Pomorščaki

Delovni čas in počitek

Za delavce na ladji velja standardni 8-urni delovnik, en dan počitka na teden in dodatni počitek ob praznikih in dela prostih dneh.

V skladu s predpisi EU mora delodajalec zagotoviti, da člani posadke upoštevajo maksimalno število delovnih ur ali minimalno število ur počitka:

  • maksimalno število delovnih ur ne sme preseči 14 ur v katerem koli 24-urnem obdobju in 72 ur v katerem koli 7-dnevnem obdobju
  • minimalni počitek mora znašati najmanj 10 ur v katerem koli 24-urnem obdobju in 77 ur v katerem koli 7-dnevnem obdobju

Opozorilo

Nacionalni organi lahko pomorščakom zagotovijo ugodnejše pogoje, zato mora delodajalec vedno preveriti veljavne nacionalne predpise.

Predpisani počitek je mogoče razdeliti na največ dva dela. V tem primeru mora en del počitka trajati najmanj 6 ur, drugi del počitka pa mora slediti po največ 14 urah.

Opozorilo

Poveljnik ladje ima pravico od člana posadke zahtevati dodatne ure dela, če je to po njegovi presoji potrebno zaradi npr. takojšnje varnosti ladje, oseb na ladji ali tovora ali zaradi pomoči drugim ladjam ali osebam, ki se znajdejo v stiski na morju.

Plačani letni dopust

Delavci morajo imeti najmanj 2,5 koledarskega dneva plačanega letnega dopusta na mesec in sorazmerno število dni za nepolne mesece. Tega minimalnega plačanega letnega dopusta ni mogoče nadomestiti z denarnim nadomestilom, razen ob prenehanju delovnega razmerja.

Evidenca

Delodajalec mora voditi evidenco dnevno opravljenih delovnih ur in obdobij počitka članov posadke. Vsakemu članu posadke mora izročiti kopijo evidentiranih ur, ki jo podpišeta poveljnik ladje in delavec.

Zdravniški pregledi

Pred začetkom dela na ladji morajo člani posadke imeti veljavno zdravniško spričevalo, ki potrjuje, da so zdravstveno sposobni za opravljanje svojih nalog.

Razen kadar je določen krajši rok, zdravniško spričevalo pomorščakov velja do 2 leti. Pri članih posadke, mlajših od 18 let, zdravniško spričevalo velja največ leto dni. Potrdilo o sposobnosti razločevanja barv velja največ 6 let.

V nujnih primerih lahko pristojni organ članu posadke dovoli, da dela brez veljavnega zdravniškega spričevala (ali s poteklo veljavnostjo med ladijskim potovanjem) do prvega pristanišča, kjer lahko delavec pridobi zdravniško spričevalo pri ustrezno kvalificiranem zdravniku. To je možno, če:

  • dovoljeni čas dela brez zdravniškega spričevala ne presega treh mesecev
  • je članu posadke zdravniško spričevalo poteklo pred kratkim

Mornarji na mednarodnih plovbah morajo imeti zdravniško spričevalo izdano vsaj v angleškem jeziku.

Člani posadke morajo redno opravljati zdravniške preglede, vključno s celovitim pregledom njihove telesne in duševne sposobnosti, da se zagotovi, da lahko varno opravljajo svoje naloge. Delodajalec mora člana posadke, ki ima zdravstvene težave, povezane z opravljanjem nočnega dela, po možnosti premestiti v dnevno izmeno.

V smernicah EU se močno spodbuja uporaba elektronskih zdravniških spričeval, da bi bil postopek preverjanja hitrejši in varnejši. V nekaterih državah EU so elektronska zdravniška spričevala lahko obvezna. Delodajalec mora to preveriti pri pristojnih organih v državi, v kateri posluje.

Vzajemno priznavanje spričeval o usposobljenosti

Pred zaposlitvijo mora delavec delodajalcu predložiti spričevalo o usposobljenosti, ki dokazuje, da ima potrebne spretnosti in znanje za opravljanje dela. Delodajalec ne more zavrniti spričevala o usposobljenosti, izdanega v drugi državi EU.

Če zaposlite pomorščaka iz države, ki ni članica EU, mora njegovo spričevalo overiti država zastave plovila, na katerem bo delal. Vsa spričevala morajo biti izdana v državi, katere sistem usposabljanja in izdajanja spričeval se priznava v EU.

Zaradi uskladitve s smernicami EU in mednarodnimi standardi je več držav EU uvedlo elektronsko preverjanje spričeval o usposobljenosti. Elektronsko preverjanje spričeval o usposobljenosti delodajalcu na varen, hiter in stroškovno učinkovit način omogoča, da se prepriča, da zaposluje usposobljene pomorščake. V nekaterih državah EU je elektronsko preverjanje obvezno, zato mora delodajalec preveriti specifične zahteve v državah, v katerih posluje.

Zahteve glede usposabljanja

Delodajalec v ladijskem prometu mora biti seznanjen z več pomembnimi zahtevami EU v zvezi z usposabljanjem pomorščakov. Zahteve izhajajo neposredno iz pristopa EU k Mednarodni konvenciji o standardih za usposabljanje, izdajanje spričeval in ladijsko stražarjenje pomorščakov (STCW). Zahteve vključujejo:

  • osnovno usposabljanje: vsi pomorščaki morajo opraviti osnovno varnostno usposabljanje, ki zajema tehnike osebnega preživetja, preprečevanje in gašenje požarov, osnovno prvo pomoč ter osebno varnost in družbene odgovornosti;
  • dodatno izpopolnjevanje: za določena delovna mesta in odgovornosti se zahteva dodatno izpopolnjevanje, na primer za usposobljenost za vodenje reševalnih čolnov, s področja zahtevnejših tehnik protipožarne zaščite in medicinske oskrbe ter za varnostne častnike ladje;
  • osvežitveno usposabljanje: za zagotovitev, da pomorščaki ohranijo svoje kompetence in so seznanjeni z najnovejšimi varnostnimi praksami, se zahtevajo redni osvežitveni tečaji.

Starostne omejitve

Na ladji ni mogoče zaposliti delavcev, mlajših od 16 let.

Člani posadke, mlajši od 18 let, ne smejo delati ponoči. Za nočno delo šteje čas najmanj 9 zaporednih ur dela, določenih z nacionalnimi predpisi, ki vključujejo čas od polnoči do 5. ure zjutraj, na primer 22.00–7.00 ali 20.00–5.00. Delavci, stari od 16 do 18 let, lahko opravljajo nočno izmeno, samo če gre za tečaj usposabljanja in je pristojni organ odobril izjemo.

Delodajalec ne sme zaposliti mlajših od 18 let, če bi njihova zaposlitev ali delo lahko ogrozila njihovo zdravje in varnost. V zvezi s prepovedanimi vrstami dela je treba upoštevati nacionalne predpise in navodila pristojnega organa.

Več informacij

  • Evropska agencija za pomorsko varnost: povezave do spletišč nacionalnih organov, ki ponujajo spletno preverjanje spričeval en.
  • en orodje za preverjanje, katere države sprejemajo spričevala o usposobljenosti, izdana v drugi državi
  • Evropska komisija: pogoji zaposlitve pomorščakov en
  • Evropska komisija: usposabljanje pomorščakov en
  • Mednarodna pomorska organizacija: usposabljanje in certificiranje en

Zakonodaja EU

Potrebujete pomoč podporne službe?

Obrnite se na specializirane službe za pomoč

Ali se vaše vprašanje nanaša na poslovanje čez mejo, na primer izvoz ali širitev v drugo državo EU? V tem primeru vam mreža Enterprise Europe Network svetuje brezplačno.

Za iskanje ustrezne pomoči lahko uporabite tudi iskalnik služb za pomoč.

Nazadnje pregledano: 18/09/2024
Daj to stran v skupno rabo
  翻译: