Optimalizácia Wi-Fi sietí pre Apple zariadenia
Nazývanie Wi-Fi sietí
V závislosti od vašej organizácie môže byť potrebné, aby ste vytvorili viacero identifikátorov sady služieb (SSID) na rôzne účely, ako napríklad sieť pre stálych zamestnancov alebo sieť pre hostí. Keďže SSID pridávajú siete správu komunikácie, dávajte pozor, aby ste ich nevytvorili viac ako je potrebné a aby tak zostalo viac priestoru pre dáta. Odporúčaný cieľový počet je tri alebo menej SSID.
Pri nastavovaní identifikácie vlastnej siete alebo sietí dbajte na odporúčané postupy:
Vyhnite sa vytvoreniu zbytočne veľkého množstva identifikátorov sady služieb (SSID): Pri plánovaní názvov sietí zvážte použitie jediného SSID pre všetky zariadenia s podobnými funkciami. Každé SSID povolené na sieti zaťažuje riadenie prenosu dát a znižuje dostupný priestor pre dáta. Na dosiahnutie čo najlepšieho výkonu sa odporúčajú maximálne tri SSID. Je možné používať systém ovládanie prístupu založený na rolách dostupný v mnohých bezdrôtových implementáciách LAN, ktorý pomáha udržiavať nízky počet SSID a zároveň užívateľom poskytuje prístup k žiadaným sieťam.
Nepoužívajte „ukryté“ SSID: Skryté siete sú také Wi-Fi siete, ktoré nevysielajú svoje SSID. Skryté siete sa niekedy nesprávne označujú ako uzavreté, pretože ich SSID je vynechané z rámu signálu. Neskryté siete sa niekedy označujú ako vysielajúce siete, pretože ich názov SSID sa vysiela cez rámec signálu. Keďže užívatelia sa majú vo zvyku so svojimi Apple zariadeniami presúvať, ukryté SSID často oneskorujú čas asociovania siete a znižujú tak sieťovú výkonnosť. Skrytie SSID okrem toho neprináša žiadne bezpečnostné výhody, pretože útočníci môžu jednoducho zistiť SSID z iných riadených dát, ako sú testovacie žiadosti a odpovede. Skryté SSID môžu okrem toho spôsobiť vyššiu spotrebu batérie než vysielajúce SSID a tým znížiť životnosť batérie zariadenia.
Dosiahnutie vhodného Wi-Fi pokrytia
Poznámka: Tento obsah sa vzťahuje na dizajn Wi-Fi sietí v Severnej Amerike. V iných krajinách alebo oblastiach môžu platiť iné obmedzenia a požiadavky na dizajn sietí.
Fyzické rozloženie vašej školy alebo kancelárií, ako aj spôsob, akým ľudia v týchto priestoroch interagujú, sú pri navrhovaní vašej siete kľúčovými parametrami. Napríklad v malej firme sa môžu užívatelia počas dňa pohybovať v rámci budovy a stretávať sa v konferenčných miestnostiach alebo kanceláriách. V takomto scenári pochádza sieťový prístup z týchto zdrojov:
Z nízkopásmových aktivít (napríklad kontrola emailov a kalendárov alebo surfovanie na internete)
Z vysokopásmových aktivít (napríklad používanie videokonferenčných nástrojov na spoluprácu, ako je FaceTime, WebEx alebo Cisco Jabber)
Keď užívatelia vykonávajú vysokopásmové aktivity, najvyššiu prioritu má pokrytie Wi-Fi siete. Návrh Wi-Fi siete v takomto prostredí sa môže skladať z malého počtu prístupových bodov (AP) na jednotlivých podlažiach, ktoré zaistia pokrytie kancelárií. Môžete tiež zvážiť inštaláciu ďalších prístupových bodov na miestach, kde sa zhromažďuje väčší počet zamestnancov, napríklad v konferenčných miestnostiach. Vhodne rozmiestnené prístupové body s patričným výstupným výkonom by mali poskytovať dostatočnú kapacitu pre vysokopásmové aktivity. Počet dostupných kanálov je takisto dôležitý, takže berte do úvahy aj frekvenčné rozsahy Wi-Fi sietí. Máte dve možnosti:
5 GHz: Vždy je dostupných minimálne osem neprekrývajúcich sa kanálov, hoci presný počet sa môže líšiť v závislosti od poskytovateľov a krajín. Keďže mikrovlnné rúry, bezdrôtové telefóny a mnoho iných zariadení používa rovnaké frekvencie ako pásmo 2,4 GHz, na používanie Wi-Fi je oveľa vhodnejšie 5 GHz pásmo. Keďže 5 GHz signál nedokáže prenikať cez steny a prekážky rovnako dobre ako 2.4 GHz signál a to má za následok menšie pokrytie, 5 GHz siete sú optimálne pre vysokú hustotu zariadení v uzavretom priestore ako je napríklad trieda alebo konferenčná miestnosť.
2.4 GHz: Na používanie je v severnej Amerike dostupných 11 kanálov. Mnoho z týchto kanálov sa navzájom prekrýva, čo môže spôsobovať rušenie. Ak chcete eliminovať interkanálové rušenie a rušenie, ku ktorému dochádza pri prekrývaní kanálov, používajte kanály 1, 6 a 11, ktoré sa neprekrývajú.
Dôležité: Pokrytie bezdrôtovou sieťou by malo byť prítomné na celom pracovisku. Tam, kde sa používajú staršie zariadenia, by hlavnou súčasťou návrhu siete mali byť obe Wi-Fi pásma: 802.11b/g/n/ax 2.4 GHz a 802.11a/n/ac/ax 5 GHz.
Pri navrhovaní sietí je potrebné porozumieť, ako Apple zariadenia vyhľadávajú lepšie pripojenie, aby ste mohli optimálne plánovať:
Spoznajte spúšťací prah pre Apple zariadenia: Spúšťací prah je úroveň signálu (uvádza sa v decibelmiliwattoch), pri ktorej začne klient vyhľadávať lepšie pripojenie. Počítače Mac používajú ako spúšťač 75 dBm a iPhone a iPad zariadenia 70 dBm. Ak napríklad navrhnete 5 GHz bunky s prekrývaním –67 dBm, zariadenia zostanú pripojené k aktuálnemu základnému identifikátoru sady služieb (BSSID) dlhšie, ako očakávate. Pri prekročení prahu macOS zariadenia začnú vyhľadávanie kandidáta BSSID na roamovanie s identifikačným názvom aktuálnej bezdrôtovej siete (ESSID).
Hranice buniek z pohľadu iPhonov a iPadov: Antény na prenosných počítačoch sú oveľa dlhšie a výkonnejšie ako tie na smartfónoch alebo tabletoch, takže zariadenia iPhone a iPad vidia iné hranice buniek, než sa vo všeobecnosti očakáva. Vždy je najlepšie to merať pre cieľové zariadenie.
Dosiahnutie vhodnej kapacity Wi-Fi siete
Pri navrhovaní Wi-Fi siete by ste mali vziať do úvahy očakávaný vzor používania Apple zariadení.
Väčšina moderných prístupových bodov (AP) na firemnej úrovni dokáže obslúžiť až 50 Wi-Fi klientov alebo aj viac (pokiaľ by však takéto množstvo zariadení používalo jeden prístupový bod 802.11n, užívateľská skúsenosť by pravdepodobne bola sklamaním). Skúsenosť každého užívateľa záleží od dostupného bezdrôtového pásma na kanáli, ktorý používa zariadenie, ako aj od množstva zariadení zdieľajúcich toto pásmo. Čím viac zariadení používa rovnaký kanál, tým viac sa znižuje ich relatívna sieťová rýchlosť.
Predstavme si napríklad školu s 1 100 študentmi a 30 učiteľmi v dvojposchodovej budove. Každý študent má iPad a každý učiteľ má MacBook Pro a iPad. Každá trieda má približne 36 študentov a triedy sa nachádzajú vedľa seba. Študenti počas dňa realizujú vyhľadávanie na internete, pozerajú vzdelávacie videá a kopírujú súbory v rámci súborového servera na lokálnej sieti (LAN).
Takýto scenár by vyžadoval dosť komplexný Wi-Fi dizajn. Obsluha veľkého množstva zariadení v každej triede môže vyžadovať jeden prístupový bod na každú triedu. V spoločných priestoroch by mal počet prístupových bodov záležať od hustoty Wi-Fi zariadení, ktoré sa v nich používajú.
Tip: Pred inštaláciou vykonajte predbežnú obhliadku objektu a stanovte presný počet potrebných prístupových bodov vrátane miesta ich inštalácie. V rámci prieskumu objektu je potrebné tiež určiť správne nastavenie vysielacích výkonov jednotlivých prístupových bodov. Po dokončení inštalácie Wi-Fi siete vykonajte poinštalačný prieskum a skontrolujte vytvorené prostredie Wi-Fi siete. Napríklad v prípade siete navrhnutej na podporu veľkého množstva ľudí v budove bude najvhodnejšie zhodnotiť vytvorený dizajn s ľuďmi nachádzajúcimi sa v budove, keďže ľudia absorbujú rádiofrekvenčné (RF) signály. Ak sú počas používania siete zatvorené dvere tried, počas hodnotenia dizajnu siete by mali byť takisto zatvorené.
Hardvér a viacsmerové vysielanie
Prístupové body a ďalší hardvér pracujúci v rámci Wi-Fi infraštruktúry by mali mať rovnakú kapacitu a používať rovnaké funkcie, aby bola užívateľská skúsenosť pri používaní Wi-Fi konzistentná. Napríklad sieť 802.11ac by mala byť konzistentne nakonfigurovaná na všetkých prístupových bodoch namiesto toho, aby boli niektoré prístupové body nakonfigurované na 802.11n s rovnakým názvom siete. Sieťová architektúra Bonjour s nulovou konfiguráciou poskytuje podporu zverejňovacím a vyhľadávacím službám v káblovej alebo bezdrôtovej sieti. Služba Bonjour by mala byť v sieti zapnutá vždy, keď chcú užívatelia používať apky a služby spoločnosti Apple, napríklad Učebňa, AirPlay a AirPrint.