Skip to main content
Shaping Europe’s digital future

Pakt o umělé inteligenci

Pakt o umělé inteligenci povzbuzuje a podporuje organizace, aby plánovaly provádění opatření aktu o umělé inteligenci.

Co je pakt o umělé inteligenci?

Akt o umělé inteligenci vstoupil v platnost dne 1. srpna 2024. Některá ustanovení aktu o umělé inteligenci jsou již plně použitelná. Některé požadavky na vysoce rizikové systémy UI a další ustanovení však budou použitelné až na konci přechodného období (tj. v době mezi vstupem v platnost a datem použitelnosti).

V této souvislosti Komise podporuje pakt o umělé inteligenci a usiluje o dobrovolný závazek odvětví předvídat akt o umělé inteligenci a začít provádět jeho požadavky před uplynutím zákonné lhůty. S cílem shromáždit účastníky byla v listopadu 2023 zveřejněna první výzva k vyjádření zájmu, která získala odpovědi od více než 550 organizací různých velikostí, odvětví a zemí. Úřad pro umělou inteligenci od té doby zahájil vývoj Paktu pro umělou inteligenci, který je strukturován do dvou pilířů:

  • pilíř I slouží jako brána k zapojení sítě Paktu o umělé inteligenci (organizací, které o tento pakt projevily zájem), podporuje výměnu osvědčených postupů a poskytuje praktické informace o procesu provádění aktu o umělé inteligenci; 

  • Pilíř II vybízí poskytovatele a provozovatele systémů UI, aby se včas připravili a přijali opatření k dosažení souladu s požadavky a povinnostmi stanovenými v právních předpisech. 

Přístup založený na dvou pilířích

Pilíř I: shromažďování a výměna informací se sítí Paktu pro umělou inteligenci

V rámci pilíře I přispívají účastníci k vytváření komunity založené na spolupráci a sdílejí své zkušenosti a znalosti. To zahrnuje semináře pořádané Úřadem pro umělou inteligenci, které účastníkům lépe porozumí aktu o umělé inteligenci, jejich povinnostem a tomu, jak se připravit na jeho provádění. Úřad pro umělou inteligenci zase může shromažďovat poznatky o osvědčených postupech a výzvách, kterým účastníci čelí.

V této souvislosti mohou účastníci sdílet osvědčené postupy a vnitřní politiky, které mohou být užitečné pro ostatní na jejich cestě k dodržování předpisů. V závislosti na preferencích účastníků mohou být tyto osvědčené postupy zveřejněny také online na platformě, kde bude Úřad pro umělou inteligenci sdílet informace o procesu provádění aktu o umělé inteligenci.

Pilíř II: usnadňování a sdělování podnikových závazků

Účelem tohoto pilíře je poskytnout rámec na podporu včasného provedení některých opatření aktu o umělé inteligenci. Tato iniciativa vybízí organizace, aby aktivně zveřejňovaly procesy a postupy, které zavádějí s cílem předvídat dodržování předpisů. Společnosti, které poskytují nebo zavádějí systémy UI, mohou konkrétně prokázat a sdílet své dobrovolné závazky týkající se transparentnosti a vysoce rizikových požadavků a včas se připravit na jejich zavedení. 

Závazky mají podobu příslibů, které jsou „prohlášeními o závazku“. Tyto závazky obsahují konkrétní opatření (plánovaná nebo probíhající) ke splnění odlišných požadavků aktu o umělé inteligenci a zahrnují harmonogram jejich přijetí. Tato prohlášení o angažovanosti mohou mít rovněž podobu přírůstkových cílů.

Podpis příslibů

Dne 25. září svolala Komise do Bruselu klíčové zúčastněné strany z odvětví, aby oslavily první signatáře závazků. K dnešnímu dni podepsalo závazky více než 100 společností, včetně nadnárodních korporací a evropských malých a středních podniků (MSP) z různých odvětví, včetně IT, telekomunikací, zdravotnictví, bankovnictví, automobilového průmyslu a letectví. Úplný seznam je zobrazen níže.

Dobrovolné závazky v rámci Paktu EU o umělé inteligenci vyzývají zúčastněné společnosti, aby se zavázaly k nejméně třem hlavním opatřením: 

  • Přijetí strategie řízení UI s cílem podpořit zavádění UI v organizaci a usilovat o budoucí soulad s aktem o UI
  • Identifikace a mapování systémů UI, které budou podle aktu o UI pravděpodobně klasifikovány jako vysoce rizikové
  • Podpora informovanosti a gramotnosti zaměstnanců v oblasti umělé inteligence, zajištění etického a odpovědného vývoje umělé inteligence

Kromě těchto základních závazků se společnosti vyzývají, aby přijaly další závazky, jak je navrženo v paktu o umělé inteligenci. Ty by měly být přizpůsobeny jejich činnostem, včetně zajištění lidského dohledu, zmírňování rizik a transparentního označování určitých typů obsahu vytvářeného umělou inteligencí, jako jsou deepfakes.

Znění závazků (.pdf),které původně vypracoval Úřad pro umělou inteligenci, bylo sdíleno s příslušnými zúčastněnými stranami v síti Paktu pro umělou inteligenci s cílem získat zpětnou vazbu a poznatky. Konečná verze příslibů proto odráží příspěvky obdržené od zúčastněných stran. Tyto závazky nejsou právně závazné a účastníkům neukládají žádné právní povinnosti. Společnosti je budou moci podepsat kdykoli, dokud se akt o umělé inteligenci plně neuplatní. 

Zúčastněné společnosti budou vyzvány, aby 12 měsíců po zveřejnění svých závazků zveřejnily zprávu o svém pokroku. Hlavním účelem zprávy je poskytnout přehled a transparentnost ohledně pokroku dosaženého při plnění těchto závazků.

Jaké jsou přínosy paktu pro účastníky?

Komise spolupracuje s účastníky a podporuje je při:

  • dosažení společného chápání cílů aktu o umělé inteligenci

  • přijetí konkrétních opatření k pochopení, přizpůsobení a přípravě na budoucí provádění aktu o umělé inteligenci (např. budování interních procesů, příprava zaměstnanců a sebehodnocení systémů umělé inteligence)

  • sdílení znalostí a zvýšení viditelnosti a důvěryhodnosti záruk zavedených k prokázání důvěryhodnosti UI

  • budování další důvěry v technologie umělé inteligence

Pakt umožňuje průkopníkům a ambiciózním účastníkům testovat a sdílet svá řešení s širší komunitou.

Máte zájem být aktivním účastníkem Paktu o umělé inteligenci? Připojte se k iniciativě! Je otevřena všem zúčastněným stranám.

Vaše organizace již vypracovala interní pokyny nebo postupy k zajištění návrhu, vývoje a používání důvěryhodných systémů UI? Podělte se o ně a vyzkoušejte je s komunitou AI Pact!

Předběžná časová osa

 

Signatáři příslibů

Někteří signatáři se nemusí objevit okamžitě, ale dbáme na to, abychom seznam průběžně aktualizovali, jakmile budou podepsány nové závazky.

2021.ai
Accenture
Adecco
Adobe
AI & Partneři
Airbus
Aleph Alpha
Alteryx
IT skupina Amadeus
Amazon (Amazon Europe Core)
Arkage IT
ASIMOV AI
Atlassian
Autodesk
Beamery
Ložisko
Biologit
Blimp AI
Blueskeye umělá inteligence
Booking.com
Broadridge
Calimala umělá inteligence
Castroalonso
cBrain
CEGID SAS
Certifopac
CHEMISTREE
CGI
Cisco
Soudržnost
Dokončit
Corsight umělá inteligence
CREDO AI
Criteo
Dassault Systèmes
Dedalus Zdravotní péče
DEKRA
Deutsche Telekom
DNV
Docaposte
Enbw
Essity
ETHIQAIS
Brány událostí
GFT Technologies
skupina Gira
Gjensidige Forsikring
Godot
Google
Psychometrie GSO
Halfspace
Hewlett Packard Enterprise
Iberdrola
IBM
iDAKTO
IDEMIA Veřejná bezpečnost
Infosys Limited
Ingka Group
Innomatik
Intuit
IPAI Aleph Alpha výzkum
ITI - Instituto Tecnológico de Informática
Jakala
Jusmundi
Stačí přidat AI
Justifai
KissMyButton
KPN
Kyndryl
Lenovo
Lefebvre Sarrut
Logitech
LT42
Lynclo
Manteia - Memar s.r.l.
Mastercard
MetKomunikace
Microsoft
Milníkové systémy
Mirakl
ML Analytika
ML kostka
MLSzabezpečeno
Motorola Solutions
Nástěnná malba
Naaia.ai
NEC
Nokia
NTrust
OpenAI
Oranžová
OVHcloud
Palantir
Palo Alto sítě
Porsche
Qina
Qualcomm
Saidot
šalvěj
Salesforce
Samsung
SAP
Scania
Science4Tech
Securitas
Sii
SiteSage
SMALS
Snap
Sopra Steria
Starkdata
Studio Deussen
Tata Poradenské služby
Techwolf.ai
Tecta Group
Telefónica
Telenor
Tidio
TIM Telecom Italia
Trail ML
Tuya
Verisure
Vodafone
Waiheke
Wipro
Pracovní den

Související obsah

Souvislosti

Akt o umělé inteligenci

Akt o umělé inteligenci je vůbec prvním právním rámcem pro umělou inteligenci, který se zabývá riziky umělé inteligence a staví Evropu do vedoucí úlohy v celosvětovém měřítku.

  翻译: