Hlavní online platformy, vznikající a specializované platformy, subjekty v reklamním průmyslu, ověřovatelé faktů, výzkumné organizace a organizace občanské společnosti vydaly posílený kodex zásad boje proti dezinformacím v návaznosti na pokyny Komise z května 2021.
Posílený kodex zásad boje proti dezinformacím podepsalo a předložilo dne 16. června 2022 34 signatářů, kteří se připojili k procesu revize kodexu z roku 2018. Od té doby se připojilo dalších deset signatářů.
Cílem nového kodexu je dosáhnout cílů pokynů Komise předložených v květnu 2021 stanovením širší škály závazků a opatření pro boj proti dezinformacím na internetu.
Kodex zásad zroku 2022 je výsledkem práce vykonané signatáři. Je na signatářích, aby rozhodli, které závazky podepíší, a je na nich, aby zajistili účinnost provádění svých závazků. Komise kodex neschvaluje, zatímco Komise v pokynech uvádí svá očekávání a domnívá se, že kodex jako celek tato očekávání splňuje.
Signatáři se zavázali přijmout opatření v několika oblastech, například: demonetizace šíření dezinformací; zajištění transparentnosti politické reklamy; posílení postavení uživatelů; posílení spolupráce s ověřovateli faktů; a poskytnout výzkumným pracovníkům lepší přístup k údajům.
Signatáři uznali, že je důležité zajistit, aby kodex obstál i v budoucnu, a dohodli se na vytvoření rámce pro další spolupráci prostřednictvím stálé pracovní skupiny. Kodex rovněž obsahuje posílený rámec pro monitorování založený na kvalitativních prvcích podávání zpráv a ukazatelích úrovně služeb, které měří účinnost jeho provádění. Signatáři zřídili středisko pro transparentnost, které veřejnosti poskytuje jasný přehled o politikách, jež zavedli za účelem plnění svých závazků, a pravidelně je aktualizuje o příslušné údaje.
Posílený kodex
Kodex zásad boje proti dezinformacím je prvním nástrojem svého druhu, jehož prostřednictvím se příslušní aktéři v tomto odvětví poprvé v roce 2018 dohodli na samoregulačních normách pro boj proti dezinformacím.
Proces revize kodexu byl zahájen v červnu 2021 a po podpisu a předložení revidovaného kodexu dne 16. června 2022 se nový kodex stane součástí širšího regulačního rámce v kombinaci s právními předpisy o transparentnosti a cílení politické reklamy a aktem o digitálních službách. Pro signatáře, kteří jsou velmi velkými online platformami, je cílem kodexu stát se zmírňujícím opatřením a kodexem chování uznaným v rámci společné regulace aktu o digitálních službách.
Posílený kodex zásad obsahuje 44 závazků a 128 konkrétních opatření v následujících oblastech.
-
Demonetizace: snížení finančních pobídek pro poskytovatele dezinformací
Cílem posíleného kodexu je zajistit, aby poskytovatelé dezinformací neměli prospěch z příjmů z reklamy. Signatáři se zavazují k přísnějším opatřením, která zabrání umísťování reklamy vedle dezinformací, jakož i šíření reklamy obsahující dezinformace. Kodex rovněž zavádí účinnější spolupráci mezi subjekty v reklamním odvětví, což umožňuje důraznější společnou akci.
-
Transparentnost politické reklamy
Posílený kodex uznává význam politické reklamy při utváření veřejného života a zavazuje signatáře k zavedení přísnějších opatření v oblasti transparentnosti, která uživatelům umožní snadno rozpoznat politickou reklamu prostřednictvím účinnějšího označování, závazku odhalit zadavatele, výdaje na reklamu a dobu zobrazení. Signatáři se navíc zavazují, že zavedou účinné a prohledávatelné reklamní knihovny pro politickou reklamu.
-
Zajištění integrity služeb
Kodex posílí opatření k omezení manipulativního chování používaného k šíření dezinformací (např. falešné účty, zesilování na základě botů, vydávání se za jinou osobu, škodlivé deep fakes) a naváže užší spolupráci mezi signatáři v boji proti výzvám souvisejícím s těmito technikami. Signatáři se dohodnou na meziútvarovém porozumění nepovolenému manipulativnímu chování a praktikám šíření dezinformací. Budou rovněž muset pravidelně přezkoumávat seznam taktik, technik a postupů používaných nepřátelskými subjekty a zavádět jasné politiky, které pokryjí různorodost zjištěného chování a postupů.
-
Posílení postavení uživatelů
Uživatelé budou lépe chráněni před dezinformacemi prostřednictvím zdokonalených nástrojů pro rozpoznávání, pochopení a označování dezinformací, přístup k autoritativním zdrojům a prostřednictvím iniciativ v oblasti mediální gramotnosti. Kodex zejména zajistí, aby byly zavedeny bezpečné postupy navrhování s cílem omezit šíření dezinformací a zajistit větší transparentnost jejich doporučovacích systémů a přizpůsobit je tak, aby se omezilo šíření dezinformací.
-
Posílení postavení výzkumných pracovníků
Kodex předpokládá, že on-line platformy poskytují lepší podporu výzkumu dezinformací. Výzkumní pracovníci budou mít lepší a širší přístup k údajům platforem. To znamená zajistit automatizovaný přístup k neosobním, anonymizovaným, agregovaným nebo zjevně zveřejněným údajům a usilovat o zavedení správní struktury pro zjednodušení přístupu k údajům, které vyžadují další kontrolu.
-
Posílení komunity ověřovatelů faktů
Nový kodex rozšíří působnost ověřování faktů ve všech členských státech a jazycích EU a zajistí, aby platformy důsledněji využívaly ověřování faktů ve svých službách. Kodex navíc usiluje o zajištění spravedlivých finančních příspěvků na práci ověřovatelů faktů a lepšího přístupu k informacím, které jim usnadňují každodenní práci.
-
Středisko pro transparentnost a pracovní skupina
Centrum pro transparentnost, které je přístupné všem občanům, umožní snadný přehled o provádění opatření kodexu a zajistí transparentnost a pravidelné aktualizace příslušných údajů. Stálá pracovní skupina zajistí, aby kodex obstál i v budoucnu a byl vhodný pro daný účel, mimo jiné vytvořením fóra pro přezkum a přizpůsobení závazků s ohledem na technologický, společenský, tržní a legislativní vývoj. Pracovní skupina se skládá ze zástupců signatářů, skupiny evropských regulačních orgánů pro audiovizuální mediální služby, Evropského střediska pro sledování digitálních médií a Evropské služby pro vnější činnost a předsedá jí Komise.
-
Posílený rámec monitorování
Kodex je vybaven pevným rámcem pro monitorování, včetně ukazatelů úrovně služeb pro měření provádění kodexu v celé EU a na úrovni členských států. V lednu 2023 předkládají signatářiKomisi první základní zprávy o provádění kodexu. Velmi velké online platformy, jak jsou definovány v aktu o digitálních službách, následněpošesti měsícíchznovu podávají zprávu, zatímco ostatní signatáři podávají zprávu každoročně. Posílený kodex rovněž obsahuje jasný závazek pracovat na stanovení strukturálních ukazatelů, které umožní měřit celkový dopad kodexu na dezinformace. První sada již byla zveřejněna.
-
Strukturální ukazatele
Posílený kodex rovněž obsahuje jasný závazek pracovat na stanovení strukturálních ukazatelů, které umožní měřit celkový dopad kodexu na dezinformace. První počáteční soubor strukturálních ukazatelů již byl zveřejněn.
-
Spolupráce během voleb
Signatářikodexu se zavázali ke spolupráci a koordinaci své práce během voleb, kdy je hrozba dezinformačních kampaní obzvláště vysoká. V souladu s kodexem zřídili signatářisystém rychlé reakces cílem zajistit rychlou a účinnou spolupráci mezi platformami, organizacemi občanské společnosti a ověřovateli faktů během volebních období – funkční pro volby do Evropského parlamentu v červnu 2024.
Kroky vpřed
Společně seskupinou evropskýchregulačních orgánů pro audiovizuální mediální služby (ERGA) a Evropským střediskem prosledování digitálních médií (EDMO) Komise pravidelně posuzuje pokrok dosaženýpři provádění kodexu na základě podrobných kvalitativních a kvantitativních zpráv, které se od signatářů očekávají.
Zřízená pracovní skupina, která se scházípodle potřeby a nejméně jednou za šest měsíců, sledujea přizpůsobuje své závazkys ohledem na technologický, společenský, tržní a legislativní vývoj.
Komise plánuje urychleně zahájit postup týkající se uznání kodexu zásad jako kodexu chování podleaktu odigitálních službách.
Cesta, která vedla k posílenému kodexu z roku 2022
Kodex zásad boje proti dezinformacím z roku 2018poprvé svedl dohromadyaktéry z celého světa, aby se zavázali bojovat proti dezinformacím. Kodex, který je jádremstrategie EU proti dezinformacím, se ukázal být účinným nástrojem k omezení šíření dezinformací na internetu, a to i během volebních období, a k rychlé reakci na krize, jako je pandemie koronaviru a válka na Ukrajině.
V návaznosti na posouzení prvního období provádění, které provedla Komise, zveřejnila Komise v květnu 2021 podrobnépokyny k řešení nedostatků kodexu z roku 2018 a navrhla řešení, jak tento kodex zefektivnit. Signatáři kodexu z roku 2018, k nimž se připojila široká škála potenciálních signatářů, se zapojili do procesu revize, který vedl k předložení posíleného kodexu Komisi dne 16. června 2022.
Nejnovější zprávy
Související obsah
Souvislosti
Komise bojuje proti šíření dezinformací a dezinformací na internetu s cílem zajistit ochranu evropských hodnot a demokratických systémů.
Viz také
Signatáři Kodexu zásad boje proti dezinformacím provádějí program monitorování dezinformací COVID-19 s cílem informovat lidi o viru a očkovacích látkách.
Další informace o nedávných opatřeních k posílení Kodexu zásad boje proti dezinformacím
Evropské středisko pro sledování digitálních médií (EDMO) je projekt, který podporuje nezávislou komunitu bojující proti dezinformacím.