Skip to main content
Shaping Europe’s digital future

Координиран план за изкуствения интелект

Координираният план за изкуствения интелект има за цел да се ускорят инвестициите в ИИ, да се приложат стратегии и програми за ИИ и да се съгласува политиката в областта на ИИ, за да се предотврати разпокъсаността в рамките на Европа.

Координираният план за изкуствения интелект има за цел да се ускорят инвестициите в ИИ, да се приложат стратегии и програми за ИИ и да се съгласува политиката в областта на ИИ, за да се предотврати разпокъсаността в рамките на Европа.

Координираният план за изкуствения интелект (ИИ) беше публикуван през 2018 г. Това е съвместен ангажимент на Комисията, държавите — членки на ЕС, Норвегия и Швейцария за максимално увеличаване на потенциала на Европа да се конкурира в световен мащаб. В първоначалния план са определени действия и инструменти за финансиране за внедряването и развитието на ИИ във всички сектори. Успоредно с това държавите членки бяха насърчени да разработят свои собствени национални стратегии.

Последната актуализация наплана беше публикувана през 2021 г. Той показва ангажимента на Европа за създаване на водеща роля в световен мащаб в областта на надеждния ИИ. Планът за 2021 г. е тясно съгласуван и сприоритетите на Комисията в областта на цифровите технологии и околната среда, както и с отговора на Европа на пандемията от COVID-19.

Координираният план от 2021 г. има за цел да превърне стратегията в действие, като подтикне към:

  • ускоряване на инвестициите в технологии с ИИ за стимулиране на устойчиво икономическо и социално възстановяване, подпомогнато от внедряването на нови цифрови решения
  • изцяло и своевременно прилагам стратегии и програмиза ИИ, за да гарантирам, че ЕС максимизира предимствата на ранното приемане.
  • съгласуване на политиката в областта на ИИ с цел премахване на разпокъсаността и справяне с глобалните предизвикателства.

За да се постигне това, в актуализирания план се определят четири ключови набора от цели на политиката, подкрепени от конкретни действия. В него също така се посочва възможен механизъм за финансиране и се определя график за:

Син кръг с текст, описващ плана за координация за ИИ

 

Съобщението от2024 г. относно насърчаването на стартиращите предприятия и иновациите в областта на надеждния ИИ се основава както на координираните планове за действие в областта на ИИ от 2018 г., така и от 2021 г. Това показва промяна в политиката към генеративен ИИ в отговор на най-новите технологични разработки. По подобен начин приетата версия наЗаконодателния акт за ИИвключва и разпоредби относно генеративния ИИ. Тези правила доразвиватпървоначалното предложение на Комисията от 2021 г.,което имаше за цел да изгради надеждна екосистема на ИИ за настоящето и бъдещето.

В съобщението от 2024 г. се предлага:

  • стратегическа инвестиционна рамка за мобилизиране на активите на ЕС, като например инфраструктурата от суперкомпютри, с цел насърчаване на иновативна европейска екосистема за ИИ.
  • сътрудничество между стартиращи предприятия, новатори и промишлени потребители с цел привличане на инвестиции в ЕС и предоставяне на достъп до ключови компоненти на ИИ, като данни, изчислителна мощност, алгоритми и таланти.
  • действия и инвестиции в подкрепа на стартиращи предприятия и промишлени отрасли в Европа, за да се превърнат в световни лидери в надеждни усъвършенствани модели, системи и приложения на ИИ.
  • пакет от мерки (в рамките на GenAI4EU) в подкрепа на европейските стартиращи предприятия и МСП при разработването на надежден ИИ, който се придържа към ценностите и разпоредбите на ЕС, включително спазване на правилата за неприкосновеност на личния живот и защита на данните.

Инвестиции

Комисията предложи минимум 1 милиард евро годишни инвестиции в ИИ от програмите „Хоризонт Европа“ и „Цифрова Европа“,които бяха постигнати за 2021 г. и 2022 г. Финансирането от ЕС за ИИ има за цел да привлече и консолидира инвестиции, като насърчава сътрудничеството между държавите членки и увеличава максимално неговото въздействие.

Механизмътза възстановяване и устойчивост предоставя безпрецедентна възможност за модернизиране и инвестиране в ИИ. По този начин ЕС може да се превърне в световен лидер в разработването и внедряването на ориентирани към човека, надеждни, сигурни и устойчиви технологии в областта на ИИ. До септември 2023 г. тя вече е инвестирала 4,4 милиарда евро в ИИ. Повече информация може да бъде намерена в доклада „Картографиране на инструментите за финансиране на равнище ЕС към целите на цифровото десетилетие“.

Действията, очертани в плановете, се изпълняват активно както от Комисията, така и от държавите членки, като е постигнат напредък по всички глави. По-специално ЕС насърчава критичния изчислителен капацитет чрез няколко успешни действия:

  1. Законодателният акт за интегралните схеми създава законодателна основа за повишаване на устойчивостта на сектора на полупроводниците.
  2. Съвместното предприятие „Интегрални схеми“ (СП „Интегралнисхеми“) ускорява полупроводниковите технологии в Европа.
  3. Съвместното предприятие EuroHPC разработва усъвършенствани изчислителни способности, достъпни за европейските МСП.
  4. Съоръженията за изпитване и експериментиране (TEF) подпомагат разработването на технологии с ИИ за компонентите и системите на Edge AI.
  5. Важни проекти от общоевропейски интерес (ВПОИ) насърчават сътрудничеството между държавите членки в авангардни проекти в областта на микроелектрониката и комуникациите.

Заедно тези инициативи създават синергична екосистема за развитие на микроелектрониката и изчислителния капацитет в Европа. Комисията също така наблюдава и оценява напредъка на тези действия и в сътрудничество с държавите членки ще докладва за мониторинга през 2024 г.

Контекст

Държавите членки и Комисията си сътрудничиха тясно и провеждаха редовни срещи, за да работят по действията в рамките на различните планове. Те постигнаха напредък във всички области на плана, включително като предложихастратегия за данните,подкрепихамалките и средните предприятия и създадохаусловия за високи постижения  в научноизследователската и развойната дейност и внедряването на ИИ в Европа.

Като цяло първите две години от изпълнението потвърдиха, че съвместните действия и структурираното сътрудничество между държавите членки и Комисията са от ключово значение за конкурентоспособността и водещата роля на ЕС в световен мащаб в разработването и внедряването на ИИ. Повечето държави членки са приели национални стратегии за ИИ и са започнали да ги прилагат. Инвестициите в ИИ се увеличиха и ЕС успя да мобилизира критични ресурси в подкрепа на тези процеси.

Последни новини

PRESS RELEASE |
Началото на пленарното заседание за Кодекса за поведение в областта на ИИ с обща цел се проведе онлайн

Близо 1000 участници взеха участие в онлайн първото пленарно заседание, за да помогнат за разработването на Кодекса за поведение в областта на генетичния ИИ.

PRESS RELEASE |
Над сто компании подписват ангажименти на ЕС за пакт за ИИ за насърчаване на надеждно и безопасно развитие на ИИ

Комисията обяви над сто дружества, които са първите страни по Пакта на ЕС за изкуствения интелект (ИИ) и неговите доброволни ангажименти.

PRESS RELEASE |
Промишлеността, академичните среди и гражданското общество допринасят за работата по Кодекса на практиката за изкуствен интелект с общо предназначение

Комисията получи почти 430 становища в отговор на консултацията с множество заинтересовани страни относно предстоящия Кодекс за поведение в областта на изкуствения интелект с общо предназначение (GPAI), както е предвидено в Закона за ИИ.

Съдържание по темата

Обща картина

Европейски подход към изкуствения интелект

Подходът на ЕС към изкуствения интелект се основава на високи постижения и доверие, като целта е да се стимулират научните изследвания и промишленият капацитет, като същевременно се гарантират безопасността и основните права.

По-задълбочено

Съвършенството на изкуствения интелект процъфтява от лабораторията до пазара

В съобщението относно стимулирането на стартиращите предприятия и иновациите в надежден ИИ се очертават конкретни съвместни действия за Комисията и държавите членки за създаване на водеща роля в световен мащаб по отношение на надежден ИИ.

Вижте също

Закон за ИИ

Законодателният акт за ИИ е първата по рода си правна рамка за ИИ, която разглежда рисковете от ИИ и поставя Европа да играе водеща роля в световен мащаб.

Европейски алианс за ИИ

Европейският алианс за ИИ е инициатива на Европейската комисия за установяване на открит политически диалог в областта на изкуствения интелект. От стартирането си през 2018 г. Алиансът за ИИ е ангажирал около 6000 заинтересовани страни чрез редовни прояви, обществени консултации...

  翻译: