Předcházení podvodům pomocí šifrovaných webových stránek v Safari na Macu
Když navštívíte šifrovanou webovou stránku (například online bankovnictví), Safari zkontroluje, zda je platný její certifikát. Pokud není, Safari vás upozorní.
Šifrované webové stránky maskují data zasílaná mezi webem a zařízením, abyste je mohli vidět jen vy a tyto webové stránky. Použití šifrovaných webových stránek je důležité jako prevence proti „naslouchání“.
Určení, zda je webová stránka šifrovaná
Podívejte se, jestli se v aplikace Safari Dynamické vyhledávací pole na Macu zobrazuje ikona šifrování. Ikona šifrování znázorňuje, že webová stránka používá protokol HTTPS, má certifikát digitální identity a šifruje informace. Chcete-li zobrazit certifikát webové stránky, klikněte na ikonu.
Šedá ikona zámku označuje standardní certifikát.
Důležité: Jestliže některý webový server nemá ikonu šifrování, zobrazí se v dynamickém vyhledávacím poli upozornění „Nezabezpečeno“. Na webových stránkách, které nepoužívají šifrování, nezadávejte žádné osobní ani finanční informace. Navštívené webové stránky nemusejí být těmi, za které se vydávají, a může dojít k odcizení či zneužití zadaných informací. Namísto toho přejděte zpět na stránku, kde jste se přihlásili, a zjistěte dostupnost jiného odkazu na šifrovanou verzi stránky (například „Použít naši zabezpečenou stránku“). Je‑li k dispozici, použijte jej, a to i v případě, že nemáte v úmyslu zobrazovat nebo poskytovat soukromé informace.
Reakce na varování před certifikátem
V aplikaci Safari na Macu proveďte některou z následujících akcí:
Klikněte na možnost Zobrazit certifikát a poté zkontrolujte obsah certifikátu.
Pokud certifikát zahrnuje zprávu, že certifikát není důvěryhodný, byl podepsán nedůvěryhodným vydavatelem nebo se jméno a organizace neshoduje s vlastníkem webové stránky, klikněte na možnost Zrušit.
Rozhodnete‑li se na web pokračovat, zkontrolujte správnost adresy na nástrojovém panelu Safari. Některé podvodné webové stránky vypadají přesně jako původní důvěryhodné stránky, jen je v adrese zaměněno jedno či dvě písmena. Certifikát bude uložen do vašeho počítače. Nastavení důvěryhodnosti certifikátu lze později změnit pomocí klíčenky.
Chcete-li získat informace o tom, proč webová stránka zobrazuje varování certifikátu, obraťte se na jejího vlastníka nebo správce. Některé webové stránky mohou být přístupné pouze v rámci určité organizace, a proto obsahují certifikát podepsaný sebou samým (neposkytovaný certifikační autoritou). Musíte se rozhodnout, zda budete stránce přesto důvěřovat, nebo ji nenavštívíte.
Reakce na varování před podvodným webem
Pokud aplikace Safari na Macu zobrazí upozornění na podvodnou, nebezpečnou nebo potenciálně škodlivou webovou stránku, nenavštěvujte ji.
Safari vás také může upozornit na webové stránky, které byly nahlášeny jako podvodné, škodlivé nebo nebezpečné. Když se vám takové upozornění zobrazí, doporučujeme dané webové stránky nenavštěvovat.
Podvodné webové stránky vás mohou přesvědčit, abyste si nainstalovali nebezpečný software, který může poškodit počítač, přesměrovat prohlížeč nebo odcizit vaše osobní údaje (například uživatelské jméno a heslo). Existuje mnoho webových stránek, které vypadají jako legitimní firmy nebo státní úřady, například jako vaše banka, poskytovatel e‑mailových služeb nebo finanční úřad.