Videokonferencia – kinek és miért?
A videokonferencia olyan eszköz, amely nagy lehetőségeket rejt magában az EU és 27 tagállama számára.
Több tagállam rendelkezik gyakorlati tapasztalatokkal a videokonferenciák szervezése terén, az országon belül különböző régiók különböző hatóságai között vagy akár más országokkal.
Az EU tagállamai az európai e-igazságszolgáltatás keretében megállapodtak, hogy együttműködnek a videokonferencia alkalmazásának elősegítése érdekében és megosztják egymással tapasztalataikat és a bevált gyakorlatokat. Ezt a tevékenységet a meglévő jogi kereteken belül és a tagállami és uniós szintű eljárási garanciák tiszteletben tartásával végzik.
A határon átnyúló ügyekben alapvető jelentőséggel bír a különböző tagállamok igazságügyi hatóságai közötti kommunikáció. A videokonferencia e kommunikáció megkönnyítésének és ösztönzésének egyik lehetséges módja.
A videokonferencia-berendezések használata nagyobb rugalmasságot biztosít a bíróságok számára a tekintetben, hogy mikor és hogyan hallgassák meg a más tagállamokból származó tanúkat vagy szakértőket.
- A tanú vagy szakértő szempontjából kényelmesebb lehet, ha meghallgatásához nem kell utaznia
- A kiszolgáltatott helyzetben levő vagy megfélemlített tanúk számára a videokonferencia kisebb megterhelést jelent, mint egy emberekkel teli tárgyalóteremben való meghallgatás
- Szükség esetén a tolmácsolás is biztosítható lehet videokonferencia útján
- A videokonferencia alkalmazása emellett az összes érintett számára csökkenti a költségeket.
A jogszabályi keretek
A jelenlegi uniós jogszabályok számos lehetőséget biztosítanak videokonferencia szervezésére határokon átnyúló ügyekben, főként a tanúk, szakértők vagy sértettek videokonferencia útján történő meghallgatására, az alábbi jogi aktusokkal összhangban:
- az Európai Unió tagállamai közötti kölcsönös bűnügyi jogsegélyegyezmény (10. cikk)
- a polgári és kereskedelmi ügyekben a bizonyításfelvétel tekintetében történő, a tagállamok bíróságai közötti együttműködéséről szóló tanácsi rendelet (a 10. cikk (4) bekezdése és a 17. cikk (4) bekezdése)
- a bűncselekmények áldozatainak kárenyhítéséről szóló tanácsi irányelv (a 9. cikk (1) bekezdése)
- a kis értékű követelések európai eljárásának bevezetéséről szóló európai parlamenti és tanácsi rendelet (a 8. cikk és a 9. cikk (1) bekezdése)
- a büntetőeljárásban a sértett jogállásáról szóló tanácsi kerethatározat (a 11. cikk (1) bekezdése)
- a polgári és kereskedelmi ügyekben végzett közvetítés egyes szempontjairól szóló európai parlamenti és tanácsi irányelv.
A csatolt tájékoztató füzet rövid áttekintést nyújt a jogszabályi keretekről – részletesebb információkat a kézikönyv tartalmaz.
Jövőbeli tervek
A tagállamok megállapodtak arról, hogy folytatni kell a videokonferenciák alkalmazásának megkönnyítésére irányuló munkát. A jövőben ennek érdekében – szükség esetén – további eszközöket kell elhelyezni az Európai Igazságügyi Portálon. A jövőbeli tervek között különösen az alábbiak szerepelhetnek:
- a videokonferencia alkalmazását szabályozó uniós, illetve tagállami jogszabályokra mutató hivatkozások;
- összesített információk a videokonferencia-berendezéssel rendelkező valamennyi tagállami bíróságról;
- a videokonferenciák gyakorlati szervezését szolgáló eszközök (elektronikus formanyomtatványok, hosszú távon esetleg egy foglalási rendszer);
- a tagállami útmutatókra vagy kézikönyvekre mutató hivatkozások, ahol ilyenek rendelkezésre állnak;
- a határokon átnyúló eljárásokban szervezett videokonferenciák példáit tartalmazó rész, valamint a bevált gyakorlatokat összefoglaló gyűjtemény;
- a képzésre vonatkozó információk, és online képzési modulok;
- a tolmácsokat tartalmazó összekapcsolt adatbázisokra mutató hivatkozás.
Kapcsolódó dokumentumok
A honlapot az Európai Bizottság tartja fenn. Az ezen az oldalon található információ nem feltétlenül tükrözi az Európai Bizottság hivatalos álláspontját. A Bizottság semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal az e dokumentumban foglalt vagy említett információk és adatok tekintetében. Kérjük, az európai oldalak szerzői jogi szabályai vonatkozásában vegye figyelembe a jogi nyilatkozatot.