Komisjon on võtnud kohustuse tagada, et tehisintellekt töötab inimeste heaks, edendades digioskusi ja inimkeskset lähenemisviisi tehisintellektile kogu maailmas.
Tehisintellektitehnoloogial on potentsiaal edendada Euroopa majanduskasvu ja konkurentsivõimet. Samuti pakuvad need võimalusi parandada ELi kodanike elu arengute kaudu tervishoius, põllumajanduses, hariduses, tööhõives, energeetikas, transpordis, julgeolekus ja mujal.
Tehisintellekt peaks töötama inimeste heaks ja inimesed peaksid saama tehisintellekti tehnoloogiaid usaldada. Seega peab EL tagama, et ELis arendatav ja turule lastav tehisintellekt on inimkeskne, kestlik, turvaline, kaasav ja usaldusväärne. Peamised kavandatud meetmed keskenduvad järgmisele:
- andekate inimeste toetamine ja tehisintellektiga seotud oskuste parandamine
- töötada välja poliitikaraamistik, et tagada usaldus tehisintellektisüsteemide vastu
- edendada ELi visiooni kestlikust ja usaldusväärsest tehisintellektist maailmas
Andekate inimeste toetamine ja oskuste parandamine
Digioskused on Euroopa digikümnendisse liikumisel uskumatult olulised. EL vajab tehisintellektialaste erioskustega spetsialiste, et jääda ülemaailmselt konkurentsivõimeliseks, ning peaks tagama üldiselt kõrgetasemelised andmetöötlusoskused, et vältida tööturu polariseerumist.
Selle saavutamiseks teeb komisjon järgmist:
- toetada praktikat digivaldkonnas, pöörates suuremat tähelepanu tehisintellektialastele oskustele. Praktika puhul tuleks järgida digiõppe programmis sätestatud mittediskrimineerimise ja soolise võrdõiguslikkuse põhimõtet.
- kuulutab programmi „Digitaalne Euroopa“ raames välja projektikonkursi eriharidusprogrammide ja -kursuste korraldamiseks olulistes valdkondades
- toetada tehisintellekti tippkeskuste võrgustikke, et hoida talente ning töötada programmi „Euroopa horisont“ raames välja doktoriõppe programme ja tehisintellekti mooduleid;
- rahastab Marie Skłodowska-Curie meetmete raames tehisintellekti valdkonna doktoriõppe võrgustikke, järeldoktori stipendiume ja töötajate vahetuse projekte
- toetada uute oskuste arendamist oskuste tegevuskava raames;
Poliitikaraamistiku väljatöötamine, et tagada usaldus tehisintellektisüsteemide vastu
Usaldus on tehisintellekti kasutuselevõtu hõlbustamiseks hädavajalik. Komisjon on välja töötanud peamised põhimõtted, et suunata Euroopa lähenemisviisi tehisintellektile, milles võetakse arvesse tehisintellekti tehnoloogiate sotsiaalset ja keskkonnamõju. Need hõlmavad inimkeskset viisi tehisintellekti arendamiseks ja kasutamiseks, ELi väärtuste ja põhiõiguste, nagu mittediskrimineerimine, eraelu puutumatus ja andmekaitse, kaitset ning ressursside kestlikku ja tõhusat kasutamist.
Komisjon teeb ettepaneku mitme meetme ja seadusandliku meetme kohta, et suurendada usaldust tehisintellekti vastu. Nende hulka kuuluvad:
- ettepanek tehisintellekti horisontaalse raamistiku kohta, milles keskendutakse tehisintellekti tehnoloogiatega seotud ohutusele ja põhiõiguste austamisele
- ELi meetmed, millega kohandatakse vastutusraamistikku uute tehnoloogiate, sealhulgas tehisintellektiga seotud probleemidega
- kehtivate valdkondlike ohutusalaste õigusaktide läbivaatamine
- tehisintellektil põhinevad turbekeskused, mis toimivad ELi küberkilbina ja suudavad avastada küberründe märke piisavalt varakult ja võimaldavad võtta ennetavaid meetmeid
Komisjon jätkab koostööd sidusrühmade ja organisatsioonidega, sealhulgas ELi ametite ja standardeid kehtestavate organisatsioonidega, et luua usaldusväärne tehisintellekt.
ELi visiooni edendamine kestlikust ja usaldusväärsest tehisintellektist maailmas
Nagu on kirjeldatud digikompassis: Euroopa tee digikümnendil– Euroopa tegevus rahvusvahelisel areenil on olulisem kui kunagi varem. See hõlmab ka tehisintellekti, kuna selle tehnoloogiaga seotud riskid ja probleemid ulatuvad riigi- ja mandripiiridest kaugemale.
Komisjon edendab oma inimkeskset lähenemisviisi tehisintellektile ülemaailmsel tasandil ning julgustab vastu võtma tehisintellekti käsitlevaid ülemaailmseid norme ja standardeid ning tugevdama koostööd sarnaselt meelestatud riikide ja sidusrühmadega.
Lisateavet selle kohta, kuidas komisjon edendab oma lähenemisviisi tehisintellektile kogu maailmas, leiate inimkeskse tehisintellekti alasest rahvusvahelisest teavitustegevusest.
Viimased uudised
Seotud sisu
Üldpilt
EL juhib tehisintellektialaseid teadusuuringuid, teeb koostööd teadlastega ja rahastab projekte, mille eesmärk on töötada välja tehisintellekti ohutud ja eetilised rakendused, edendades Euroopas toodetud tehisintellekti alates laborist kuni turuni.
Vaata lisaks
EL edendab meetmeid ja investeeringuid, et luua õige keskkond tehisintellekti arendamiseks ja kasutuselevõtuks Euroopas.
EL edendab mitut meedet, et hoogustada tehisintellekti alaseid teadusuuringuid ja muuta selle tulemuste turule viimine sujuvamaks.
Tehisintellekti käsitleva kooskõlastatud kava 2021. aasta läbivaatamise käigus esitatakse seitse valdkondlikku tegevusvaldkonda, kus EL saab saavutada strateegilise juhtpositsiooni