Chytrá města: města budoucnosti
Zjistěte, jak městské správy využívají technologie chytrých měst, které zlepšují kvalitu života, podporují ekonomický růst a zajišťují flexibilní, odolnou a zabezpečenou infrastrukturu.
Co je chytré město?
Chytrým městem rozumíme městskou oblast, která využívá řadu digitálních technologií ke zkvalitňování života obyvatel, zdokonalování infrastruktury, modernizaci služeb veřejné správy, zlepšování přístupnosti, podpoře udržitelnosti a urychlování hospodářského rozvoje. Chytrá města jsou městy budoucnosti.
Městské správy chytrých měst využívají výhody kombinace Internetu věcí (IoT), cloud computingu, umělé inteligence (AI), rozšířené reality (AR), hraničního prostředí, technologie blockchain a dalších moderních řešení chytrých měst k následujícím účelům:
- Ochrana obyvatel a firem a komunikace s nimi
- Zlepšování přístupnosti pro všechny členy komunity
- Podpora podnikání a hospodářského růstu
- Sdílení informací s veřejností
- Zefektivňování operací veřejné správy
- Poskytování uživatelsky přívětivých komunitních služeb
- Zajišťování spolehlivé a inteligentní infrastruktury
- Podpora ekologické udržitelnosti
- Podpora spolupráce mezi úřady
- Modernizace veřejné dopravy
- Správa městských zdrojů s ohledem na minimalizaci odpadu
- Sbírejte a analyzujte otevřená data, abyste získali cenné poznatky.
Nejnovější digitální řešení zajišťují správám chytrých měst ucelený přehled o všech operacích, infrastruktuře a službách ve městě. Městští manažeři tak mohou předvídat potenciální potíže, rychle řešit problémy a dosahovat lepších výsledků. To vše společně vytváří kvalitnější prostředí pro obyvatele, návštěvníky i firmy v městské oblasti a otevírá městu nové obzory.
Co je klíčem k rozvoji chytřejších měst?
Městská centra po celém světě využívají vyspělé chytré technologie a investují do umělé inteligence, cloud computingu, Internetu věcí a dalších digitálních řešení při realizaci iniciativ v oblasti chytrých měst. Co je ale hnací silou tohoto globálního trendu?
S růstem počtu obyvatel čelí města větším nárokům a složitějším výzvám než kdy dříve. V dnešním stále více digitalizovaném světě lidé také očekávají uživatelsky přívětivé prostředí a pohotový přístup k informacím. V tomto prostředí jsou městští manažeři a správci pod silným tlakem, pokud jde o poskytování rychlých, efektivních a nákladově efektivních služeb obyvatelům a firmám.
Kromě těchto požadavků městské správy i nadále odpovídají za bezpečnost obyvatel, poskytování důležitých služeb, zkvalitňování života a podporu hospodářského růstu. A co je možná nejdůležitější, městské správy musí i nadále udržovat infrastrukturu zajišťující chod města – vodovodní a elektrické sítě, silnice a mosty, řízení provozu, veřejnou dopravu a další oblasti.
Města po celém světě proto urychlují digitální transformaci, která jim umožňuje poskytovat propojené, zabezpečené a spolehlivé služby reagující na stále rostoucí požadavky obyvatel a firem. V důsledku toho se tato chytrá města rychle stávají nejvyhledávanějšími místy k životu a práci. Stávají se městy budoucnosti.
Neomezené výhody: Budování chytřejších měst pro lepší životy
Obyvatelé, podniky a státní úřady v chytrých městech využívají řadu hodnotných výhod – od vyšší bezpečnosti a přístupnější veřejné dopravy po nižší emise uhlíku a silnější hospodářský růst.
Chytrá města používají inovativní chytré technologie k následujícím účelům:
-
Zlepšování kvality života
Chytrá města využívají řadu technologií k poskytování propojených řešení pro obyvatele chytrých měst, která zlepšují kvalitu osobního i pracovního života. Tyto městské oblasti nabízejí kratší dojíždění, snadno přístupné systémy dopravy, bezpečnější ulice, oblasti zeleně, čistší vzduch, rozšířené služby pro obyvatele a širokou škálu ekonomických příležitostí. To vše přispívá k vyšší kvalitě života obyvatel chytrých měst.
-
Optimalizace provozu
Technologie nejen zkvalitňují životy obyvatel, ale také pomáhají úřadům veřejné správy k efektivnějšímu provozu. Úřady veřejné správy v chytrých městech mají přístup k moderní digitální infrastruktuře, která podporuje sdílení otevřených dat, využívání informací v reálném čase a spolupráci mezi úřady. Organizace veřejné správy tak mohou dosahovat vyšší produktivity, rozšiřovat možnosti pro zaměstnance a zlepšovat služby občanům.
-
Podpora ekologické udržitelnosti
Udržitelnost se stala pro obyvatele celého světa nejvyšší prioritou. Mnoho městských správ proto hledá technologie chytrých měst, které umožňují lépe sledovat uhlíkovou stopu a omezovat dopad na životní prostředí. Chytrá města využívají digitální řešení, která zvyšují energetickou účinnost, podporují udržitelné hospodaření s vodou a měří a snižují emise uhlíku.
-
Poskytování lepších služeb
Neustálý pokrok v moderních technologiích vede komunitu k očekávání jednoduchých, bezpečných a dostupných služeb. Chytrá města poskytují spolehlivé, důvěryhodné a uživatelsky přívětivé služby, u kterých jsou v centru zájmu lidé, a to současně se zabezpečením citlivých veřejných informací. Obyvatelé chytřejších měst mají k dispozici moderní služby, inteligentní dopravu a důvěryhodné digitální prostředí.
-
Nastartování hospodářského růstu
Městské oblasti byly vždy významnými centry obchodu. Chytrá města dnes podporují hospodářský růst investicemi do inteligentních technologií. Moderní města přitahují firmy, protože nabízejí lepší komunikační sítě, rozšířenou mobilitu, spolehlivou infrastrukturu, snadno použitelné služby a velké skupiny potenciálních zákazníků a zaměstnanců. Chytrá města navíc poskytují přístup k cenným datům a poznatkům o zákaznících a umožňují firmám přijímat informovanější strategická rozhodnutí.
-
Zefektivnění dopravy
Chytrá města po celém světě nasazují digitální řešení v oblasti dopravy, která zkvalitňují infrastrukturu, modernizují veřejnou dopravu a podporují multimodální logistické operace. Tato města využívají propojená digitální řešení zaměřená na monitorování dopravní situace v reálném čase, zjednodušení výběru mýtného a poplatků za parkování a podporu pracovníků dopravy při poskytování lepších služeb komunitě.
Řešení technologií pro chytrá města
Když městské správy začínají s projektem chytrého města, často investují do kombinace inteligentních digitálních řešení. Tyto technologie chytrých měst jsou navrženy tak, aby společně spojovaly komunitu, zkvalitňovaly život obyvatel města a podporovaly udržitelnost, rozvoj infrastruktury a hospodářský růst.
Zde je několik příkladů inovativních řešení pro chytrá města:
Cloud computing
Cloud computing je poskytování služeb informačních technologií (jako jsou servery, úložitě dat, sítě, databáze, software, analytické nástroje a informace) prostřednictvím internetu, což odstraňuje nutnost používat k těmto účelům místní servery nebo osobní počítače.
Protože tato technologie nabízí nižší náklady a snadnější přístup, jsou cloudová řešení stále oblíbenější, a to u spotřebitelů, firem i úřadů veřejné správy. Organizace navíc obvykle platí pouze za cloudové služby, které skutečně používají. Firmy a městské správy tak mohou snižovat provozní náklady a škálovat cloudová řešení s ohledem na svůj růst.
Mnoho městských úřadů převádí své aplikace, systémy pracovníků a další důležité správní informace z místního úložiště dat do cloudu, a to s cílem urychlení inovace, zvýšení efektivity a snížení nákladů. Městské správy tak mohou dosahovat větší pružnosti a spolehlivosti a zároveň lépe chránit citlivé osobní údaje. Cloudová řešení také umožňují pracovníkům a obyvatelům města bezpečně přistupovat k informacím na dálku, což je pro nepřetržitý provoz služeb veřejné správy zásadní.
Cloud computing se stal nepostradatelnou technologií chytrých měst, protože přináší městským správám následující výhody:
- Snižování nákladů, protože není nutné investovat do hardwaru a softwaru, zřizovat a provozovat datová centra na místě ani spravovat infrastrukturu
- Škálování s ohledem na růst a zajištění optimální kapacity IT zdrojů podle aktuálních požadavků
- Zajištění lepší výkonnosti prostřednictvím celosvětové sítě rychlých, efektivních a zabezpečených datacenter
- Zlepšení zabezpečení a ochrany městských dat, aplikací a infrastruktury
- Rychlejší práce a možnost přístupu k široké paletě výpočetních prostředků v řádu minut
- Zvýšení produktivity městských manažerů, zaměstnanců a IT týmů
- Udržování nepřetržitého provozu díky snadnému zálohování dat a zotavení po havárii
Umělá inteligence (AI)
Umělá inteligence (AI) je schopnost počítačového systému napodobovat kognitivní funkce lidského mozku, jako je analýza dat, učení se z nových informací a řešení problémů. Počítačový systém pomocí matematiky a logiky simuluje lidské uvažování a dospívá k informovaným rozhodnutím.
Počítačový systém s umělou inteligencí může vytvářet predikce nebo provádět akce na základě vzorců v existujících datech. Umělá inteligence se může učit ze svých chyb a zvyšovat tak přesnost budoucích výsledků. Vyspělý systém umělé inteligence dokáže rychle a přesně zpracovat nové informace. To je užitečné v komplexních scénářích, jako jsou systémy autonomních vozidel, programy pro rozpoznávání obrazu a virtuální asistenti.
Městské správy využívají umělou inteligenci v kombinaci s dalšími řešeními, jako je Internet věcí, hraniční prostředí a blockchain. Umělá inteligence umožňuje chytrým městům zlepšovat komunikaci s komunitou, rychle šířit informace mezi veřejností, šetřit energii a vodu a řídit vše od inteligentních budov přes chytré pouliční osvětlení po inteligentní provoz.
Mnoho chytrých měst například dnes používá chatboty s umělou inteligencí, které obyvatelům zajišťují rychlé a přesné odpovědi a informace online. Některé městské správy navíc investovaly do senzorů s umělou inteligencí, které shromažďují a analyzují dopravní data a zlepšují plynulost provozu. Tyto prediktivní technologie mění způsob fungování měst a zkvalitňují život jejich obyvatel.
Internet věcí (IoT)
Internet věcí (IoT) je sortiment vybavení, produktů a zařízení připojených ke cloudu a navržených s ohledem na sběr a zabezpečený přenos dat. IoT umožňuje organizacím rychle shromažďovat a používat data na podporu rychlých a informovaných rozhodnutí. Tato technologie chytrých měst nabízí včasné a relevantní poznatky, které organizacím ve všech odvětvích umožňují efektivněji pracovat a lépe sloužit zákazníkům.
Chytřejší města po celém světě používají senzory IoT k okamžitému záznamu dat a jejich pochopení. Poznatky poskytované Internetem věcí umožňují městským manažerům hlouběji a téměř v reálném čase porozumět tomu, co se děje v jejich komunitách. Tato technologie chytrých měst také umožňuje městským správám propojit inteligentní infrastrukturu, vzdáleně monitorovat procesy, provádět sledování v reálném čase a zkvalitňovat činnosti ve všech oblastech.
Městské správy chytrých měst stále více využívají Internet věcí ke dvěma důležitým činnostem – vzdálenému monitorování a prediktivní údržbě.
Vzdálené monitorování umožňuje správcům sledovat prostředky, jako jsou vozidla a strojní zařízení, a to buď nepřetržitě, nebo v pravidelných intervalech. Městští manažeři tak mají neustálý přehled o poloze, výkonnosti a stavu sledovaných prostředků. Poznatky, které tato technologie chytrých měst přináší městským správám, jim mohou pomoci v následujících oblastech:
- Snižování nákladů na palivo, údržbu a servis
- Zdokonalování procesů městské správy
- Zvyšování spokojenosti obyvatel
- Snižování opotřebení vozidel a strojů
- Zvyšování denního počtu vyřešených servisních případů
- Efektivnější navrhování tras vozidel
- Zvyšování bezpečnosti obyvatel a městských zaměstnanců
Prediktivní údržba využívá software s funkcí strojového učení k analýze dat, predikci výsledků a automatizaci operací Tato technologie umožňuje městským manažerům identifikovat a řešit potíže dříve, než způsobí zásadní problém. Prediktivní údržba pomáhá správcům inteligentních měst:
- Identifikovat mechanické nebo provozní problémy, které by mohly vést k poruše nebo zpomalení zařízení
- Zjišťovat, které náhradní díly je třeba držet na skladě pro případné opravy
- Předvídat poruchy zařízení a předcházet jim
Městské správy investující do Internetu věcí mohou pomocí tohoto řešení chytrého města poskytovat veřejnosti lepší služby, komunikovat s obyvateli individualizovanější formou, omezit plýtvání materiálem a prací a zvýšit provozní efektivitu.
Technologie blockchainu
Blockchain je decentralizovaná digitální databáze s informacemi, které lze používat a sdílet současně v rozsáhlé, veřejně přístupné síti. Investice do této inovativní technologie umožňují organizacím a institucím veřejné správy vytvářet efektivnější dodavatelské řetězce, zjednodušovat složité procesy, bránit podvodům a rychle ověřovat transakce.
Blockchain umožňuje uživatelům sítě spolehlivě a transparentně sdílet data bez centralizovaného správce. Tato vlastnost je zvláště užitečná pro městské správy. Na zajišťování chodu měst se totiž obvykle podílí velký počet subjektů, které si potřebují bezpečně vyměňovat informace nezbytné k udržování provozu, přijímání důležitých rozhodnutí a zefektivňování služeb.
Chytrá města používají blockchainová řešení k následujícím účelům:
- Snadná a bezpečná výměna dat
- Podpora spolupráce mezi úřady
- Zajištění jednotného pohledu napříč dodavatelskými řetězci města
- Ochrana před podvody a rychlejší ověřování finančních transakcí
- Vytváření chytřejších a efektivnějších dodavatelských řetězců
- Zjednodušování procesů řešení sporů ohledně dat v oblasti auditování a dodržování předpisů
- Správa spotřeby energie, rozvoje města a růstu počtu obyvatel
Hraniční prostředí
Základem hraničního prostředí je přibližování výpočetní infrastruktury ke skutečným zdrojům dat. To snižuje latenci sítě (zpoždění při datové komunikaci) a požadavky na šířku pásma a současně zajišťuje nepřetržitý provoz služeb i v případě výpadku připojení ke cloudu.
Chytrá města po celém světě používají hraniční prostředí v kombinaci s Internetem věcí, umělou inteligencí a cloudovými řešeními k zajištění nepřetržitého provozu kritických služeb a infrastruktury městské správy.
Řešení hraničního prostředí v kombinaci s dalšími technologiemi umožňují městským správám:
- Řešit problémy s latencí nebo připojením díky tomu, že data se zpracovávají poblíž zdroje
- Zpracovávat, třídit a analyzovat data z Internetu věcí nebo datacentra a určovat, co vyžaduje okamžitou reakci a co je třeba ukládat do cloudu
- Získávat rychlé a prakticky použitelné poznatky z analýzy dat pomocí umělé inteligence a strojového učení
- Snadno a efektivně přenášet síťová data mezi cloudem a hraničním zařízením
- Urychlit transakce a omezit požadavky na šířku pásma spouštěním aplikací ve vzdálených lokalitách
- Zajistit soulad s předpisy pomocí modelů strojového učení, které správce upozorňují na potenciálně citlivá data
Například londýnské letiště Heathrow využívá hraniční prostředí, umělou inteligenci a strojové učení v kombinaci s 3D skenerem při potírání nezákonného obchodu s chráněnými živočichy a rostlinami.
Rozšířená realita (AR)
Rozšířená realita (AR) je technologie, která vytváří počítačem generovaný obraz překrytý reálným prostředím a poskytuje uživateli složený pohled. Řada organizací využívá tuto interaktivní technologii ke školení zaměstnanců a k tomu, aby pracovníkům poskytly jasný přehled o oblastech, které jsou obtížně dosažitelné nebo viditelné.
Díky pokročilým řešením AR mohou uživatelé provádět řadu činností, které by bez této chytré technologie byly příliš náročné nebo nebezpečné. Někteří městští pracovníci například používají mobilní zařízení, která při zkoumání podzemí vytvářejí překryvné obrazy inženýrských sítí a vybavení. Díky tomu mohou pracovníci zjistit, kde se pod ulicí nachází potrubí, a určit jejich provozní stav. Okres King County v oblasti města Seattle získal ocenění za používání zařízení pro hybridní realitu, které se používá při školení operátorů v čistírně odpadních vod.
Městské správy chytrých měst rozšířenou realitu využívají také k následujícím účelům:
- Zjednodušování komplexních urbanistických a stavebních projektů
- Poskytování odborného poradenství a podpory pracovníkům ve vzdálených lokalitách
- Školení zaměstnanců prostřednictvím praktických podrobných pokynů
- Pomoc pracovníkům v terénu s rychlým, efektivním a bezpečným plněním úkolů
- Zefektivňování procesů kontrol a udělování povolení
Infrastruktura chytrých měst
Infrastruktura je tím, co udržuje hladký chod města, od dodávek vody a elektřiny přes údržbu silnic a řízení provozu po městské služby a komunikační sítě. S růstem počtu obyvatel měst a rostoucí poptávkou po digitálních službách a moderních vymoženostech je flexibilní, odolná a zabezpečená infrastruktura pro města důležitější než kdy dříve.
Implementace cloud computingu, Internetu věcí, umělé inteligence a dalších řešení chytrých měst pomáhá městským správám v následujících oblastech:
- Zajišťování inteligentní kritické infrastruktury
- Poskytování cenných služeb, které zvyšují důvěru občanů
- Zvyšování zabezpečení citlivých veřejných informací
- Modernizace veřejných služeb.
- Vytváření propojených, efektivních a udržitelných systémů dopravy
- Realizace městských inovací a zlepšování služeb obyvatelům
Prozkoumejte cenné zdroje a inovace pro chytřejší města
Objevte řešení pro chytrá města
Zjistěte, jak využít technologie k tvorbě řešení pro chytřejší města na konferenci 2021 Smart City Expo & World Congress.
Microsoft Cloud for Sustainability
Urychlete cestu k udržitelnosti a omezte svou uhlíkovou stopu.
Společnosti Microsoft pro energetiku a zdroje
Proměňte hodnotový řetězec energetiky s ohledem na udržitelnou budoucnost.
Řešení Microsoftu pro veřejné zdraví a sociální služby
Zajistěte komunitám lepší služby pomocí inovativních řešení zaměřených na bezpečnost, spokojenost a prosperitu.
Řešení Microsoftu pro veřejnou bezpečnost a spravedlnost
Přijímejte lepší rozhodnutí založená na datech, která zvýší bezpečnost v komunitách.
Inteligentní telekomunikace
Podpořte své zaměstnance, zefektivněte provoz a zajistěte si růst.
Microsoft Cloud pro automobilový průmysl, mobilitu a dopravu
Zlepšete produktivitu, provoz, inovace a možnosti zákazníků.
Microsoft Cloud for Financial Services
Poskytujte diferencovaná prostředí, podpořte zaměstnance a bojujte s finanční kriminalitou.
Propojená vozidla a chytré město
Zjistěte, jak se propojená vozidla integrují s chytrým městem, aby se zlepšila mobilita a bezpečnost.
Časté otázky
-
Chytrým městem rozumíme městskou oblast, která využívá řadu digitálních technologií ke zkvalitňování života obyvatel, zdokonalování infrastruktury, modernizaci služeb veřejné správy, zlepšování přístupnosti, podpoře udržitelnosti a urychlování hospodářského rozvoje. Chytrá města jsou městy budoucnosti.
-
Chytrá města využívají cloud computing, umělou inteligenci, Internet věcí, rozšířenou realitu, hraniční prostředí, blockchain a další inteligentní technologie k modernizaci infrastruktury, zlepšování veřejných služeb, zkvalitňování života a podpoře ekonomického růstu.
Nejúspěšnější chytrá města na světě se zaměřují na data. Progresivní správy těchto měst investují do pokročilých technologií a využívají je k rychlému sběru a analýzám dat – ať už jde o informace pro obyvatele, městské zdroje, infrastrukturu, dopravu nebo emise uhlíku. Poznatky, které městské správy z těchto dat získávají, umožňují přijímat informovaná rozhodnutí a podnikat kroky ve snaze o zefektivnění služeb, zapojení obyvatel, podporu podnikání a zvyšování udržitelnosti. -
S rozvojem technologií a dostupností digitálních řešení ve všech oblastech života si lidé zvykli očekávat od firem pohodlné a dostupné služby – a nyní totéž požadují i od městských správ. Obyvatelé ale také očekávají ochranu osobních údajů a zabezpečení. Splnění všech těchto požadavků může být pro městské správy obtížné. A právě zde mohou pomoci moderní datacentra.
Za účelem poskytování efektivních služeb obyvatelům musí městské správy udržovat velké objemy dat včetně záznamů o narození, adresních údajů a informací o příjmech. Přechod na moderní datacentra v cloudu umožňuje městským správám vytvořit flexibilní digitální prostředí s lepším zabezpečením, ochranou údajů a dodržováním předpisů. Mnohá chytrá města přešla na moderní datacentra, která jim umožňují konsolidovat data a zajistit bezpečnější a důvěryhodnější veřejné služby.
Mnoho městských správ navíc motivuje obyvatele k přechodu na digitální identity. -
Digitální identita, také označovaná jako decentralizovaná identita, umožňuje lidem a organizacím převzít kontrolu nad vlastními osobními údaji. V architektuře důvěryhodnosti decentralizovaných identit jsou uživatelská jména a podobné identifikační údaje nahrazeny vlastními nezávislými identifikátory. To umožňuje výměnu dat prostřednictvím technologií blockchainu a distribuovaného registru. Výsledkem je lepší ochrana osobních údajů a vyšší zabezpečení transakcí. S rostoucím propojením uživatelů s aplikacemi, zařízeními a službami roste také riziko narušení zabezpečení dat a ztráty soukromí. Decentralizovaná identita nabízí jednotlivcům i firmám lepší ochranu osobních údajů a kontrolu nad vlastními daty.
-
V mnoha případech ano. Chytrá města využívají technologie nejen k urychlení hospodářského růstu, ale také k podpoře ekologické udržitelnosti. Některé městské správy využívají digitální řešení ke sběru a analýzám dat o emisích uhlíku, zvyšování energetické účinnosti, podpoře udržitelného hospodaření s vodou, omezování odpadu a snižování uhlíkové stopy města.
-
Pokud chcete urychlit digitální transformaci a realizovat iniciativy v oblasti chytrých měst, klíčovým prvkem jsou technologie. Nejúspěšnější chytrá města investují do inovativních digitálních řešení, která umožňují sběr a použití dat téměř v reálném čase a rychlou reakci na poznatky.
Než začnete investovat do cloud computingu, umělé inteligence, Internetu věcí a dalších specifických technologií, měli byste se nejprve zamyslet nad výsledky, kterých chcete dosáhnout tím, že se stanete chytrým městem. Mezi cíle mohou patřit následující:- Zlepšení veřejné bezpečnosti
- Podpora hospodářského růstu
- Zvýšení mobility v dopravě
- Snížení emisí uhlíku
- Snížení provozních nákladů
- Prodloužení životnosti vybavení
- Úspora vody a energie
Vytyčení jasných cílů pro město vám usnadní rozhodování o tom, jak mohou data a digitální řešení k jejich dosažení pomoci.
-
Chytrá města jsou skvělými místy k životu i práci. Protože tyto městské oblasti využívají ke zlepšení infrastruktury a služeb inovativní technologie, mohou chytrá města nabídnout bezpečnější ulice, lepší mobilitu, kratší dojíždění do práce, nižší emise, efektivnější služby pro obyvatele a prosperující firmy. Tyto výhody chytrého města vedou k celkově vyšší kvalitě života obyvatel města.
-
Informační a komunikační technologie se vztahují k různým způsobům, které lidé mohou využívat ke vzájemné komunikaci, včetně e-mailu, sociálních médií, telefonních hovorů a textových zpráv. Informační a komunikační technologie způsobily revoluci ve vzájemné komunikaci, která je snadnější a rychlejší než kdykoli předtím. Využití informačních a komunikačních technologií v projektech chytrých měst přinese pozitivní výsledky jak pro občany, tak pro zúčastněné strany ve městě.
Základem chytrých měst jsou informační a komunikační technologie. Inteligentní sítě a bezdrátová komunikace mezi lidmi, objekty a stroji zlepšují efektivitu provozu, sdílení veřejných informací, služby státní správy a blahobyt občanů. Informační a komunikační technologie například pomáhá snižovat dopravní zácpy pomocí semaforů, které se v reálném čase přizpůsobují dopravní situaci. Díky informačním a komunikačním technologiím mohou města budoucnosti také snížit náklady a spotřebu zdrojů.
Infrastruktura využívající senzory a zařízení IoT umožňuje zpracovávat v reálném čase data, která lze využít ke sdělování důležitých informací občanům měst i státním úřadům. Bez informačních a komunikačních technologií by chytré město nemohlo existovat. -
Přestože chytrá města nabízejí občanům a státním úřadům řadu výhod, je třeba vzít v úvahu i řadu problémů spojených s chytrými městy. Jedním z problémů při budování chytrého města je, že ne všichni občané mají přístup ke stejným příležitostem a zdrojům. V každé městské populaci existují značné příjmové a věkové rozdíly. Například ti, kteří nemají prostředky na to, aby vlastnili propojené automobily, nebudou moci využívat stejných výhod jako ti, kteří je mají. Stejně tak starší populace nepoužívá chytré telefony a zařízení tak často jako mladší populace, takže chytrá města jsou pro tuto demografickou skupinu méně přínosná.
Dalším klíčovým aspektem je infrastruktura. Integrace nových technologií do stávající infrastruktury může být obtížná a nákladná. Podobně i budování nové infrastruktury vyžaduje rozsáhlé plánování a financování. To vede k dalšímu problému chytrého města: spolupráci a zapojení veřejnosti. Občané musí podpořit zásadní a nákladné změny ve svých městech, aby úřady mohly pokračovat v realizaci plánů, proto je důležité, aby chápali jejich přínos. Je také důležité, aby občané věděli, jak bezpečně a efektivně využívat technologie chytrých měst. Tyto výzvy lze do značné míry řešit pomocí programů pro zapojení a vzdělávání.
Mezi další výzvy chytrého města patří ochrana osobních údajů a zabezpečení. Vzhledem k tomu, že stále více městských center digitalizuje svou infrastrukturu, může být obtížné najít rovnováhu mezi pohodlím a soukromím. Obavy veřejnosti o ochranu osobních údajů rostou, takže překonání váhání občanů a zajištění ochrany osobních údajů jsou pro implementaci a přijetí chytrých měst klíčové. To také znamená, že je třeba přijmout rozsáhlá opatření v oblasti kybernetické bezpečnosti, aby byla zajištěna ochrana úřadů i občanů před úniky dat a dalšími hrozbami. Stejně jako všechny technologie i chytrá města nejsou nezranitelná vůči hackerům, takže bezpečnostní opatření musí být zahrnuta do plánování chytrého města.
Klíčem k řešení těchto výzev v oblasti chytrých měst je vypracování komplexního plánu, který zohlední potřeby a priority všech zúčastněných stran. -
Partnerství veřejného a soukromého sektoru mohou hrát klíčovou roli při prosazování iniciativ chytrého města. Spojením zdrojů a odborných znalostí veřejného i soukromého sektoru mohou tato partnerství pomoci městům vyvinout a zavést inovativní řešení k dosažení jejich cílů v oblasti chytrých měst.
Například partnerství mezi místními podniky a úřady může pomoci financovat projekty chytrých měst. Podobně mohou partnerství mezi akademickými institucemi a městskými samosprávami pomoci při vývoji nových technologií a aplikací pro využití v chytrých městech.
V neposlední řadě jsou partnerství veřejného a soukromého sektoru důležitou součástí rozvoje iniciativ chytrých měst, protože spojují různé zúčastněné strany se společným cílem: učinit města efektivnějšími, obyvatelnějšími a udržitelnějšími. -
Prozkoumejte řešení Microsoftu pro kritickou infrastrukturu.
Sledujte nás