ZAŠTITA JABUKE U LETNJIM MESECIMA

ZAŠTITA JABUKE U LETNJIM MESECIMA

U zasadima jabuke, plodovi su dostigli od 50 do 70 % krajnje veličine. Kako je do berbe ostalo još dosta vremena, a letnji meseci donose niz izazova, zaštita jabuke biće ključna za osiguranje kvalitetnih plodova.

Letnji meseci su veoma kritični jer plodovi jabuke tokom ovog perioda podložni su raznim bolestima koje mogu značajno uticati na kvalitet i kvantitet prinosa. Poslednjih par godina, najčešće bolesti plodova jabuke koje se javljaju tokom leta su:

1.      Sooty blotch i flyspeck su gljivične bolesti koje prouzrokuje estetske probleme i smanjenje tržišne vrednosti plodova.

  • Sooty blotch se manifestuje kao tamne, čađave mrlje na površini jabuka. Ove mrlje su nepravilnog oblika i mogu se lako izbrisati sa površine ploda. Bolest je uzrokovana kombinacijom nekoliko vrsta gljiva koje se razvijaju tokom proleća i leta. Iako sooty blotch ne utiče na unutrašnji kvalitet ploda, njegova pojava smanjuje vizuelnu privlačnost jabuka.
  • Flyspeck se manifestuje kao male, crne tačkice koje su grupisane u male kolonije na površini ploda. Gljiva koja uzrokuje ovu bolest takođe ne prodire duboko u plod, ali smanjuje njegov estetski kvalitet.

 

2.      Trulež plodova (Bull's-eye rot) je gljivična bolest koju prouzrokuju četiri vrste roda Neofabraea: N. perennans, N. alba, N. malicorticis i N. kienholzii

  • Trulež prouzrokovana vrstama Neofabrea sp. pojavljuje se na većini komercijalnih sorti jabuke, sa učestalošću preko 40% u godinama pogodnim za infekciju.
  • U letnjim mesecima, vrste roda Neofabrea sp. mogu da ostvare latentnu infekciju od fenofaze opadanja kruničnih listića do berbe, pri čemu sazrevanjem plod postaje podložniji infekciji.

 

3.      Patina bianca (White haze) je višeslojna kolonizacija gljiva roda Tilletiopsis sp. na površini ploda jabuke.

  • Patina bianca predstavlja novu bolest i potencijalno značajnu opasnost posebno u voćnjacima intenzivne proizvodnje.
  • Plodovi su pokriveni slojem filamenata gljiva koja raste privezana (zalepljena) za kutikulu ali ne prodire u nju i pojavljuje se beličasta do siva boja micelije.
  • Bela patina može izazavati značajne gubitke jer se javlja pre berbe ili posle dužeg čuvanja.

Očuvanje dobrog zdravstvenog stanja plodova jabuke ima za cilj da omogući duže čuvanje i njihovu prodaju u momentu kada za to postoji najbolji komercijalni interes, odnosno kada je cena najveća.

Da bi to postigli zaštita jabuke treba da bude pažljivo organizovana.

Ove godine, taj posao će biti znatno lakši jer se na tržištu Srbije konačno pojavio fungicid Salsa. Specijalno formulisan za zaštitu plodova voća, Salsa pruža kompletnu zaštitu od navedenih prouzrokovača bolesti.

Pored aktivne materije, u formulaciju fungicida Salasa dodata je supstanca opšte namene natrijum bikarbonat (soda bikarbona) koja ima višestruku primenu: od higijene, preko zdravstvene zaštite do dezinfekcije. U zaštiti bilja soda bikarbona ispoljava brojna pozitivna svojstva tako što se karbonatni i bikarbonatni joni raspoređuju po površini biljke i vrše direktan pritisak koji oštećuje ćelijske zidove gljiva dovodeći do brzog uginuća.

Pored dezinfekcionog, soda bikarbona ima i „kozmetički“ efekat, odnosno poboljšava izgled, veličinu i boju plodova. Zahvaljujući povoljnim toksikološkim i ekotoksikološkim osobinama fungicid Salsa se može uspešno koristi za zaštitu u svim oblastima biljne proizvodnje.

Salsa se primenjuje u količini 4-5 kg/ha u fazi razvoja plodova, a najkasnije 7 dana pred berbu.

 

Dipl.inž. Jovanka Petrović

Stručna podrška za voćarstvo i vinogradarstvo

Agrosava

To view or add a comment, sign in

Explore topics