V októbri sa konala ďalšia konferencia zo série SARAP, ktorú organizuje Slovenská asociácia spoločností v oblasti liekovej regulácie spoločne s Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. Hlavnými témami boli aktuality z oblasti inšpekcie a registrácie liekov. Naši odborníci na konferencii priblížili svoju prácu a aktuálne novinky formou prednášok a prezentácií a taktiež zodpovedali otázky v moderovanej diskusii, ktorou sprevádzala Michaela Palagyi z predsedníctva SARAP-u. Na konferencii prednášali Ivana Pankuchova a Jana Klimasová zo sekcie registrácie liekov a Roman Poláček , Greta Kiralyova, Simona Palovcikova, Jaroslav Kollárik, Zuzana Janov Bartáková a Terézia Kočišková zo sekcie inšpekcie. Konferencie sa s prezentáciami zúčastnili aj zástupkyne Ministerstvo zdravotníctva SR – Lucia Juríková, Švecová Cveková Gabriela a Martina Hromadkova Celú tlačovú správu spolu s prezentáciami nájdete na odkaze v komentároch.
Štátny ústav pre kontrolu liečiv
Government Administration
Bratislava, Slovakia 2,688 followers
State Institute for Drug Control
About us
The State Institute for Drug Control (SIDC) is the institution of the state authority in the field of human pharmacy and drug precursors. SIDC mission is the ensuring and control of the quality, efficacy and safety of medicinal products and medical devices, issuing the decisions of the registration of human medicines and issuing licences for activities with specified substances, performing the state supervision in the field of pharmacy, executing of state administration in the matters of drug antecedents, the control of manufacture and wholesale distribution of medicinal products and medical devices and the cooperation with the EU organisations.
- Website
-
https://www.sukl.sk/
External link for Štátny ústav pre kontrolu liečiv
- Industry
- Government Administration
- Company size
- 201-500 employees
- Headquarters
- Bratislava, Slovakia
- Type
- Government Agency
Locations
-
Primary
Kvetná 11
Bratislava, Slovakia 825 08 , SK
Employees at Štátny ústav pre kontrolu liečiv
Updates
-
🎂 Štátny ústav pre kontrolu liečiv oslavuje 60 rokov 🎉 💊Aj keď sa obyvatelia Slovenska priamo so ŠÚKL-om nestretávajú, naša inštitúcia je súčasťou bežného života už 60 rokov. 💊Aké významné historické udalosti v oblasti starostlivosti o verejné zdravie sa udiali počas našej existencie v 90-rokoch? Ktoré míľniky by ste do výberu zaradili vy? 🌍Svet 90-te roky: Pokroky v kombinatoriálnej chémii umožnili vytváranie obrovských knižníc chemických látok na vývoj liekov, čím sa uľahčilo objavovanie nových liečiv. 90-te roky: Integrácia počítačového modelovania v navrhovaní liekov umožnila presnejší dizajn a testovanie liekov. 90-te roky: Rozvoj HTS (High-throughput screening) na rýchlu vedeckú analýzu potenciálnych liečiv a zrýchľuje proces objavovania nových liekov. 1990: Prvá ľudská génová terapia. 1995: Prvé sekvenovanie genómu mikroorganizmu. 1996: Naklonovanie ovce Dolly. 1998: Laboratórna kultivácia kmeňových buniek, čo otvorilo nové možnosti liečby rôznych ochorení. 1998: V USA boli schválené prvé náhrady kože z ľudských buniek na liečbu poškodení kože, napr. popálenín. 1998: V USA a EÚ bola schválená Viagra. 1999: Vyvinuté umelé pečeňové systémy. 1991: V Európe schválená prvá vakcína proti hepatitíde A. 1992: Objavenie elektroaktívnych polymérov a ich využitia ako náhrady svalov. 1995: Založenie Európskej liekovej agentúry (EMA). 1995: V USA bol schválený laser na operáciu očí. 💊Slovensko 1991: Presun krajských laboratórií pre kontrolu liečiv pod kompetenciu ŠÚKL. 1992: Vznik Slovenskej lekárnickej komory ako zákonnej stavovskej organizácie. 1993: Rozdelenie slovenského ŠÚKL a českého SÚKL. 1994: Členstvo ŠÚKL v Európskej liekopisnej komisii, v Konvencii o Farmaceutickej inšpekcii a v OECD pracovnej skupine pre laboratórnu prax. od 1994: Prijatý nový zákon o lieku a jeho novely, postupný presun kompetencií MZ SR na ŠÚKL a praktická implementácia EÚ legislatívy. 1997: Uzatvorená zmluva o spolupráci PIC/S (schéma farmaceutickej inšpekcie). 1997: Vydaný Slovenský liekopis 1. vydanie, 1. zväzok. 1998: Zavedenie povinného očkovania proti vírusovej hepatitíde B.
-
Prečítajte si rozhovor s riaditeľom ŠÚKL Romanom Dorčíkom v denníku Postoj. V rozhovore sa okrem iného dozviete: · či sa štátny ústav podieľal na prešetrovaní pandémie COVID-19, ktoré viedol splnomocnenec vlády, · ako prebieha proces schvaľovania vakcín a kto sa na ňom podieľa, · prečo je technológia mRNA bezpečná a účinná. Viac sa dočítate na odkaze v komentároch.
-
-
Štátny ústav pre kontrolu liečiv reposted this
Očkovanie v lekárňach na dosah: Kedy budú farmaceuti pripravení? Na Slovensku je očkovanie proti chrípke v lekárňach blízko k realite. Zásadná legislatívna zmena, vďaka ktorej je umožnené vykonávať očkovanie v lekárňach, nadobudla účinnosť 1. januára 2024. Farmaceuti však ešte stále čakajú na posledný krok – schválenie nariadenia vlády, ktoré by im umožnilo zahájiť certifikované vzdelávanie v tejto oblasti. Lekáreň u Salvatora na Panskej ulici v Bratislave sa dnes stala miestom, kde symbolicky očkovala lekárka osobnosti, ktoré stáli za touto legislatívnou zmenou. Týmto krokom chcú poukázať na dôležitosť očkovania proti chrípke a motivovať verejnosť nasledovať ich príklad. https://lnkd.in/dh3nCuxF Farmaceutická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave Štátny ústav pre kontrolu liečiv Ministerstvo zdravotníctva SR
-
-
-
-
-
+3
-
-
📰V augustovom čísle prestížneho lekárskeho magazínu Clinical Pharmacology & Therapeutics vyšiel odborný článok nášho kolegu Frantisek Drafi z oddelenia predklinického a klinického posudzovania. 👨🔬Vedecký článok, na ktorom spolupracoval s portugalskými kolegami z Výboru pre lieky na humánne použitie (CHMP), ktorý pôsobí pod Európskou liekovou agentúrou (EMA), skúma rozdiely v regulácii inovatívnych liekov v EÚ a USA. 💊Pri analýze postregistračných opatrení z rokov 2009 až 2023 odborníci zistili, že EMA v oblasti inovatívnych liekov prijíma v porovnaní so Správou potravín a liečiv v USA (FDA) prísnejšie opatrenia. Výskum tiež zahŕňal takzvané Real-World Data - informácie z registrov o pacientoch a ich zdravotnej starostlivosti, ktoré sú zbierané z reálneho sveta, mimo kontrolovaných klinických skúšok. 🩺Takéto vedecké analýzy pomáhajú zlepšovať mechanizmy vo verejnom zdravotníctve a zabezpečujú, lepšiu kontrolu nad bezpečnosťou a účinnosťou liekov v praxi. 💊Zapojenie ŠÚKL, popri portugalskej liekovej agentúre INFARMED, do tejto analýzy podčiarkuje dôležitosť regulačných inštitúcií v rozvoji prísnych a efektívnych poregistračných opatrení a liekovej politiky. 💊Link na článok v komentári.
-
🔎Do nášho pracovného kolektívu hľadáme nového kolegu alebo novú kolegyňu na oddelenie postregistračných procesov na pozíciu „Hlavný radca - Referent postregistračnej kontroly“. 🎯Náplň práce zahŕňa napríklad kontrolu kvality liekov na trhu - spracovanie hlásení o nekvalite a podozrení na falšované lieky, stiahnutie nekvalitných liekov z obehu (Rapid Alert), výber vzoriek na testovanie kvality. Súčasťou pracovnej náplne je aj spolupráca s európskymi inštitúciami. Prihláste sa ak: 💊hľadáte zaujímavú prácu bez stereotypov, 💊máte záujem odborne rásť a vzdelávať sa, 💊chcete pracovať u zamestnávateľa s dobre nastaveným work-life balace (dovolenka navyše, pružný pracovný čas, home office.) 💊máte záujem podieľať sa na napĺňaní poslania našej inštitúcie, 💊chcete pracovať v príjemnom prostredí a v dobrej spoločnosti. Ďakujeme aj za zdieľanie inzerátov, aby sa dostali k tým správnym ľuďom. Viac informácií o obsadzovanej pozícii a všetky obsadzované pracovné miesta nájdete na linku v komentároch.
-
-
💉Čo je mRNA a ako fungujú mRNA vakcíny? mRNA (messenger RNA) je zjednodušene povedané návod, ktorý dáva našim bunkám inštrukcie na výrobu proteínov. mRNA vakcína proti COVID-19 obsahuje informáciu o časti vírusu – konkrétne o tzv. spike proteíne (hrotový proteín). Na základe tejto informácie si naše telo tento proteín samo vytvorí a náš imunitný systém sa ho naučí rozoznať. Spike proteín je malá časť vírusu, ktorá sa nachádza na jeho vonkajšom obale a sám o sebe nedokáže spôsobiť infekciu. Ak sa neskôr stretneme so skutočným vírusom, naše telo už bude vedieť, ako naň reagovať a rýchlo ho zničí. Vďaka tomu sme pred ochorením chránení bez toho, aby sme museli prejsť samotnou infekciou, prípadne bude mať infekcia výrazne slabší priebeh. 💉Je vakcína bezpečná? mRNA z vakcíny sa v tele dlho nezdrží – po splnení svojej úlohy sa rozloží a organizmus ju vylúči. Navyše, mRNA vakcíny neobsahujú živý vírus, takže nemôžu spôsobiť ochorenie. Bezpečnosť všetkých liekov, vrátane mRNA vakcín, sa neustále monitoruje aj po ich zaregistrovaní a uvedení na trh. 💉Ovplyvňuje mRNA vakcína našu DNA? mRNA z vakcíny nikdy nevstupuje do bunkového jadra, kde sa nachádza DNA. mRNA slúži len ako dočasný návod pre bunky, aby vytvorili spike proteín, a po vykonaní tejto úlohy sa rozloží a telo ju odstráni. Naša DNA tak zostáva úplne nedotknutá. 💉mRNA vakcíny boli vedecky posúdené a schválené mRNA vakcíny boli starostlivo testované v klinických štúdiách a prešli prísnym hodnotením Európskej liekovej agentúry (EMA). Na základe výsledkov, ktoré potvrdili ich bezpečnosť a účinnosť, boli schválené na použitie v celej Európskej únii. Tieto vakcíny prešli rovnakými kontrolami ako iné lieky, aby sme mali istotu, že sú pre verejnosť bezpečné. 💉Majú mRNA vakcíny vedľajšie účinky? Rovnako, ako všetky lieky, aj mRNA vakcíny môžu vyvolať vedľajšie účinky, ktoré sa ale nemusia prejaviť u každého. Mierne vedľajšie účinky sú známkou toho, že imunitný systém na vakcínu reaguje a spustil proces tvorby protilátok. Medzi ne patria napríklad bolesť v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, svalov alebo kĺbov, horúčka či zimnica. Tieto príznaky sú väčšinou mierne a zmiznú po niekoľkých dňoch. Výskyt a intenzita vedľajších účinkov závisí od mnohých faktorov ako napríklad vek či zdravotný stav pacienta. Preto je očkovanie potrebné vždy konzultovať s ošetrujúcim lekárom, ktorý pozná anamnézu pacienta. Podrobné informácie o vakcínach sa nachádzajú v príbalovom letáku, ktorý nájdete na našej webovej stránke v databáze registrovaných liekov. Cez náš web je tiež možné vedľajšie účinky vakcín nahlásiť. Link v komentároch.
-
Prečítajte si rozhovor s našou vedúcou sekcie registrácie liekov Ivana Pankuchova. Rozhovor vyšiel ako súčasť seriálu Aktuality.sk s názvom Závislosti: Ako som sa postavil svojmu démonovi. V rozhovore sa dozviete: – aké účinky môžu mať na človeka falšované lieky a ako ich rozoznať; – či môžu lieky obsahovať látku, ktorú možno zneužiť na výrobu drog; – ktoré voľnopredajné lieky dokážu spôsobiť závislosť; – aké zásady by sme mali dodržiavať pri správnom užívaní liekov.
-
💊 25. septembra oslavujeme Svetový deň farmaceutov. Vyhlasuje ho International Pharmaceutical Federation (FIP) s cieľom poukázať na dôležitosť farmaceutov v zabezpečovaní zdravotnej starostlivosti. 💊 Milé kolegyne a milí kolegovia, radi by sme sa vám touto cestou poďakovali za váš prínos k starostlivosti o pacientov a k zlepšovaniu verejného zdravia. Želáme všetko dobré.
-
-
💊Prihlasovanie na konferenciu SARAP končí 30. septembra 💊Ďalší zo série tematických kurzov SARAP, ktoré spoločne organizujú Slovenská asociácia spoločností oblasti liekovej regulácie (SARAP) a Štátny ústav pre kontrolu liečiv, sa uskutoční 16. októbra 2024. Tentokrát bude kurz zameraný na aktuality z oblasti inšpekcie a registrácie liekov. 💊Podrobné informácie o prihlasovaní a o programe konferencie nájdete na našom webe, link v komentároch.
-