Skip to main content
Shaping Europe’s digital future

Цифровото десетилетие на Европа

ЕС се стреми към ориентирана към човека и устойчива визия за цифровото общество през цялото цифрово десетилетие, за да се даде възможност на гражданите и предприятията.

      логото на цифровото десетилетие

Цифровото общество и цифровите технологии носят със себе си нови начини за учене, забавление, работа, проучване и изпълнение на амбициите. Те също така носят нови свободи и права и дават възможност на гражданите на ЕС да достигнат отвъд физическите общности, географските места и социалните позиции.

Въпреки това все още има много предизвикателства, свързани с цифровата трансформация. Цифровият свят следва да се основава на европейските ценности — където никой не е изоставен, всеки се радва на свобода, защита и справедливост. Цифровото десетилетие на Европа е мястото, където всеки има уменията да използва ежедневните технологии. Дори малките предприятия използват технологии, за да вземат по-добри бизнес решения, да взаимодействат с клиентите си или да подобряват част от своите бизнес операции. Свързаността достига до хората, живеещи в села, планини и отдалечени райони, така че всеки може да достигне онлайн възможности и да участва в предимствата на цифровото общество. Основните обществени услуги и административните процедури са онлайн за удобство на гражданите и предприятията.

Европейски съюз 2021 г.

fix-empty

Цифровото десетилетие е всеобхватна рамка, която ръководи всички действия, свързани с цифровите технологии. Целта на цифровото десетилетие е да се гарантира, че всички аспекти на технологиите и иновациите работят за хората.

Рамката за цифровото десетилетие включва политическата програма за цифровото десетилетие, целите на цифровото десетилетие, целите, многонационалните проекти и правата и принципите на цифровото десетилетие:

  • Целите на цифровото десетилетие са измерими цели за всяка от четирите области: свързаност, цифрови умения, цифров бизнес и цифрови обществени услуги.
  • Целите на цифровото десетилетие ръководят действията на държавите членки. Комисията информира за действията на държавите членки в годишния доклад.
  • Програмата за политиката за цифровото десетилетие позволява на ЕС и държавите членки да работят заедно за постигане на целите на цифровото десетилетие и неговите цели. С него се определя механизъм за наблюдение на напредъка към 2030 г. Всяка година Комисията публикува доклад, в който прави преглед на постигнатия напредък.
  • Многонационалните проекти позволяват на държавите членки да обединяват инвестиции и да стартират широкомащабни трансгранични проекти.
  • Правата и принципите на цифровото десетилетие отразяват ценностите на ЕС, които трябва да се зачитат в цифровия свят, както е подписано в Декларацията за цифровите права и принципи.

пирамида, показваща връзка между политиките и инициативите за цифровото десетилетие

Конкретни и общи цели

В програмата за политиката за цифровото десетилетие се определят амбициите в областта на цифровите технологии за следващото десетилетие под формата на ясни и конкретни цели. Основните цели могат да бъдат обобщени в 4 точки:

  1. население с цифрови умения и висококвалифицирани специалисти в областта на цифровите технологии
  2. сигурни и устойчиви цифрови инфраструктури
  3. дигитална трансформация на предприятията
  4. цифровизация на обществените услуги

мишени

 

 

Наред с целите, целите на цифровото десетилетие гарантират, че цифровата трансформация в Европа е от полза за всички хора чрез:

  • Изграждане на безопасен и сигурен цифров свят
  • Да се гарантира, че всеки може да участва в цифровите възможности и никой не е изоставен
  • Гарантиране, че малките предприятия и промишлеността имат достъп до данни
  • Даване на възможност намалките и средните предприятия и МСП да възприемат цифрови технологии, включително изчисления в облак, анализ на данни и изкуствен интелект (ИИ)
  • Насърчаване на разгръщането наиновативни инфраструктури
  • Гарантиране, че МСП могат да се конкурират в цифровия свят при справедливи условия
  • Предоставяне наобществени услуги онлайн
  • Насърчаване на научните изследвания, насочени към измерване на въздействието на цифровите технологии и разработване на устойчиви иновации с ефективно използване на енергията и ресурсите
  • Гарантиране, че всички организации приемат мерки за киберсигурност

По пътя към цифровото десетилетие държавите членки докладват на Комисията за планираните действия в подкрепа на определените цели.

Действията и политиките наКомисията в областта на цифровите технологии вече се ръководят от тези цели и принципи. Тъй като ще имаме все повече иновации, рамката за цифровото десетилетие гарантира, че европейската визия за цифровата трансформация е ясна и широко подкрепяна от всички бъдещи действия в цяла Европа.

Политическа програма: измерване на напредъка

С политическата програма за цифровото десетилетие до 2030 г. се създава механизъм за мониторинг и сътрудничество за постигане на общите цели и задачи за цифровата трансформация на Европа.

Като първа стъпка в рамките на политическата програма Комисията определиключовите показатели заизпълнение (КПЕ) в акта за изпълнение за 2023 г. КПЕ се основават на вече съществуващата програма DESI, която измерва състоянието на цифровата трансформация в Европа всяка година. След това Комисията, в сътрудничество с държавите членки, публикуватраектории на равнище ЕС, за да оцени дали наблюдаваният напредък по всяка цел е достатъчен за постигане на стойностите за 2030 г. Всяка година Комисията публикува доклада за състоянието на цифровото десетилетие, в който измерва и оценява напредъка по отношение на целите и целите на цифровото десетилетие, както и траекториите на равнището на ЕС, и препоръчва по-нататъшни действия и усилия, когато е необходимо. Първият доклад за състоянието на цифровото десетилетие беше публикуван през 2023 г., а вторият — през 2024г.

След публикуването на първия доклад всяка държава членка е определила своя собствена национална пътна карта за постигане на общите траектории и цели на ЕС. Във втория доклад за състоянието на цифровото десетилетие Комисията публикува оценка на националните пътни карти с препоръки за преодоляване на пропуските и за гарантиране, че цифровата трансформация, предвидена в програмата за политиката за цифровото десетилетие, се постига навсякъде в ЕС. На всеки две години държавите членки актуализират своите национални пътни карти, като преразглеждат и коригират планираните действия, мерки и инвестиции, като вземат предвид препоръките на Комисията.

цикъл на сътрудничество на политическата програма

Многонационални проекти

Многонационалните проекти са широкомащабни проекти, които могат да допринесат за постигането на целите на цифровото десетилетие. Те позволяват на държавите членки да се обединят и да обединят ресурси за изграждане на цифров капацитет, който те не биха могли да развият самостоятелно.

Комисията е определила първоначален списък на областите за многонационални проекти и може да актуализира списъка, ако е необходимо, въз основа на годишния мониторинг на напредъка.

обща инфраструктура и услуги за данни, блокова верига, процесори с ниска консумация на енергия, общоевропейско внедряване на 5G коридори, високопроизводителни изчислителни технологии, сигурна квантова инфраструктура и мрежа от центрове за киберсигурност, цифрова публична администрация, центрове за цифрови иновации или високотехнологични партньорства за цифрови умения

Многонационалните проекти следва да обединяват инвестиции от ресурси на ЕС за финансиране, включително от Механизма за възстановяване и устойчивост, и държавите членки. Други публични и частни субекти могат да инвестират в проектите, когато това е целесъобразно.

Комисията помагана държавите членки да идентифицират, създават и изпълняват многонационални проекти. За да се създаде многостранен проект, при който няма друг правен инструмент, програмата за политиката „Цифрово десетилетие“ въведе нова правна структура — Европейски консорциум за цифрова инфраструктура (EDIC), който дава възможност за бързо и гъвкаво изпълнение.

През 2024 г. Комисията публикува втория доклад относно напредъка на Съюза в изпълнението на многонационални проекти.

Последни новини

PRESS RELEASE |
Втори доклад относно състоянието на цифровото десетилетие призовава за засилени колективни действия за стимулиране на цифровата трансформация на ЕС

Комисията публикува втория доклад относно състоянието на цифровото десетилетие, в който се прави цялостен преглед на напредъка, постигнат в стремежа към постигане на целите и задачите в областта на цифровите технологии, определени за 2030 г. от Програмата за политиката за цифровото десетилетие (DDPP).

NEWS ARTICLE |
Блокова верига: Създаване на EUROPEUM-EDIC

Комисията прие решение за създаване на EUROPEUM-EDIC, което ще задълбочи сътрудничеството в областта на блоковата верига и технологиите Web3.

PRESS RELEASE |
Влиза в сила Законодателен акт за оперативно съвместима Европа за по-добре свързани обществени услуги за хората и предприятията

Законът за оперативно съвместима Европа, който влезе в сила на 11 април 2024 г., ще улесни трансграничния обмен на данни и ще ускори цифровата трансформация на публичния сектор.

Съдържание по темата

По-задълбочено

Национални стратегически пътни карти за цифровото десетилетие

Държавите членки трябва да представят на Комисията национални пътни карти, в които подробно се описват действията, които планират да изпълнят, за да постигнат колективно целите на цифровото десетилетие до 2030 г.

Посланици на DigitalEU

Посланиците на DigitalEU обединяват журналисти, редактори и инфлуенсъри, работещи в областта на цифровите технологии и технологиите.

  翻译: