A ritkán lakott térségekben élők életminőségének és szolgáltatásokhoz való hozzáférésének javítása érdekében a CONNECT2CE új határon átnyúló tömegközlekedési megoldásokat dolgozott ki a közép-európai peremvidékek és városi térségek összekapcsolására. A közép-európai országok közötti együttműködés révén új összeköttetéseket hoztak létre, és különféle mobilitást elősegítő alkalmazásokat és integrált jegyértékesítési szolgáltatásokat fejlesztettek ki.
Az Interregnek köszönhetően összekapcsolódnak egymással Közép-Európa városi és vidéki területei, jobb életminőséget biztosítva lakosságuk számára
- 14 October 2021
Ha támogatjuk a főbb városi térségekhez kapcsolódó hatékony közlekedési összeköttetések kiépítését, azzal nem pusztán a környezetre gyakorolunk pozitív hatást, hanem hozzájárulhatunk a peremterületek elnéptelenedésének mérsékléséhez, valamint az uniós polgárok integrációjának és mobilitásának növeléséhez.
A nyolc kísérleti projekt egyikének keretében próbaképpen az olaszországi Triesztig meghosszabbították az osztrák Villachot az olasz Udinével összekötő Mi.Co.Tra vasútvonalat. A fejlesztésnek köszönhetően hétvégén és ünnepnapokon hosszabb, határon átnyúló vonalon közlekedhetnek a gyalogosan és kerékpárral útnak induló turisták. Mivel az ingázók körében is hasonló népszerűségre tett szert, a szolgáltatás véglegessé válhat, amint feloldják a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében hozott, határátlépést korlátozó intézkedéseket.
Kifejlesztettek egy integrált, vagyis a vonat- és buszjáratokat összekötő jegyértékesítési rendszert is a szlovén Ljubljana és Trieszt között. A rendszert több mint 600 utas tesztelte. A tapasztalat azt mutatta, hogy az infokommunikációs eszközök segíthetnek áthidalni a közlekedési hálózat hiányosságait, és más régiókban is hasznosítható modellt hozhatnak létre.
A szlovén és magyar vasúti társaságok közös marketingkampány keretében népszerűsítették a határon átnyúló vonatjáratokat. Az osztrák–magyar határmenti területeken harmonizálták a meglévő szolgáltatásokat, fejlesztették a vonatjáratokat, és kidolgozták a jövőben létrehozandó buszjáratok tervét.
Csehország pilseni régiójában pedig továbbfejlesztették a regionális mobilitást támogató informatikai rendszert. Végezetül pedig górcső alá vették a Németország és Lengyelország közötti összeköttetések fejlesztését célzó megoldásokat.
Városközpontú összeköttetések
A közép-európai országokban egyre erőteljesebb az urbanizáció és kísérőjelensége: a vidéki, peremvidéki és határmenti területek népességcsökkenése. Ez részben annak tulajdonítható, hogy nincs biztosítva vagy nem kellő mértékben biztosított a nagyvárosokba irányuló tömegközlekedés, vagyis a munkalehetőségekhez és a szolgáltatásokhoz való hozzáférés.
Ezen a projekten közösen dolgoztak hatóságok, tömegközlekedési vállalatok és kutatóintézetek. Igyekeztek feltárni, hogy milyen akadályok állnak a hatékony és vonzó tömegközlekedési szolgáltatás útjában a peremvidékeken és a határmenti területeken.
Hosszú távú hatás biztosítása
A partnerek elemezték az olaszországi Friuli Venezia Giulia, Veneto és Bolzano; a szlovén-horvát határvidék; a cseh Pilsen-régió; Nyugat-Magyarország és az osztrák Burgenland; valamint a német Berlin-Brandenburg és Nyugat-Lengyelország tömegközlekedési szolgáltatásait.
A nyolc kísérleti projekt közül négynek sikerült javítania a határon átnyúló tömegközlekedés helyzetén, míg a többi projekt megvalósíthatósági tanulmányokat készített, amelyek a jövőbeli fejlesztések alapjául szolgálhatnak.
A projekt hosszú távú hatásának biztosítása érdekében kidolgoztak egy döntéshozatali eszközt a regionális és határmenti közlekedéssel foglalkozó forgalomtervezők számára. Egy másik kezdeményezés keretében horvát és szlovén vasúti társaságok egyetértési megállapodást írtak alá a nemzetközi vasútjáratok fejlesztéséről.
A CONNECT2CE rávilágított arra, hogyan hidalhatók át innovatív szolgáltatásokkal és eljárásokkal a tömegközlekedés hiányosságai. Az elért eredmények hatására egyes szolgáltatások és kezdeményezések további finanszírozásban részesülnek.
A beruházás teljes összege és az uniós támogatás
A „Továbbfejlesztett vasúti összeköttetések és intelligens mobilitás Közép-Európában” projekt teljes költsége 2 602 924 EUR, ebből az EU Európai Regionális Fejlesztési Alapjának hozzájárulása 2 142 529 EUR az „Interreg Central Europe” együttműködési program keretén belül a 2014–2020-as programozási időszakban. A beruházás a „Közlekedési együttműködés a közép-európai összeköttetések fejlesztése érdekében” prioritási területhez tartozik.