Savaitinė rinkų apžvalga | 08.19 – 08.25
Trumpai
✔️ Praeitą savaitę dauguma akcijų indeksų kilo ir fiksavo 3 trečią teigiamą savaitę iš eilės po didžiojo kritimo rugpjūčio 5 d. Labiausiai išsiskyrė mažos kapitalizacijos bendroves įtraukiantis Russell 2000 penktadienį po J. Powell kalbos kilęs net 3,19 %. S&P 500, Nasdaq 100 bei pagrindiniai Europos indeksas per savaitę augo kiek daugiau nei 1 %.
✔️ Penktadienį FED pirmininkas J. Powell teigė, kad „atėjo laikas koreguoti (monetarinę) politiką“ ir suteikė rinkai aukštus lūkesčius dėl palūkanų mažinimo artimiausiu laikotarpiu.
✔️ Euro zonoje fiksuotas paslaugų sektoriaus atsigavimas, kuriam įtakos turėjo Paryžiaus Olimpinės žaidynės. Euro zonos paslaugų pirkimo vadybininkų indeksas pakilo nuo 51,9 iki 53,3 punktų.
✔️ JAV Darbo statistikos biuras patikslino naujai įsidarbinusių žmonių kiekio duomenis per pastarus metus ir pakoregavo šį rodiklį sumažindamas jį net 818 tūkst.
✔️ Euro zonoje fiksuotas algų augimo tempo lėtėjimas – remiantis antrojo ketvirčio duomenimis metinis algų augimas siekė 3,55 %, kuomet pirmąjį ketvirtį jis buvo 4,74 %.
Svarbiausi praėjusios savaitės įvykiai
JAV: pokyčiai FED monetarinėje politikoje ir mišrūs PMI rezultatai
Praeitą savaitę pagrindiniai akcijų indeksai augo daugiau nei 1 %: S&P 500 augo 1,45 %, Nasdaq 1,09 %, o labiausiai išsiskyrė ypač stiprų kilimą penktadienį pademonstravęs Russell 2000, kuris per savaitę augo 3,58 %.
Ryškiausias savaitės įvykis buvo penktadienį J. Powell skaitytas pranešimas, kurio metu FED valdybos pirmininkas teigė, kad „atėjo laikas koreguoti (monetarinę) politiką“ (angl. the time has come for policy to adjust). Tokiu būdu pirmininkas sudarė aukštus lūkesčius dėl palūkanų mažinimo artimiausiu metu. Powell pabrėžė, kad laikant aukštas palūkanų normas valdyba rizikuoja padaryti neigiamą įtaką darbo rinkai, kuri remiantis pastaraisiais duomenimis atrodė prastesnė nei tikėtasi. Penktadienį po šio pranešimo akcijų indeksai fiksavo aukštesnius nei 1 % prieaugius, obligacijų pajamingumai krito, o JAV doleris taip pat silpnėjo ir euro atžvilgiu per savaitę atpigo beveik 1,5 %.
Daug dėmesio patraukė paskelbtas JAV metinis naujai įsidarbinusių žmonių pokyčio (neįtraukiant žemės ūkio sektoriaus) patikslinimas – darbo statistikos biuras sumažino metinį naujai įsidarbinusių žmonių rezultatą net 818 tūkst. – tai buvo didžiausias neigiamas patikslinimas nuo 2009 metų. Praeitą savaitę taip pat pasirodė preliminarūs pirkimo vadybininkų indeksų rezultatai: gamybos sektoriaus PMI nukrito nuo 49,6 iki 48 punktų ir buvo 1,5 punkto žemesnis nei analitikų prognozė. Tuo tarpu paslaugų PMI viršijo analitikų lūkesčius ir siekė 55,2 punkto, o bendrasis S&P Global PMI indeksas šiek traukėsi, tačiau viršijo ekonomistų prognozes bei siekė 54,1 punkto.
Praeitą savaitę didelį prieaugį fiksavo mažmeninės prekybos bendrovės: „Walmart“ kilo 3,06 %, „Target“ 10,9 %. Įspūdingą šuolį fiksavo urano kasėjai po to, kai buvo paskelbti didžiausio urano tiekėjo „Kazatomprom“ rezultatai: „Cameco“ augo 5,84 %, „Kazatomprom“ 5,16 %, „NexGen Energy“ 7,38 %.
Europa: algų augimo lėtėjimas ir paslaugų sektoriaus atsigavimas
Dauguma Europos akcijų indeksų neatsiliko nuo JAV ir fiksavo teigiamus pokyčius: Vokietijos DAX per savaitę kilo 1,7 %, Prancūzijos CAC 40 1,71 %, o Jungtinės Karalystės FTSE 100 0,2 %.
Euro zonoje remiantis HCOB duomenimis, rugpjūčio mėnesį ypač išsiskyrė paslaugų sektorius, kurio PMI indeksas pakilo iki net 53,3 punktų, kuomet analitikai prognozavo 51,7 punktų rezultatą. Ekonomistai pastebi, kad didelę įtaką paslaugų sektoriaus augimui turėjo Paryžiuje vykusios Olimpinės žaidynės. Tuo tarpu gamybos sektorius išlieka silpnas – rugpjūtį gamybos PMI traukėsi iki 45,6 punktų ir vis dar išliko žemiau 50 punktų ribos. Galiausiai, bendrasis HCOB euro zonos pirkimo vadybininkų indeksas kilstelėjo nuo 50,2 iki 51,2 ir viršijo ekonomistų projekcijas.
Praeitą savaitę taip pat pasirodė ECB aktyviai stebimas algų augimo pokytis – per antrąjį ketvirtį euro zonoje algos metine išraiška augo 3,55 %, kuomet pirmąjį ketvirtį augimas buvo 4,74 %. Algų augimo lėtėjimas sudaro prielaidas palūkanų karpymui. Be to, Vokietijos Bundesbank atstovai teigė, kad šalies ekonomikos atsigavimas projektuojamas dar vėliau nei tikėtasi dėl silpnos užsienio paklausos.
Antradienį buvo skelbiami patikslinti euro zonos infliacijos duomenys – staigmenų nebuvo ir regiono metinis vartotojų kainų indekso augimas išliko 2,6 %. Tiesa, vartotojų pasitikėjimo indeksas, žymintis vartotojų požiūrį į ekonominį aktyvumą bei iš dalies leidžiantis prognozuoti potencialias namų ūkių išlaidas, siekė -13,4 ir buvo mažesnis nei tikėjosi ekonomistai.
Europoje kiek didesnį augimą fiksavo finansų ir bankininkystės sektoriai: „Allianz“ akcijų kaina kilo 3,41 %, „Deutsche Bank“ 4,7 %, „AXA“ 1,77 %.
Azija: susitraukęs Japonijos prekybos balansas ir švelniai augusi infliacija
Azijos akcijų rinkos svyravo kiek mažiau, o rezultatai buvo mišrūs: Japonijos Nikkei 225 kilo 0,8 %, Kinijos CSI 300 krito 0,55 %, o Honkongo Hang Seng augo 1,04 %.
Japonijoje pasirodė „National Core CPI“ infliacijos, neįtraukiant šviežio maisto kainų, metinis 2,7 % rezultatas, kuris žymėjo nedidelį 0,1 % prieaugį nuo praeito mėnesio. Ekonomistai pastebi, kad stipresnė jena prisideda prie mažesnių energetikos ir maisto kainų vietiniams šalies gyventojams. Be to, buvo išleisti Japonijos prekybos balanso duomenys – prekybos deficitas siekė net 621,8 mlrd. jenų, kai birželio mėnesį buvo fiksuotas 224 mlrd. jenų perviršis. Pastebima, kad metinis importo augimas siekė net 16,6 %, kuomet eksportas augo 10,3 %, nors analitikai tikėjosi 11,4 % kilimo. Galiausiai, Japonijos Jibun banko paskelbtas Japonijos gamybos sektoriaus PMI siekė 49,5 punktus ir nors pabrėžė augimą lyginant su praeito mėnesio rezultatu, išliko žemiau 50 punktų ribos žyminčios sektoriaus aktyvumo susitraukimą.
Kinijoje svarbių pokyčių pastarąją savaitę nebuvo. Kinijos liaudies bankas (PBOC) paliko esamas palūkanų normas. Ekonomistai pastebi, kad jei FED pradės mažinti palūkanų normas, Kinijos centrinis bankas gali pasekti FED pavyzdžiu.
Populiariausios savaitės antraštės
„AMD“ nenori atsilikti nuo „Nvidia“
„AMD“ planuoja įsigyti serverių gamintoją „ZT Systems“ už 4,9 mlrd. $, kad sustiprintų savo dirbtinio intelekto lustų portfelį ir konkuruotų su „Nvidia“. Įsigijimas, kurį didžiąja dalimi bendrovė finansuos grynaisiais pinigais, leis „AMD“ pasinaudoti „ZT Systems“ patirtimi serverių gamybos srityje, kuri yra labai svarbi dirbtinio intelekto skaičiavimams didinti. „AMD“ generalinė direktorė Lisa Su pabrėžė, kad dirbtinis intelektas yra svarbiausias bendrovės prioritetas, o „ZT Systems“ inžinierių prisijungimas padės „AMD“ paspartinti savo dirbtinio intelekto GPU diegimą didiesiems debesijos paslaugų teikėjams, tokiems kaip „Microsoft“.
Po įsigijimo AMD ketina parduoti „ZT Systems“ serverių gamybos verslą, nes neplanuoja tiesiogiai konkuruoti šioje srityje. Bendrovės „ZT Systems“, kurios metinės pajamos šiuo metu siekia apie 10 mlrd. $, generalinis direktorius Frankas Zhangas prisijungs prie „AMD“ vadovybės. Sandorį tikimasi užbaigti 2025 m. pirmąjį pusmetį, o „AMD“ prognozuoja, kad iki tų metų pabaigos jis turės teigiamą poveikį jos finansiniams rezultatams. Tuo tarpu tikimasi, kad „Nvidia“ duomenų centrų verslas šiais metais uždirbs 105,9 mlrd. $, o tai stipriai pralenks „AMD“ numatomą 4,5 mlrd. $ pajamų iš dirbtinio intelekto lustų prognozę.
Walmart parduoda JD.com akcijų paketą
„Walmart“ už 3,6 mlrd. $ pardavė visą Kinijos e. prekybos milžinės „JD.com“ 10 % akcijų paketą ir sutelkė dėmesį į savo prekės ženklo plėtrą Kinijoje. JAV mažmenininkė šį akcijų paketą įsigijo 2016 m., o tai palengvino abiejų bendrovių bendradarbiavimą, įskaitant „Walmart“ ir „Sam's Club“ parduotuvių atidarymą „JD.com“ platformoje ir pristatymo partnerystę. Tačiau didėjant konkurencijai su tokiom bendrovėm kaip „Pinduoduo“ ir „Alibaba“, „Walmart“ nusprendė, kad jos investicijos į „JD.com“ strateginė vertė baigėsi. Pardavimas su 11 % nuolaida, kuriam tarpininkavo „Morgan Stanley“, atspindi „Walmart“ strategiją perskirstyti turtą ir sutelkti dėmesį į savo veiklą Kinijoje, kur išpopuliarėjo jos „Sam's Club“ parduotuvės.
Kita vertus, „Walmart“ ketina toliau bendradarbiauti su „JD.com“. Šis sprendimas priimtas po to, kai panašų žingsnį žengė „Tencent“, kita svarbi „JD.com“ partnerė, kuri 2022 m. paskirstė savo akcijų paketą akcininkams. Kinijos „Walmart“ verslas, kuris praėjusiais finansiniais metais išaugo 16 % iki 17 mlrd. $, išlieka prioritetinis ir sudaro mažiau nei 4 % visų jos pardavimų.
Žaliavų kainos auga
Aukso kainos toliau kilo ir išliko didesnės nei 2500 $ už unciją dėl silpnėjusio dolerio ir investuotojų pasitikėjimo galimu Federalinės rezervų sistemos palūkanų normų mažinimu rugsėjo mėnesį. Dolerio kurso silpnėjimas kartu su mažėjančiu JAV obligacijų pajamingumu padidino aukso patrauklumą. Citi Research analitikas Aakash Doshi pabrėžė, kad didelė ETF paklausa ir teigiamos nuotaikos, skatinamos palūkanų normų mažinimo lūkesčių, įtakoja aukso kainos augimą. Analitikai teigia, kad iki 2025 m. vidurio auksas potencialiai gali pasiekti 3000$ už unciją, tačiau įspėja, kad jei numatomas palūkanų normų mažinimas neįvyks, gali prasidėti kainų korekcija.
Tuo tarpu naftos kainos šiek tiek sumažėjo, nes Izraelis priėmė pasiūlymą išspręsti nesutarimus dėl karinių veiksmų nutraukimo Gazos ruože, taip sumažindamas susirūpinimą dėl galimų tiekimo sutrikimų Artimuosiuose Rytuose. Nepaisant tebesitęsiančio Izraelio ir Hamas konflikto, nerimą dėl naftos tiekimo taip pat sumažino padidėjusi gavyba Libijos Sacharos naftos telkinyje. Ekonominis susirūpinimas Kinijoje taip pat padidino spaudimą naftos kainoms mažėti, nes šalies ekonomikos augimas toliau lėtėja.
Rinkos dėmesys buvo sutelktas į Federalinės rezervų sistemos posėdį, nes daugelis tikisi palūkanų normų mažinimo, o tai gali turėti įtakos ir aukso, ir naftos kainoms. Po pozityvaus FED pirmininko komentaro dėl tinkamo meto palūkanų mažinimui abiejų žaliavų kainos šoktelėjo, auksas pabrango daugiau nei 1 %, o Brent naftos kainos prieaugis viršijo 2 %.
Indeksų pokyčiai
⬆️ Dow Jones 1,27 %
⬆️ S&P 500 1,45 %
⬆️ Nasdaq 100 1,09 %
⬆️ Russell 2000 3,58 %
⬆️ DAX 40 1,70 %
⬆️ FTSE 100 0,20 %
⬆️ CAC 40 1,71 %
⬆️ Euro Stoxx 50 1,23 %
⬆️ Nikkei 225 0,79 %
⬇️ CSI 300 -0,55 %
⬆️ Hang Seng 1,04 %
Ateinančios savaitės įvykiai
Skelbiami ketvirtiniai rezultatai
Pirmadienį: „PDD Holdings“ (PDD), „BHP Group Limited“ (BHP).
Antradienį: „Bank Of Montreal“ (BMO).
Trečiadienį: „Nvidia Corporation“ (NVDA), „Salesforce Inc.“ (CRM), „CrowdStrike Holdings“ (CRWD), „HP Inc.“ (HPQ), „Li Auto“ (LI), „Okta Inc.“ (OKTA), „Foot Locker Inc.“ (FL).
Ketvirtadienį: „Dell Technologies Inc.“ (DELL), „Marvel Technology Inc.“ (MRVL), „Autodesk Inc.“ (ADSK), „Lululemon athletica Inc.“ (LULU), „MongoDB Inc.“ (MDB), „Ulta Beauty Inc.“ (ULTA), „Birkenstock Holding plc.“ (BIRK).
Primename, kad tai nėra pasiūlymas pirkti, parduoti ar laikyti šiame laiške ir jo priede paminėtus vertybinius popierius ir negali būti jokio vėliau sudaryto sandorio pagrindu ar dalimi. Daugiau įžvalgų rasite: www.orion.lt