Az EU emberközpontú, fenntartható jövőképet alakít ki a digitális társadalom számára a digitális évtized során, hogy megerősítse a polgárok és a vállalkozások szerepvállalását.
A digitális társadalom és a digitális technológiák új lehetőségeket kínálnak a tanulásra, a szórakoztatásra, a munkára, a felfedezésre és az ambíciók teljesítésére. Emellett új szabadságokat és jogokat teremtenek, és lehetőséget adnak az uniós polgároknak arra, hogy a fizikai közösségeken, földrajzi helyszíneken és társadalmi pozíciókon túl is megszólítsák őket.
A digitális átalakuláshoz azonban még mindig sok kihívás kapcsolódik. A digitális világnak az európai értékeken kell alapulnia – ahol senki sem marad le, mindenki élvezi a szabadságot, a védelmet és a méltányosságot. Európa digitális évtizedében mindenki rendelkezik a mindennapi technológia használatához szükséges készségekkel. Még a kisvállalkozások is használják a technológiát, hogy jobb üzleti döntéseket hozzanak, kölcsönhatásba lépjenek ügyfeleikkel, vagy javítsák üzleti tevékenységük egy részét. Az összekapcsoltság eléri a falvakban, hegyekben és távoli területeken élő embereket, így mindenki online lehetőségeket érhet el, és részt vehet a digitális társadalom előnyeiben. A polgárok és a vállalkozások kényelme érdekében a kulcsfontosságú közszolgáltatások és közigazgatási eljárások online elérhetők.
A digitális évtized olyan átfogó keret, amely iránymutatást nyújt a digitális ágazattal kapcsolatos valamennyi intézkedéshez. A digitális évtized célja, hogy a technológiai és innovációs munka minden aspektusát biztosítsa az emberek számára.
A digitális évtized kerete magában foglalja a digitális évtized szakpolitikai programot, a digitális évtized céljait, a célkitűzéseket, a több országra kiterjedő projekteket és a digitális évtizedhez kapcsolódó jogokat és ösztönzőket; elvek:
- A digitális évtized céljai mérhető célok mind a négy területen: konnektivitás, digitális készségek, digitális vállalkozások és digitális közszolgáltatások.
- A digitális évtized célkitűzései vezérlik a tagállami intézkedéseket. A Bizottság az éves jelentésben beszámol a tagállamok intézkedéseiről.
- A digitális évtized szakpolitikai program lehetővé teszi az EU és a tagállamok számára, hogy együttműködjenek a digitális évtized céljainak és célkitűzéseinek elérése érdekében. Meghatározza a 2030-ig történő előrehaladás nyomon követésére szolgáló mechanizmust. A Bizottság minden évben jelentést tesz közzé, amelyben számba veszi az elért eredményeket.
- A több országra kiterjedő projektek lehetővé teszik a tagállamok számára, hogy egyesítsék beruházásaikat és nagyszabású, határokon átnyúló projekteket indítsanak.
- A digitális évtizedhez kapcsolódó jogok és elvek az uniós értékeket tükrözik, amelyeket a digitális világban tiszteletben kell tartani, amint azt adigitális jogokról és elvekről szóló nyilatkozat is aláírta.
Célok és célkitűzések
A digitális évtizedre vonatkozó szakpolitikai program egyértelmű, konkrét célok formájában digitális törekvéseket határoz meg a következő évtizedre. A fő célokat 4 pontban lehet összefoglalni:
- digitálisan képzett lakosság és magasan képzett digitális szakemberek
- biztonságos és fenntartható digitális infrastruktúrák
- a vállalkozások digitális átalakulása
- a közszolgáltatások digitalizálása
A célok mellett a digitális évtized célkitűzései biztosítják, hogy a digitális átalakulás Európában mindenki javát szolgálja, a következők révén:
- Biztonságos & biztonságos digitális világ építése
- Annak biztosítása, hogy mindenki részt vehessen a digitális lehetőségekben, és senki ne maradjon le
- Annak biztosítása, hogy a kisvállalkozások és az ipar hozzáférjenek az adatokhoz
- Akkv-k digitális technológiák – többek között felhőalapú technológiák, adatelemzés és mesterséges intelligencia – bevezetésének lehetővé tétele
- Azinnovatív infrastruktúrák kiépítésének előmozdítása
- Annak biztosítása, hogy a kkv-k tisztességes feltételek mellett versenyezhessenek a digitális világban
- Nyilvánosonline szolgáltatások nyújtása
- A digitális technológiák hatásának mérésére, valamint a fenntartható, energia- és erőforrás-hatékony innovációk fejlesztésére összpontosító kutatás előmozdítása
- Annak biztosítása, hogy minden szervezet kiberbiztonsági intézkedéseket fogadjon el
A digitális évtized felé vezető úton a tagállamok jelentést tesznek a Bizottságnak a meghatározott célkitűzéseket támogató tervezett intézkedésekről.
A Bizottság digitális fellépéseit és szakpolitikáit már most is ezek a célkitűzések és elvek vezérlik. Mivel egyre több innovációra kerül sor, a digitális évtized keretrendszere biztosítja, hogy a digitális transzformációra vonatkozó európai jövőkép egyértelmű legyen, és azt Európa-szerte valamennyi jövőbeli intézkedés széles körben támogassa.
Szakpolitikai program: az előrehaladás mérése
A Digitális évtized 2030 szakpolitikai program nyomonkövetési és együttműködési mechanizmust hoz létre az európai digitális átalakulás közös célkitűzéseinek és céljainak elérése érdekében.
A szakpolitikai program első lépéseként a Bizottság a 2023. évi végrehajtási jogi aktusban meghatározta a fő teljesítménymutatókat. A fő teljesítménymutatók a már meglévő DESI-gyakorlaton alapulnak, amely minden évben méri a digitális transzformáció helyzetét Európában. Ezt követően a Bizottság a tagállamokkal együttműködve közzétette az uniós szintű teljesítési pályákat annak értékelésére, hogy az egyes célok tekintetében megfigyelt előrehaladás elegendő-ea 2030-as értékek eléréséhez. A Bizottság minden évben közzéteszi a digitális évtized helyzetéről szóló jelentést, amelyben méri és értékeli a digitális évtized céljai és célkitűzései, valamint az uniós szintű pályák felé tett előrehaladást, és szükség esetén további intézkedéseket és erőfeszítéseket javasol. Adigitális évtized helyzetéről szóló első jelentést 2023-ban, amásodikat pedig 2024-bentették közzé.
Az első jelentés közzétételét követően minden tagállam sajátnemzeti ütemtervethatározott meg a közös uniós pályák és célok elérése érdekében. A digitális évtized helyzetéről szóló második jelentésben a Bizottság közzétette a nemzeti ütemtervek értékelését, amely ajánlásokat tartalmaz a hiányosságok kezelésére és annak biztosítására, hogy a digitális évtized szakpolitikai program által előirányzott digitális átalakulás az EU-ban mindenütt megvalósuljon. A tagállamok kétévente aktualizálják nemzeti ütemterveiket a tervezett fellépések, intézkedések és beruházások felülvizsgálata és kiigazítása révén, figyelembe véve a Bizottság ajánlásait.
Több országra kiterjedő projektek
A több országra kiterjedő projektek olyan nagyszabású projektek, amelyek hozzájárulhatnak a digitális évtized céljainak eléréséhez. Lehetővé teszik a tagállamok számára, hogy összefogjanak és egyesítsék erőforrásaikat olyan digitális kapacitások kiépítése érdekében, amelyeket önmagukban nem tudnának fejleszteni.
A Bizottság meghatározta a több országra kiterjedő projektek területeinek kezdeti jegyzékét, és szükség esetén az elért eredmények éves nyomon követése alapján aktualizálhatja azt.
A több országra kiterjedő projekteknek össze kell vonniuk az uniós finanszírozási forrásokból – többek között a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközből – és a tagállamokból származó beruházásokat. Adott esetben más állami és magánszervezetek is beruházhatnak a projektekbe.
A Bizottság segíti a tagállamokat a több országra kiterjedő projektek azonosításában, létrehozásában és végrehajtásában. Egy olyan több országra kiterjedő projekt létrehozása érdekében, ahol nincs más jogi eszköz, a Digitális évtized szakpolitikai program új jogi struktúrátvezetett be, az európai digitális infrastruktúra-konzorciumot (EDIC), amely lehetővé teszi a gyors és rugalmas végrehajtást.
2024-ben a Bizottság közzétette atöbb országra kiterjedő projektek végrehajtása terén az Unió által elért eredményekről szólómásodik jelentést.
Legfrissebb hírek
Kapcsolódó tartalom
Mélyedjen el alaposabban a témában
A digitális évtized helyzetéről szóló 2024. évi jelentés nyomon követi az EU által a polgárok, a vállalkozások és a környezet javát szolgáló digitális átalakulás felé tett előrehaladást.
A tagállamoknak nemzeti ütemterveket kell benyújtaniuk a Bizottságnak, amelyekben részletezik azokat az intézkedéseket, amelyeket a digitális évtized 2030-as céljainak közös elérése érdekében terveznek végrehajtani.
Az Európai Digitális Infrastruktúra-konzorcium (EDIC) olyan jogi keret, amely segíti a tagállamokat a több országra kiterjedő projektek létrehozásában és végrehajtásában.
A DigitalEU nagykövetei a digitális ésamp; technológiai témák területén tevékenykedő újságírókat, szerkesztőket és véleményformálókat tömörítik.
A digitális jogokról és elvekről szóló európai nyilatkozat előmozdítja az európai értékeken alapuló digitális átállást.
A június 1–2-i digitális évtized vezetése egy kétnapos online rendezvény volt, amelynek középpontjában Európa 2030-ig tartó digitális átalakulása állt.
2014 és 2022 között a digitális gazdaság és társadalom fejlettségét mérő mutató (DESI) összefoglalta az Európa digitális teljesítményére vonatkozó mutatókat, és nyomon követte az uniós országok előrehaladását.