Skip to main content
Shaping Europe’s digital future

Euroopa digitaristu konsortsium (EDIC)

Euroopa digitaristu konsortsium (EDIC) on õigusraamistik, mis aitab liikmesriikidel luua ja rakendada mitut riiki hõlmavaid projekte.

Mis on [notranslate][notranslate]EDIC[/notranslate][/notranslate]?

Euroopa digitaristu konsortsium ([notranslate]EDIC[/notranslate]) on vahend, mis tehakse liikmesriikidele kättesaadavaks digikümnendi poliitikaprogrammi 2030 raames, et kiirendada ja lihtsustada mitut riiki hõlmavate projektide loomist ja rakendamist. [notranslate]EDIC[/notranslate]s võimaldab saavutada digikümnendi üldeesmärke ja sihte.

Iga [notranslate]EDIC[/notranslate] on juriidiline isik, mis on asutatud komisjoni otsusega vähemalt kolme liikmesriigi taotlusel ja komisjoni heakskiidul. Asutajaliikmesriigid määratlevad [notranslate]EDIC[/notranslate] juhtimisstruktuuri ja muud põhikirjas sätestatud toimimiseeskirjad. Selle eelarve põhineb liikmete sissemaksetel, mida täiendavad muud tuluallikad, mis võivad hõlmata ELi ja riiklikke toetusi. [notranslate]EDIC[/notranslate] asukoht on osalevas liikmesriigis ja kõik liikmesriigid peavad tunnustama selle juriidilise isiku staatust.

[notranslate]EDIC[/notranslate] võib rakendada mitut riiki hõlmavat projekti, võttes kasutusele ühise taristu, osutades teenuseid ja viies kokku avaliku sektori asutused, eraõiguslikud üksused, lõppkasutajad ja tööstusharu, kui asutajaliikmesriigid peavad seda asjakohaseks.

Esimesed [notranslate]EDIC[/notranslate]'d on loodud

Keeletehnoloogiate Liit Euroopa digitaristu konsortsium (ALT-[notranslate]EDIC[/notranslate])

Keeletehnoloogialiidu Euroopa digitaristu konsortsium (ALT-[notranslate]EDIC[/notranslate]) püüab tegeleda tehisintellekti lahenduste koolitamiseks kättesaadavate Euroopa keeleandmete nappusega. Selle koostööalgatuse eesmärk on arendada ühist Euroopa keeletehnoloogia infrastruktuuri. Selle tulemusena luuakse Euroopa piirkondlike ja ametlike keelte nn suured keelemudelid. Eesmärk on kasutada neid mudeleid, et hoogustada selliste täiustatud tehisintellekti mudelite väljatöötamist, mis suudavad mõista ja luua inimesesarnast keelt. ALT-[notranslate]EDIC[/notranslate] edendab digitaalset konkurentsivõimet, säilitab keelelist mitmekesisust ja edendab kultuurilist rikkust Euroopas.

Komisjoni rakendusotsus, millega asutatakse Euroopa digitaristu konsortsium keeletehnoloogia liidu jaoks (ALT-[notranslate]EDIC[/notranslate])

CitiVERSE

Algatuse „Kohalikud võrgustatud digiteisikud CitiVERSE (LDT CitiVERSE [notranslate]EDIC[/notranslate])“ eesmärk on ühendada olemasolevad kohalikud digiteisikud kogu Euroopas, mis on ELi CitiVERSE alus. Kohalikud digitaalsed kaksikud on virtuaalsed kujutised linna füüsilistest varadest, protsessidest ja süsteemidest. Digitaalsed kaksikud kasutavad andmeid, analüütikat ja tehisintellekti, et luua reaalajas simulatsioonimudeleid, mis peegeldavad nende esindatavaid linnu. CitiVERSE keskendub generatiivsete tehisintellekti rakenduste edendamisele arukates linnades, sealhulgas simulatsioonidele, mis käsitlevad (muu hulgas) muutuvate liiklustingimuste mõju õhukvaliteedile, CO2 heite vähendamisele ja ummikutele. Lisaks uuritakse generatiivseid tehisintellektil põhinevaid virtuaalreaalsuse rakendusi, et parandada kodanike suhtlust (näiteks lihtsustades konsulteerimist ja arusaamist kavandatud linnamuutustest).

Komisjoni rakendusotsus, millega luuakse Euroopa digitaristu konsortsium võrgustatud kohalike digiteisikute jaoks CitiVERSE jaoks

EDIC – European Blockchain Partnership and European Blockchain Service Infrastructure (Euroopa plokiahela partnerluse ja Euroopa plokiahelateenuste taristu teabekeskus)([notranslate] ╦ EUROPEUM-EDIC ╦ [/notranslate])

See teabekeskus arendab Euroopa plokiahelateenuste taristu (EBSI) olemasolevat ökosüsteemi. Komisjon võtab EBSI kasutusele ja laiendab selle kasutamist, et osutada kogu ELi hõlmavaid piiriüleseid teenuseid, eelkõige avalikke teenuseid. Europe Directi teabekeskuse eesmärk on suurendada usaldust ja kübervastupidavusvõimet kooskõlas ELi õigusaktidega, sealhulgas hiljuti vastu võetud Euroopa digiidentiteedi raamistikuga. Samuti toetatakse sellega ametiasutuste piiriülest koostööd veeb3 ja detsentraliseeritud tehnoloogiate valdkonnas, edendades innovatsiooni ja selliste lahenduste koostalitlusvõimet muude tehnoloogiatega. 

Komisjoni 21. mai 2024. aasta rakendusotsus (EL) 2024/1432, millega luuakse Euroopa digitaristu konsortsium Euroopa plokiahela partnerluse ja Euroopa plokiahelateenuste taristu jaoks (EUROPEUM-EDIC) (europa.eu).

[notranslate]EDIC[/notranslate] eelised ja eesmärk

[notranslate]EDIC[/notranslate]s ühendab mitmeid eeliseid digitaalvaldkonna projektide jaoks, mis lähevad kaugemale teadusuuringutest. Näiteks on liikmesriikidel liikmete kogus häälteenamus, mis annab neile otsustava rolli iga [notranslate]EDIC[/notranslate] juhtimises. Eelkõige on liikmesriikidel võimalik [notranslate]EDIC[/notranslate] põhikirja kohandamise kaudu paindlikult kohandada iga [notranslate]EDIC[/notranslate] sisemist struktuuri, sealhulgas liikmete sissemakseid, hääleõigust, juhtimisorganeid ning muid rakendamise ja juhtimise aspekte. Selleks et maksimeerida mõju kogu ELis, on [notranslate]EDIC[/notranslate]s avatud kõikidele liikmesriikidele õiglastel ja mõistlikel tingimustel kogu oma tegevusaja jooksul.

Mitut riiki hõlmavate projektide rakendusmehhanismina saab [notranslate]EDIC[/notranslate]si kasutada nii uute taristute loomiseks kui ka olemasolevate käitamiseks (tingimusel, et konsortsiumiga ühinemine annab käimasolevatele tegevustele lisaväärtust, näiteks suurendab aja jooksul kestlikkust). Kui [notranslate]EDIC[/notranslate]s tunnistatakse rahvusvaheliseks organisatsiooniks, võib ta saada kaupadelt või teenustelt käibemaksu- ja aktsiisivabastuse vastavalt kohaldatavatele direktiividele.

Kuidas luua [notranslate]EDIC[/notranslate]?

Pärast asutajaliikmesriikide taotluste läbivaatamist teeb komisjon rakendusotsuse Euroopa digitaristu konsortsiumi loomise kohta. Otsus tehakse digikümnendi poliitikaprogrammi komiteega konsulteerides ja see peab vastama kõigile digikümnendi poliitikaprogrammis 2030 esitatud nõuetele.

Lisateabe ja abi saamiseks mitut riiki hõlmavate projektide kohta võtke palun ühendust meie spetsiaalse meeskonnaga järgmisel aadressil: CNECT-MCP-ACCELERATOR@ec.europa.eu.

Taustteave mitut riiki hõlmavate projektide kohta

Mitut riiki hõlmavad projektid peaksid võimaldama ulatuslikku sekkumist põhivaldkondades, mis on vajalikud digikümnendi poliitikaprogrammi otsuses sätestatud digieesmärkide ja -sihtide saavutamiseks. Nad ühendavad liidu, liikmesriikide ja vajaduse korral erasektori vahendeid. Mitut riiki hõlmavaid projekte tuleks rakendada koordineeritult ning tihedas koostöös komisjoni ja liikmesriikide vahel. Lisaks peaksid need olema suunatud ühe või mitme järgmise konkreetse eesmärgi saavutamisele:

a) liidu ja liikmesriikide vahelise ning liikmesriikidevahelise koostöö parandamine üldeesmärkide saavutamisel;

b) tugevdada liidu tehnoloogilist tipptaset, juhtpositsiooni, innovatsiooni ja tööstuse konkurentsivõimet elutähtsa tehnoloogia, täiendavate tehnoloogiakombinatsioonide ning digitoodete, -taristu ja -teenuste valdkonnas, mis on olulised majanduse elavdamiseks ja majanduskasvuks ning üksikisikute julgeoleku ja ohutuse tagamiseks;

c) tegeleda liidu strateegiliste nõrkuste ja sõltuvustega digitaalsetes tarneahelates, et suurendada nende vastupanuvõimet;

d) suurendada turvaliste digilahenduste kättesaadavust ja edendada nende parimat kasutamist avalikku huvi pakkuvates valdkondades ja erasektoris, järgides samal ajal tehnoloogilise neutraalsuse põhimõtteid;

e) aidata kaasa majanduse ja ühiskonna kaasavale ja kestlikule digipöördele, millest saavad kasu kõik kodanikud ja ettevõtjad, eelkõige VKEd kogu liidus;

f) kodanike digioskuste edendamine hariduse, koolituse ja elukestva õppe kaudu, keskendudes sooliselt tasakaalustatud osalemise edendamisele haridus- ja karjäärivõimalustes.

Soovituslik loetelu võimalikest tegevusvaldkondadest, milles on digikümnendi poliitikaprogrammi 2030 otsuse lisas esitatud mitut riiki hõlmavad projektid, mis on suunatud nende erieesmärkide saavutamisele. Tulevikus võib lisanduda veel teisigi valdkondi.

Seotud sisu

Üldpilt

Euroopa digikümnend

EL püüdleb inimkeskse ja kestliku digiühiskonna visiooni poole kogu digikümnendi vältel, et suurendada kodanike ja ettevõtjate mõjuvõimu.

Vaata lisaks

Digikümnendi 2024. aasta pakett

2024. aasta aruandes digikümnendi olukorra kohta jälgitakse ELi edusamme digiüleminekul, mis toob kasu inimestele, ettevõtjatele ja keskkonnale.

Riikide digikümnendi strateegilised tegevuskavad

Liikmesriigid peavad esitama komisjonile riiklikud tegevuskavad, milles kirjeldatakse üksikasjalikult meetmeid, mida nad kavatsevad rakendada, et ühiselt saavutada 2030. aasta digikümnendi eesmärgid.

DigitalEU saadikud

DigitalEU saadikud toovad kokku ajakirjanikud, toimetajad ja mõjutajad, kes tegutsevad digitaalsete & tehnoloogiateemade valdkonnas.

  翻译: