “Prečo?”.



Martin Luknič, Agile Mentor zo ScrumDesk so zameraním na produkty


Martin Lukacovsky

Business Data Expert » Enabling Growth and Operational Excellence

2mo

Veľmi pekné!

Like
Reply

To view or add a comment, sign in

Explore topics