Placení příspěvků na sociální zabezpečení

Jako zaměstnavatel/ka musíte zajistit, aby vaši zaměstnanci měli řádné sociální zabezpečení. Každá země Evropské unie má své vlastní právní předpisy týkající se sociálního zabezpečení. Předpisy EU slouží ke koordinaci vnitrostátních systémů, aby lidé, kteří se přestěhují do jiné země Unie, neztratili své sociální zabezpečení (např. nároky na důchod či zdravotní péči) a vždy věděli, které vnitrostátní právní předpisy se na ně vztahují.

Obecné pravidlo: Platí pouze právní předpisy jedné země

Na vaše zaměstnance se vždy mohou vztahovat právní předpisy o sociálním zabezpečení pouze jedné země EU. Povinnosti a práva podle těchto předpisů jsou stejné pro všechny pracovníky, kteří v dané zemi pracují, bez ohledu na to, zda jsou místní nebo ze zahraničí. Příspěvky na sociální zabezpečení se obvykle platí v zemi, kde váš zaměstnanec pracuje (nebo kde pracujete jako osoba samostatně výdělečně činná). To platí bez ohledu na to, kde zaměstnanci bydlí nebo kde má vaše společnost sídlo.

Pokud vaši zaměstnanci (nebo vy jako osoba samostatně výdělečně činná) bydlí v jiné zemi EU, než ve které pracují nebo jsou pojištěni, budou pravděpodobně potřebovat formulář S1. Tento formulář jim umožňuje využívat zdravotní péči v zemi jejich bydliště, přičemž se na ně bude vztahovat systém sociálního zabezpečení země, v níž pracují.

Typická situace

Ruta pracuje pro nadnárodní společnost se sídlem v Německu, ale je pověřena prací ve Francii. Bydlí v Německu a denně dojíždí do Francie. Vzhledem k tomu, že Ruta pracuje ve Francii, vztahuje se na ni francouzský systém sociálního zabezpečení. Rutin zaměstnavatel se proto zaregistruje u francouzské správy sociálního zabezpečení a zajistí, aby Ruta byla taky zaregistrována. Ruta tak platí příspěvky na sociální zabezpečení ve Francii, aby tam mohla pobírat odpovídající dávky.

Typická situace

Tiago je grafický designér. Bydlí v Portugalsku a jako osoba samostatně výdělečně činná pracuje převážně ve Španělsku. Vzhledem k tomu musí dodržovat španělské právní předpisy v oblasti sociálního zabezpečení. Zaregistruje se proto u španělské správy sociálního zabezpečení. Jelikož Tiago bydlí v Portugalsku, ale je pojištěn ve Španělsku, zažádá si o formulář S1. Tento formulář mu umožní využívat zdravotní péči v Portugalsku, zatímco pojištěn bude v rámci španělského systému sociálního zabezpečení.

Výjimky: Vyslaní pracovníci

Pokud vyšlete zaměstnance (nebo sami vycestujete jako osoba samostatně výdělečně činná) za prací do jiné země EU na dobu kratší než dva roky, mohou za určitých podmínek zůstat pojištěni v zemi, kde byli původně zaměstnáni. V případě krátkodobého vyslání zažádejte o potvrzení o pojistném krytí – formulář A1 (také nazývaný PDA1), který prokazuje, že vaši zaměstnanci zůstávají pojištěni v zemi, kde pracovali předtím.

Typická situace

Paulo pracuje pro jednu italskou společnost a je vyslán do Belgie, aby dělal na projektu trvajícím 18 měsíců. Vzhledem k tomu, že je do Belgie vyslán na méně než dva roky, může zůstat pojištěn v italském systému sociálního zabezpečení. Jeho zaměstnavatel proto zažádá o potvrzení o pojistném krytí, tj. formulář A1 (neboli PDA1), který prokazuje, že Paulo bude i nadále pojištěn v Itálii, kde bude také platit příspěvky na sociální zabezpečení, zatímco bude dočasně pracovat v Belgii.

Typická situace

Kasia pracuje ve Švédsku jako osoba samostatně výdělečně činná. Rozhodla se realizovat šestiměsíční konzultační projekt ve Francii. Vzhledem k tomu, že tam bude pracovat jen dočasně (méně než dva roky), může zůstat pojištěna ve švédském systému sociálního zabezpečení. Zažádá si proto za tím účelem o formulář A1 (PDA1). Nadále tak bude platit příspěvky na sociální zabezpečení ve Švédsku, zatímco bude dočasně pracovat ve Francii.

Zvláštní případy: Práce ve více zemích současně

Pokud vaši zaměstnanci pracují současně ve více než jedné zemi EU, vztahují se na ně zvláštní pravidla ohledně toho, kde mají platit příspěvky na sociální zabezpečení. Závisí to na faktorech, jako je místo bydliště a podíl práce vykonané v jednotlivých zemích.

Vy a vaši zaměstnanci musíte informovat příslušné správy sociálního zabezpečení v jednotlivých zemích o jejich pracovní situaci. Musíte předložit dokumenty, které tuto pracovní situaci dokládají, včetně pracovní smlouvy, rozvrhu pracovní doby a veškerých dalších příslušných dokumentů. Orgány sociálního zabezpečení se poté dohodnou, čí zákony se použijí (které země).

Typická situace

Sophie bydlí v Belgii a pracuje 50 % v Belgii, 30 % ve Francii a 20 % v Německu. Jelikož pracuje ve více zemích současně, vztahují se na ni zvláštní pravidla ohledně toho, kde má platit příspěvky na sociální zabezpečení. Sophie a její zaměstnavatelé proto informují příslušné správy sociálního zabezpečení. Ty se pak navzájem dohodnou, že se použijí belgické právní předpisy v oblasti sociálního zabezpečení, protože zde Sophie pracuje nejvíce času. Sophie tak bude i nadále platit příspěvky na sociální zabezpečení v Belgii, čímž se zajistí dodržování právních předpisů.

Typická situace

César bydlí v Portugalsku, ale pravidelně vykonává pracovní činnost jak ve Španělsku, tak v Itálii, přičemž svůj čas rozděluje mezi tyto tři země téměř rovným dílem. César pracuje v těchto zemích jako osoba samostatně výdělečně činná, takže se podle zvláštních pravidel určí, které právní předpisy v oblasti sociálního zabezpečení se na něj vztahují. César o své situaci informuje příslušné správy sociálního zabezpečení v Portugalsku, Španělsku a Itálii. Po vzájemné dohodě tyto orgány rozhodnou, že příspěvky bude platit v zemi, kde vykonává nejpodstatnější část svých činností. César proto bude příspěvky na sociální zabezpečení platit v Portugalsku, kde tráví nejvíce času, čímž se zajistí, že bude náležitě pojištěn.


Registrační povinnosti

Jako zaměstnavatel/ka se musíte zaregistrovat a platit příspěvky u správy sociálního zabezpečení v zemi, kde vaši zaměstnanci pracují, a to i v případě, že tam váš podnik nemá sídlo. Tím se zajistí vaše účast v místním systému sociálního zabezpečení.

Své zaměstnance musíte rovněž zaregistrovat na správě sociálního zabezpečení v zemi, kde pracují. Tím se na ně bude vztahovat místní systém sociálního zabezpečení.

Pozor!

Většina zemí EU vyžaduje, aby zaměstnavatelé při ukončení pracovní smlouvy informovali o tom příslušné orgány sociálního zabezpečení, daňové či pracovní úřady. Díky tomu se mohou aktualizovat záznamy o sociálním zabezpečení zaměstnance, zastavit placení příspěvků na sociální zabezpečení a vyplácet podpora v nezaměstnanosti.

Informace o jednotlivých zemích najdete níže.

Viz také

Právní předpisy EU

Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Poradce EURES

Poradce EURES informuje o pracovních podmínkách a pomáhá s náborem zaměstnanců ve vaší zemi nebo příhraničním regionu.

EESSI (elektronická výměna informací o sociálním zabezpečení)

databáze systému EESSI (elektronická výměna informací o sociálním zabezpečení) vám umožní najít příslušný orgán v členském státu EU, který má na starosti nemocenské, důchody, dávky v nezaměstnanosti a rodinné dávky.

Máte otázky týkající se provozování přeshraničního podnikání, např. vývozu nebo rozšíření podnikání do jiné země EU? Pokud ano, síť Enterprise Europe Network vám může zdarma poradit.

Můžete též využít vyhledávač asistenčních služeb.

Poslední kontrola: 24/09/2024
Sdílet tuto stránku
  翻译: