Európska komisia prijala v marci 2021 stratégiu v oblasti práv osôb so zdravotným postihnutím na roky 2021 – 2030. Pomocou tejto desaťročnej stratégie chce Európska komisia zlepšiť život osôb so zdravotným postihnutím v Európe a na celom svete.
Stratégia vychádza z výsledkov predchádzajúcej európskej stratégie pre oblasť zdravotného postihnutia 2010 – 2020, ktorá pripravila pôdu pre Európu bez bariér a pre posilnenie postavenia zdravotne postihnutých osôb, aby mohli uplatňovať svoje práva a plne sa zapájať do spoločenského a hospodárskeho života. Napriek pokroku, ktorý sa dosiahol v uplynulom desaťročí, osoby so zdravotným postihnutím musia stále bojovať s významnými prekážkami a sú viac ohrozené rizikom chudoby a sociálneho vylúčenia.
Cieľom tejto stratégie je podniknúť ďalšie kroky, ktorými sa zabezpečí, aby všetky osoby so zdravotným postihnutím v Európe, a to bez ohľadu na ich pohlavie, rasový alebo etnický pôvod, náboženské vyznanie alebo presvedčenie, vek alebo sexuálnu orientáciu:
- mohli uplatňovať svoje práva,
- mali rovnaké príležitosti, rovnaký prístup k účasti na spoločenskom a hospodárskom živote,
- mohli samy rozhodovať o tom, kde, ako a s kým žijú,
- mohli sa v EÚ voľne pohybovať v EÚ bez ohľadu na to, že potrebujú podporu,
- a nemuseli už zažívať diskrimináciu.
V tejto novej a posilnenej stratégii sa zohľadňuje, že zdravotné postihnutie môže mať rôzne formy – dlhodobé telesné, duševné, intelektuálne či zmyslové postihnutie (v súlade s článkom 1 Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím), ktoré sú často neviditeľné.
V záujme riešenia rizík viacnásobného znevýhodnenia, ktorému čelia ženy, deti, staršie osoby, utečenci so zdravotným postihnutím a osoby so sociálno-ekonomickými ťažkosťami, prichádza stratégia s prierezovou perspektívou v súlade s Agendou 2030 pre udržateľný rozvoj a cieľmi udržateľného rozvoja.
Nová stratégia preto obsahuje ambiciózny súbor opatrení a hlavných iniciatív v rôznych oblastiach a má mnoho priorít, ako napríklad
- dostupnosť: možnosť slobodne sa pohybovať a vybrať si adresu pobytu, ale aj zapájať sa do demokratického procesu,
- dôstojná kvalita života a nezávislosť, keďže sa zameriava najmä na proces návratu z ústavnej starostlivosti, sociálnu ochranu a nediskrimináciu v práci,
- rovnoprávne zastúpenie, keďže cieľom stratégie je účinne chrániť osoby so zdravotným postihnutím pred akoukoľvek formou diskriminácie a násilia, zabezpečiť rovnaké príležitosti v oblasti spravodlivosti, vzdelávania, kultúry, športu a cestovného ruchu a prístup k nim, ale aj rovnaký prístup ku všetkým zdravotníckym službám,
- rola EÚ ako lídra, ktorý ide príkladom,
- odhodlanie EÚ realizovať túto stratégiu,
- propagácia práv osôb so zdravotným postihnutím na celom svete.
Hlavné iniciatívy
- AccessibleEU: vedomostná základňa poskytujúca informácie a osvedčené postupy v oblasti prístupnosti vo všetkých odvetviach (do konca roka 2022).
- Európsky preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím: Európska komisia navrhne európsky preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím, ktorý by platil vo všetkých krajinách EÚ. Preukaz uľahčí osobám so zdravotným postihnutím primeranú podporu pri cestovaní alebo presťahovaní sa do inej krajiny v Európskej únii (do konca roka 2023).
- Usmernenia, v ktorých sa odporúčajú zlepšenia v oblasti nezávislého života a začlenenia do komunity. Mali by prispieť k tomu, aby osoby so zdravotným postihnutím mohli žiť v prístupnom a podporovanom bývaní v komunite alebo naďalej žiť doma (2023).
- Rámec pre špičkové sociálne služby pre osoby so zdravotným postihnutím (2024).
- Balík opatrení na zlepšenie výsledkov osôb so zdravotným postihnutím na trhu práce (ktorý sa má začať realizovať v druhej polovici roka 2022).
- Platforma pre otázky zdravotného postihnutia: platforma pre otázky zdravotného postihnutia združuje vnútroštátne orgány zodpovedné za vykonávanie dohovoru, organizácie zastupujúce osoby so zdravotným postihnutím a Komisiu. Podporuje vykonávanie stratégie a posilňuje spoluprácu a výmenu názorov pri vykonávaní dohovoru.
- Nová stratégia Európskej komisie v oblasti ľudských zdrojov vrátane opatrení na podporu rozmanitosti a začlenenia osôb so zdravotným postihnutím.
Realizácia stratégie: úzka spolupráca s krajinami EÚ
Komisia bude podporovať členské štáty pri formovaní ich národných stratégií a akčných plánov s cieľom prehĺbiť vykonávanie Dohovoru Organizácie Spojených národov o právach osôb so zdravotným postihnutím a právnych predpisov EÚ v tejto oblasti.
Európska komisia vyzýva členské štáty, aby prispeli k tejto novej a posilnenej stratégii stanovujúcej rámec pre opatrenia EÚ i pre vykonávanie Dohovoru Organizácie Spojených národov o právach osôb so zdravotným postihnutím.