Skip to main content
Shaping Europe’s digital future

Europos skaitmeninis dešimtmetis

Per visą skaitmeninį dešimtmetį ES siekia į žmogų orientuotos, tvarios skaitmeninės visuomenės vizijos, kad suteiktų galių piliečiams ir įmonėms.

      Skaitmeninio dešimtmečio logotipas

Skaitmeninė visuomenė ir skaitmeninės technologijos suteikia naujų būdų mokytis, pramogauti, dirbti, tyrinėti ir įgyvendinti užmojus. Jos taip pat suteikia naujų laisvių ir teisių, o ES piliečiams – galimybę pasiekti ne tik fizines bendruomenes, geografines vietoves ir socialinę padėtį.

Tačiau vis dar yra daug iššūkių, susijusių su skaitmenine transformacija. Skaitmeninis pasaulis turėtų būti grindžiamas Europos vertybėmis – ten, kur niekas nepaliekamas nuošalyje, visi naudojasi laisve, apsauga ir teisingumu. Europos skaitmeninis dešimtmetis – tai vieta, kurioje kiekvienas turi įgūdžių naudotis kasdienėmis technologijomis. Net mažos įmonės naudoja technologijas, kad galėtų priimti geresnius verslo sprendimus, bendrauti su savo klientais ar tobulinti savo verslo operacijas. Junglumas pasiekia kaimuose, kalnuose ir atokiose vietovėse gyvenančius žmones, todėl kiekvienas gali pasinaudoti internetinėmis galimybėmis ir pasinaudoti skaitmeninės visuomenės teikiama nauda. Piliečių ir įmonių patogumui pagrindinės viešosios paslaugos ir administracinės procedūros teikiamos internetu.

Europos Sąjunga 2021 m.

fix-empty

Skaitmeninisdešimtmetis yra išsami sistema, kuria grindžiami visi su skaitmeninimu susiję veiksmai. Skaitmeninio dešimtmečio tikslas – užtikrinti, kad visi technologijų ir inovacijų aspektai būtų naudingi žmonėms.

Skaitmeninio dešimtmečio sistema apima Skaitmeninio dešimtmečio politikos programą, Skaitmeninio dešimtmečio tikslus, tikslus, daugiašalius projektus ir Skaitmeninio dešimtmečio teises ir programą; principus:

  • Skaitmeniniodešimtmečio tikslai yra išmatuojami tikslai kiekvienoje iš keturių sričių: junglumas, skaitmeniniai įgūdžiai, skaitmeninis verslas ir skaitmeninės viešosios paslaugos.
  • Valstybių narių veiksmai grindžiami skaitmeninio dešimtmečio tikslais. Komisija metinėje ataskaitoje informuoja apie valstybių narių veiksmus.
  • Skaitmeninio dešimtmečio politikos programa suteikia galimybę ES ir valstybėms narėms bendradarbiauti siekiant skaitmeninio dešimtmečio tikslų ir uždavinių. Jame nustatytas pažangos iki 2030 m. stebėsenos mechanizmas. Kiekvienais metais Komisija skelbia ataskaitą, kurioje įvertinama padaryta pažanga.
  • Daugiašaliai projektai leidžia valstybėms narėms sutelkti investicijas ir pradėti didelio masto tarpvalstybinius projektus.
  • Skaitmeninio dešimtmečio teisės ir principai atspindi ES vertybes, kurios turi būti gerbiamos skaitmeniniame pasaulyje, kaip pasirašytaDeklaracijojedėl skaitmeninių teisių ir principų.

Piramidė, rodanti skaitmeninio dešimtmečio politikos ir iniciatyvų ryšį

Tikslai ir uždaviniai

Skaitmeniniodešimtmečio politikos programoje nustatyti aiškūs ir konkretūs kito dešimtmečio skaitmeniniai užmojai. Pagrindinius tikslus galima apibendrinti 4 punktais:

  1. skaitmeninių įgūdžių turintys gyventojai ir aukštos kvalifikacijos skaitmeninės srities specialistai
  2. saugi ir tvari skaitmeninė infrastruktūra
  3. įmonių skaitmeninė transformacija
  4. viešųjų paslaugų skaitmeninimas

taikiniai

 

 

Be tikslų, skaitmeninio dešimtmečio tikslais užtikrinama, kad skaitmeninė transformacija Europoje būtų naudinga visiems žmonėms:

  • Saugaus ir patikimo skaitmeninio pasaulio kūrimas
  • Užtikrinti, kad visi galėtų naudotis skaitmeninėmis galimybėmis ir nė vienas nebūtų paliktas nuošalyje
  • Užtikrinimas, kad mažosios įmonės ir pramonė galėtų gauti prieigą prie duomenų
  • Sudaryti sąlygas MVĮdiegti skaitmenines technologijas, įskaitant debesiją, duomenų analizę ir dirbtinį intelektą (DI)
  • Naujoviškųinfrastruktūrų diegimo skatinimas
  • Užtikrinimas, kad MVĮ galėtų konkuruoti skaitmeniniame pasaulyje sąžiningomis sąlygomis
  • Viešųjųpaslaugų teikimas internetu
  • Mokslinių tyrimų, kuriais siekiama įvertinti skaitmeninių technologijų poveikį ir kurti tvarias, efektyviai energiją ir išteklius naudojančias inovacijas, skatinimas
  • Užtikrinti, kad visos organizacijos priimtų kibernetinio saugumo priemones

Artėjant skaitmeniniam dešimtmečiui, valstybės narės praneša Komisijai apie planuojamus veiksmus, kuriais remiami nustatyti tikslai.

Komisijos veiksmai ir politika skaitmeninėje srityje jau grindžiami šiais tikslais ir principais. Kadangi bus diegiama vis daugiau inovacijų, Skaitmeninio dešimtmečio sistema užtikrinama, kad Europos skaitmeninės transformacijos vizija būtų aiški ir plačiai remiama visais būsimais veiksmais visoje Europoje.

Politikos programa: pažangos vertinimas

2030 m. skaitmeninio dešimtmečio politikos programoje nustatytas stebėsenos ir bendradarbiavimo mechanizmas, kad būtų pasiekti bendri Europos skaitmeninės transformacijos tikslai ir uždaviniai.

Pirmiausia pagal politikos programą Komisija 2023 m. įgyvendinimo akte apibrėžė pagrindinius veiklos rezultatų rodiklius (PVRR). Pagrindiniai veiklos rezultatų rodikliai grindžiami jau atliktu DESI, pagal kurį kiekvienais metais vertinama skaitmeninės transformacijos padėtis Europoje. Tada Komisija, bendradarbiaudama su valstybėmis narėmis, paskelbė ES lygmens trajektorijas, kad įvertintų,ar kiekvieno tikslo įgyvendinimo pažanga yra pakankama, kad būtų pasiektos 2030 m. vertės. Kiekvienais metais Komisija skelbia skaitmeninio dešimtmečio pažangos ataskaitą, kurioje vertina pažangą siekiant skaitmeninio dešimtmečio tikslų ir uždavinių bei ES lygmens trajektorijų ir prireikus rekomenduoja tolesnius veiksmus ir pastangas. Pirmoji skaitmeninio dešimtmečio pažangos ataskaita buvo paskelbta 2023 m., oantroji –2024 m.

Paskelbus pirmąją ataskaitą, kiekviena valstybė narė nustatė savo nacionalines veiksmų gaires bendroms ES trajektorijoms ir tikslams pasiekti. Antrojoje skaitmeninio dešimtmečio pažangos ataskaitoje Komisija paskelbė nacionalinių veiksmų planų vertinimą su rekomendacijomis, kaip šalinti spragas ir užtikrinti, kad Skaitmeninio dešimtmečio politikos programoje numatyta skaitmeninė transformacija būtų įgyvendinta visoje ES. Kas dvejus metus valstybės narės atnaujina savo nacionalinius veiksmų planus, peržiūrėdamos ir koreguodamos planuojamus veiksmus, priemones ir investicijas, atsižvelgdamos į Komisijos rekomendacijas.

politikos programos bendradarbiavimo ciklas

Daugiašaliai projektai

Daugiašaliai projektai yra didelio masto projektai, kurie gali padėti pasiekti skaitmeninio dešimtmečio tikslus. Jos leidžia valstybėms narėms susiburti ir sutelkti išteklius skaitmeniniams pajėgumams, kurių jos pačios negalėtų sukurti, kurti.

Komisija nustatė pradinį daugiašalių projektų sričių sąrašą ir prireikus gali jį atnaujinti, remdamasi metine pažangos stebėsena.

bendra duomenų infrastruktūra ir paslaugos, blokų grandinė, mažos galios procesoriai, 5G koridorių diegimas visoje Europoje, našioji kompiuterija, saugi kvantinė infrastruktūra ir kibernetinio saugumo centrų tinklas, skaitmeninis viešasis administravimas, skaitmeninių inovacijų centrai arba aukštųjų technologijų partnerystės skaitmeninių įgūdžių srityje

Daugiašaliai projektai turėtų sutelkti investicijas iš ES finansavimo išteklių, be kita ko, pagal Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę, ir valstybių narių. Kiti viešieji ir privatieji subjektai prireikus gali investuoti į projektus.

Komisija padeda valstybėms narėms nustatyti, parengti ir įgyvendinti daugiašalius projektus. Siekiant parengti daugiašalį projektą, kai nėra kitos teisinės priemonės, Skaitmeninio dešimtmečio politikos programoje nustatyta nauja teisinė struktūra – Europos skaitmeninės infrastruktūros konsorciumas (ESIK), sudarantis sąlygas greitai ir lanksčiai įgyvendinti programą.

2024 m. Komisija paskelbė antrąją Sąjungos pažangos,padarytos įgyvendinant daugiašalius projektus,ataskaitą.

Paskutinės naujienos

Daugiau šia tema

Išsamiau

„DigitalEU“ ambasadoriai

„DigitalEU“ ambasadoriai suburia žurnalistus, redaktorius ir nuomonės formuotojus, aktyviai dirbančius skaitmeninių technologijų srityje.

  翻译: