Pravila za prenašanje gotovine v EU in iz nje ter potovanje z gotovino po EU
Pravila za potovanje z gotovino med državami EU
Ker na ravni EU ni pravil o potovanju z gotovino med državami EU, morate to pred potovanjem vedno preveriti pri lokalnih carinskih organih en v državi odhoda in prihoda ter vseh državah tranzita.
Pravila za potovanje z gotovino ob vstopu v EU ali izstopu iz nje
Če nameravate vstopiti v EU ali izstopiti iz nje z gotovino v vrednosti 10 000 evrov (ali enakovrednim zneskom v drugih valutah) ali vzeti s sabo eno ali več spodaj navedenih postavk (v vrednosti 10 000 evrov), morate to prijaviti carinskim organom v državi EU, v katero vstopate ali iz katere izstopate, in sicer z obrazcem EU za prijavo gotovine . Po pravilih EU so kot gotovina opredeljeni:
- bankovci in kovanci (vključno z valutami, ki niso več v obtoku, vendar jih banke sprejemajo za zamenjavo)
- prenosljivi instrumenti, ki se glasijo na prinosnika (tj. potovalni čeki in čeki, zadolžnice ali podpisana denarna nakazila brez navedbe imena upravičenca)
- kovanci z vsebnostjo zlata najmanj 90 %
- naložbeno zlato, na primer v obliki palic, zrn ali kep, z vsebnostjo zlata najmanj 99,5 %
Obveznost prijave gotovine in kazni za neprijavo
Če gotovine ne prijavite ali bo prijava nepravilna ali nepopolna, vam bo naložena kazen. Ne pozabite, da lahko carinski organi opravijo tako osebni pregled kot pregled prtljage in vozila. Carinski organi bodo posredovali tudi, če obstajajo znaki, da je gotovina povezana s kaznivim dejanjem, tudi če je znesek pod pragom 10 000 evrov.
Opozorilo
Carinski organi lahko zahtevajo tudi prijavo o razkritju gotovine, če se gotovina v vrednosti 10 000 evrov ali več (to vključuje postavke, opredeljene kot gotovina na zgornjem seznamu) vnaša v EU ali se iz EU pošilja po pošti, s tovornim prometom ali po kurirju. V tem primeru mora pošiljatelj ali prejemnik ali njun(-i) zastopnik(-i) predložiti prijavo o razkritju v 30 dneh od zahtevka carinskih organov.