Začíname s funkciami prístupnosti na Macu
Prispôsobte si svoj Mac tak, aby sa vám čo najlepšie pracovalo, pomocou funkcií prístupnosti pre zrak, sluch, mobilitu, reč a kognitívne schopnosti, či už ich potrebujete dočasne alebo natrvalo.
Funkcie prístupnosti môžete zapnúť pri prvom nastavení Macu alebo kedykoľvek v nastaveniach Prístupnosť. Na Macu vyberte menu Apple > Systémové nastavenia a potom v postrannom paneli kliknite na Prístupnosť . (Možno bude potrebné posunúť sa rolovaním nadol.)
Otvoriť nastavenia Prístupnosť za mňa
Zrak
Pomocou vstavanej čítačky obrazovky si vypočujte, čo sa nachádza na obrazovke, a ovládajte svoj Mac pomocou príkazov na klávesnici, gest na trackpade alebo pripojeného Braillovho displeja.
Môžete tiež zväčšiť text, priblížiť si obrazovku, upraviť farby displeja a mnoho ďalších vecí.
Prečítajte si viac o funkciách prístupnosti týkajúcich sa zraku
Sluch
Môžete si nechať v reálnom čase zobraziť prepis hovoreného audia z apky alebo živej konverzácie, spárovať načúvacie prístroje typu Made for iPhone (MFi) so svojím Macom, prispôsobiť si audio tak, aby vyhovovalo vášmu sluchu a mnoho ďalšieho.
Prečítajte si viac o funkciách prístupnosti týkajúcich sa sluchu.
Mobilita
Na svojom Macu môžete prechádzať a vykonávať akcie pomocou hovorených príkazov, asistenčných zariadení, klávesníc na obrazovke a fyzických klávesníc a ďalších prvkov.
Prípadne si nastavte možnosti, ktoré uľahčujú používanie klávesnice, myši a trackpadu.
Prečítajte si viac o funkciách prístupnosti týkajúcich sa mobility
Reč
Môžete si vytvoriť vlastný hlas, ktorý bude znieť ako vy, alebo si vybrať niektorý z desiatok systémových hlasov a potom ho použiť na predčítanie textu, ktorý napíšete.
Môžete tiež naučiť svoj Mac, aby vykonal akciu po vyslovení slova alebo iného zvuku podľa vášho výberu, nastaviť Siri na počúvanie netypických rečových vzorcov a podobne.
Prečítajte si viac o funkciách prístupnosti týkajúcich sa reči
Mac obsahuje ďalšie nástroje, ktoré vám môžu uľahčiť držať krok s obsahom, ktorý čítate alebo počúvate, zjednodušiť úlohy, obmedziť rušivé prvky a mnoho ďalšieho. Ak napríklad chcete obmedziť zmyslové podnety z obrazovky, môžete nastaviť možnosť na automatické stmavenie zobrazenia obsahu s blikajúcimi alebo stroboskopickými svetlami. Ak chcete získať ďalšie zdroje informácií, navštívte webovú stránku prístupnosti Apple.
Tip: Ovládajte svoje navigačné funkcie prístupnosti a nastavenia pomocou Siri, klávesových skratiek alebo z lišty. Pozrite si článok Rýchle zapnutie alebo vypnutie funkcií prístupnosti.