Hoće li promet s Googlea zaista pasti za 25% u idućih godinu dana?
Promet s Googlea i ostalih tražilica prema vašim web stranicama mogao bi pasti za jednu četvrtinu, odnosno za 25% do 2026. godine, a sve zbog jačanja AI chatbotova i drugih virtualnih platformi. Barem tako predviđaju analitičari iz konzultantske i istraživačke tvrtke Gartner.
„Organski i plaćeni promet s tražilica su glavni kanali za digitalne marketingaše u cilju podizanja svijesti o nečemu, ali i odgovaranju na potražnju. Generativna AI (skraćeno genAI) rješenja polagano zamjenjuju klasične tražilice, a to će prisiliti tvrtke da drugačije postavljaju strategije online marketinga,“ izjavio je još u ožujku ove 2024. godine Alan Antin, jedan od dopresjednika u Gartnera.
SEO vs. AI
Obzirom da Google generira i preko 60% svog prometa prema web stranicama te da je ROI višestruko viši kada korisnici dođu na vaš web preko tražilica, odnosno preko SEO-a (jer su vas tražili kad im treba nešto i našli su vas pa ima logike!), apsolutno je razumljivo da je ovakav podatak prilično uznemirujući – bilo da ste netko tko prodaje online, bilo da ste poput mene osoba koja se bavi SEO optimizacijom za druge.
SEO je možda jako prehlađen. Ali ne i mrtav. Nije čak ni u komi. Baš kao i televizija unatoč ogromnoj popularnosti Netflixa. Možda će za 30 ili 50 godina biti i klasična televizija i klasične tražilice kakve sada poznajemo u potpunosti stvar prošlosti, ali ako se bavite biznisom danas i to namjeravate raditi još barem 10-20 godina, ajmo ne paničariti. Nema smaka svijeta, ni smaka Googlea.
Osim toga, predviđanja u PRETPOSTAVKE. To mogu biti pretpostavke koje jesu donekle utemeljene na trenutnoj situaciji, no i dalje su pretpostavke.
Tko je 2019. godine mogao pretpostaviti da će se dogoditi ogroman poslovni zaokret prema digitalnom u 2020. godini? Iako su mnogi znali da Internet promet rastu, tek dio njih bio je u cijelosti spremna za full-online poslovanje kad je došla pandemija.
Uostalom, Gartner je lani promašio s još jednim predviđanjem: da će do 2025. godine 50% korisnika društvenih mreža smanjiti svoje interakcije na njima ili u cijelosti odustati od njih.
I Wall Street Journal je skupljao puno klikova prije kakvih mjesec dana najavama da Google gubi 50% udjela na tržištu search oglasa. U dramatično naslovljenom tekstu, najavljuje se preokret u prihodima Googlea zbog jačanja TikToka i AI platformi. Nema tko od ekipe koja se bavi Google oglasima nije to objavio ili prokomentirao...
No Rand Fishkin je to na svom blogu vrlo detaljno rastrančirao i pokazao kako novinari ipak nisu nužno i dobri data analitičari.
Da, AI platforme poput ChatGPT-a i Perplexityja rastu, ali i dalje na njih otpada tek mali komadić svih pretraga. I većina korisnika AI-a i dalje redovito pretražuje Internet putem tražilica. Njih čak 99%!
Ipak, ne valja zabiti glavu u pijesak i postati nova Nokia odbijajući priznati da je došlo novo vrijeme s novim potrebama i navikama korisnika.
Ako je Gartner u pravu s ovim predviđanjima, oni koji se već pripremaju za nove generacije potrošača koji polagano usvajaju AI chatbotove kao primarni kanal za dobivanje informacija su u prednosti. Chatbotove i umjetnu inteligenciju valja "nahraniti" informacije koje će oni sumirati za korisnike, a od čega biste vi mogli imati koristi. To hranjenje nije jednostavno, stoga je potrebno pripremiti se za scenarij gdje 5 ili 25% korisnika koji su do sada koristili primarno Google kao tražilicu jednostavno više to ne radi.
Jednostavno treba prihvatiti AI kao novi kanal za komuniciranje s krajnjim korisnicima, jednako kao što smo prihvatili da mladi sve češće koriste TikTok kao svoju tražilicu u određenim segmentima (recepti, fitness, moda, ljepota, putovanja) ili pak da se sve više pretraga za proizvodima događa na samom Amazonu, odnosno barem je vezano uz Amazon (to je ono kad u Google tražilicu napišete npr „Insulated boots amazon.de“, što sam btw ja jučer napravila i tamo kupila čizme za snijeg).
Ne budite Nokia, prepremite se za novu generaciju korisnika.
Umjetna inteligencija sumira ono što je već dostupno online, na različitim kanalima. AI ne može sam nešto izmisliti (unatoč tome što ćete pronaći dosta netočnih informacija, ali samo zato jer je pogrešno složio podatke o nečemu), niti može samostalno razmišljati.
Stoga je jako bitno da AI platforme nahranite informacijama koje će vaši korisnici tamo tražiti, odnosno da o SEO-u više ne razmišljate isključivo kroz Google tražilicu, već kroz općenitu vidljivost i prepoznatljivost na online kanalima.
Pripremite se za AI pretrage kroz:
Doznajte i KAKO to napraviti:
Ostali tekstovi na temu umjetne inteligencije koji bi vas mogli zanimati: