Skip to main content
Shaping Europe’s digital future

Digitální dekáda Evropy

EU v průběhu celého digitálního desetiletí sleduje udržitelnou vizi digitální společnosti zaměřenou na člověka s cílem posílit postavení občanů a podniků.

      Logo digitální dekády

Digitální společnost a digitální technologie přinášejí nové způsoby, jak se učit, bavit, pracovat, objevovat a naplňovat ambice. Přinášejí také nové svobody a práva a dávají občanům EU příležitost oslovit nejen fyzické komunity, zeměpisné oblasti a sociální postavení.

Stále však existuje mnoho výzev spojených s digitální transformací. Digitální svět by měl být založen na evropských hodnotách – tam, kde nikdo není opomenut, se každý těší svobodě, ochraně a spravedlnosti. Evropská digitální dekáda je místem, kde má každý dovednosti k používání každodenních technologií. Dokonce i malé podniky využívají technologie k lepším obchodním rozhodnutím, interakci se svými zákazníky nebo zlepšení částí svých obchodních operací. Konektivita se dostává k lidem žijícím ve vesnicích, horách a odlehlých oblastech, takže každý může oslovit on-line příležitosti a podílet se na výhodách digitální společnosti. Klíčové veřejné služby a správní postupy jsou online pro pohodlí občanů a podniků.

Evropská unie 2021

fix-empty

Digitální dekáda je komplexní rámec, kterým se řídí všechna opatření související s digitálními technologiemi. Cílem digitální dekády je zajistit, aby všechny aspekty technologií a inovací fungovaly ve prospěch lidí.

Rámec pro digitální dekádu zahrnuje politický program digitální dekády, cíle digitální dekády, cíle, projekty pro více zemí a zásady pro práva a posílení digitální dekády:

  • Cíle digitální dekády jsou měřitelné cíle pro každou ze čtyř oblastí: konektivita, digitální dovednosti, digitální podnikání a digitální veřejné služby.
  • Opatření členských států se řídí cíli digitální dekády. Komise informuje o opatřeních členských států ve výroční zprávě.
  • Politický program Digitální dekáda umožňuje EU a členským státům spolupracovat na dosažení cílů digitální dekády a jejích cílů. Stanoví mechanismus pro sledování pokroku do roku 2030. Komise každoročně zveřejňuje zprávu, v níž hodnotí dosažený pokrok.
  • Projekty zahrnující více zemí umožňují členským státům sdružovat investice a zahajovat rozsáhlé přeshraniční projekty.
  • Práva a zásadydigitální dekády odrážejí hodnoty EU, které musí být v digitálním světě respektovány, jak je podepsáno vDeklaracio digitálních právech a zásadách.

pyramida znázorňující propojení politik a iniciativ v oblasti digitální dekády

Cíle a úkoly

Politický programDigitální dekáda stanoví digitální ambice pro příští desetiletí ve formě jasných a konkrétních cílů. Hlavní cíle lze shrnout do 4 bodů:

  1. populace s digitálními dovednostmi a vysoce kvalifikovaní odborníci v oblasti digitálních technologií
  2. bezpečné a udržitelné digitální infrastruktury
  3. digitální transformace podniků
  4. digitalizace veřejných služeb

cíle

 

 

Cíle digitální dekády vedle cílů zajišťují, aby digitální transformace v Evropě byla přínosem pro všechny lidi, a to tím, že:

  • Budování bezpečného a bezpečného digitálního světa
  • Zajistit, aby se všichni mohli zapojit do digitálních příležitostí a nikdo nebyl opomenut
  • Zajištění přístupu malých podniků a průmyslu k datům
  • Umožnitmalým a středním podnikům, aby přijaly digitální technologie, včetně cloudu, analýzy dat a umělé inteligence (AI)
  • Podpora zavádění inovativníchinfrastruktur
  • Zajištění konkurenceschopnosti malých a středních podniků v digitálním světě za spravedlivých podmínek
  • Poskytování public služeb on-line
  • Podpora výzkumu zaměřeného na měření dopadu digitálních technologií a rozvoj udržitelných inovací účinně využívajících energii a zdroje
  • Zajištění toho, aby všechny organizace přijaly opatření v oblasti kybernetické bezpečnosti

Na cestě k digitální dekádě podávají členské státy Komisi zprávy o plánovaných opatřeních, která podporují stanovené cíle.

Opatření a politikyKomise v digitální oblasti se již těmito cíli a zásadami řídí. Vzhledem k tomu, že budeme mít stále více inovací, rámec digitální dekády zajišťuje, aby evropská vize digitální transformace byla jasná a široce podporovaná všemi budoucími opatřeními v celé Evropě.

Politický program: měření pokroku

Politický program Digitální dekáda 2030 zavádí mechanismus monitorování a spolupráce za účelem dosažení společných cílů a úkolů digitální transformace Evropy.

Jako první krok v rámci politického programu definovala Komise klíčové ukazatele výkonnosti v prováděcím aktu z roku 2023. Klíčové ukazatele výkonnosti vycházejí z již existujícího indexu DESI, který každoročně měří stav digitální transformace v Evropě. Poté Komise ve spolupráci s členskými státy zveřejnilatrajektorie na úrovni EU, aby posoudila,zda je pokrok zaznamenaný u každého cíle dostatečný k dosažení hodnot pro rok 2030. Komise každoročně zveřejňuje zprávu o stavu digitální dekády, v níž měří a hodnotí pokrok při plnění cílů a úkolů digitální dekády a trajektorií na úrovni EU a v případě potřeby doporučuje další opatření a úsilí. První zpráva o stavu digitální dekády byla zveřejněna v roce 2023 a druhá v roce 2024.

Po zveřejnění první zprávy si každý členský stát stanovil svůj vlastní národní plán pro dosažení společných trajektorií a cílů EU. Ve druhé zprávě o stavu digitální dekády zveřejnila Komise posouzení vnitrostátních plánů s doporučeními k řešení nedostatků a zajištění digitální transformace, kterou předpokládá politický program Digitální dekáda, všude v EU. Členské státy každé dva roky aktualizují své národní plány tím, že přezkoumají a upraví plánované akce, opatření a investice s přihlédnutím k doporučením Komise.

cyklus spolupráce politického programu

Projekty pro více zemí

Projekty pro více zemí jsou rozsáhlé projekty, které mohou přispět k dosažení cílů digitální dekády. Umožňují členským státům, aby se spojily a sdružily zdroje na budování digitálních kapacit, které by samy nebyly schopny rozvíjet.

Komise určila počáteční seznam oblastí pro projekty zahrnující více zemí a může jej v případě potřeby aktualizovat na základě každoročního sledování pokroku.

společná datová infrastruktura a služby, blockchain, procesory s nízkou spotřebou energie, celoevropské zavádění koridorů 5G, vysoce výkonná výpočetní technika, bezpečná kvantová infrastruktura a síť center kybernetické bezpečnosti, digitální veřejná správa, centra pro digitální inovace nebo partnerství v oblasti špičkových technologií pro digitální dovednosti

Projekty pro více zemí by měly sdružovat investice z finančních zdrojů EU, včetně Nástroje pro oživení a odolnost, a členských států. V případě potřeby mohou do projektů investovat i jiné veřejné a soukromé subjekty.

Komise pomáhá členským státům určit, zřídit a provádět projekty zahrnující více zemí. Za účelem vytvoření projektu pro více zemí, kde neexistuje žádný jiný právní nástroj, zavedl politický program Digitální dekáda novou právní strukturu,konsorcium evropské digitální infrastruktury (EDIC), která umožňuje rychlé a flexibilní provádění.

V roce 2024 zveřejnila Komise druhou zprávu o pokroku Unie při provádění projektů pro více zemí.

Nejnovější zprávy

Související obsah

Hlubší pohled

Národní strategické plány digitální dekády

Členské státy musí Komisi předložit vnitrostátní plány, v nichž podrobně uvedou opatření, která hodlají provést, aby společně dosáhly cílů digitální dekády do roku 2030.

Velvyslanci DigitalEU

Velvyslanci DigitalEU sdružují novináře, redaktory a influencery, kteří působí v oblasti digitálních a technologických témat.

  翻译: