Skip to main content
Kształtowanie cyfrowej przyszłości Europy

Pakt na rzecz sztucznej inteligencji

Pakt na rzecz sztucznej inteligencji zachęca organizacje i wspiera je w planowaniu wdrażania środków przewidzianych w akcie w sprawie sztucznej inteligencji.

Czym jest pakt AI?

Ustawa o sztucznej inteligencji weszła w życie 1 sierpnia 2024 r. Niektóre przepisy aktu w sprawie sztucznej inteligencji są już w pełni stosowane. Niektóre wymogi dotyczące systemów sztucznej inteligencji wysokiego ryzyka i inne przepisy będą jednak miały zastosowanie dopiero pod koniec okresu przejściowego (tj. od daty wejścia w życie do daty rozpoczęcia stosowania).

W tym kontekście Komisja promuje pakt na rzecz sztucznej inteligencji, dążąc do dobrowolnego zobowiązania się branży do antycypowania aktu w sprawie sztucznej inteligencji i rozpoczęcia wdrażania jego wymogów przed upływem przewidzianego prawem terminu. Aby zgromadzić uczestników, w listopadzie 2023 r. ogłoszono pierwsze zaproszenie do wyrażenia zainteresowania, w ramach którego otrzymano odpowiedzi od ponad 550 organizacji różnej wielkości, sektorów i państw. Od tego czasu Urząd ds. Sztucznej Inteligencji zainicjował opracowanie paktu na rzecz sztucznej inteligencji, który opiera się na dwóch filarach:

  • Filar I stanowi bramę do zaangażowania sieci paktu na rzecz sztucznej inteligencji (tych organizacji, które wyraziły zainteresowanie paktem), zachęca do wymiany najlepszych praktyk i dostarcza praktycznych informacji na temat procesu wdrażania aktu w sprawie sztucznej inteligencji; 

  • Filar II zachęca dostawców i podmioty wdrażające systemy sztucznej inteligencji do wczesnego przygotowania się i podjęcia działań w celu zapewnienia zgodności z wymogami i obowiązkami określonymi w przepisach. 

Podejście oparte na dwóch filarach

Filar I: gromadzenie i wymiana informacji z siecią paktu na rzecz sztucznej inteligencji

W ramach filaru I uczestnicy przyczyniają się do tworzenia społeczności opartej na współpracy, dzieląc się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Obejmuje to warsztaty organizowane przez Urząd ds. Sztucznej Inteligencji, które zapewniają uczestnikom lepsze zrozumienie aktu w sprawie sztucznej inteligencji, ich obowiązków i sposobu przygotowania się do jego wdrożenia. Z kolei Urząd ds. Sztucznej Inteligencji może gromadzić informacje na temat najlepszych praktyk i wyzwań, przed którymi stoją uczestnicy.

W tym kontekście uczestnicy mogą dzielić się najlepszymi praktykami i politykami wewnętrznymi, które mogą być przydatne dla innych w ich dążeniu do przestrzegania przepisów. W zależności od preferencji uczestników te najlepsze praktyki mogą być również publikowane w internecie na platformie, na której Urząd ds. Sztucznej Inteligencji będzie udostępniał informacje na temat procesu wdrażania aktu w sprawie sztucznej inteligencji.

Filar II: ułatwianie i informowanie o zobowiązaniach przedsiębiorstw

Celem tego filaru jest zapewnienie ram sprzyjających wczesnemu wdrożeniu niektórych środków przewidzianych w akcie w sprawie sztucznej inteligencji. Inicjatywa ta zachęca organizacje do proaktywnego ujawniania procesów i praktyk, które wdrażają w celu przewidywania zgodności. W szczególności przedsiębiorstwa dostarczające lub wdrażające systemy sztucznej inteligencji mogą zademonstrować i podzielić się swoimi dobrowolnymi zobowiązaniami w zakresie przejrzystości i wymogów wysokiego ryzyka oraz przygotować się na wczesnym etapie do ich wdrożenia. 

Zobowiązania mają formę zobowiązań, które są „deklaracjami zaangażowania”. Zobowiązania te obejmują konkretne działania (planowane lub realizowane) mające na celu spełnienie odrębnych wymogów aktu w sprawie sztucznej inteligencji oraz harmonogram ich przyjęcia. Takie deklaracje zaangażowania mogą również przybierać formę celów przyrostowych.

Podpisanie zastawów

W dniu 25 września Komisja zwołała w Brukseli spotkanie z najważniejszymi zainteresowanymi stronami z branży, aby uczcić pierwszych sygnatariuszy zobowiązań. Do tej pory ponad 100 firm podpisało zobowiązania, w tym międzynarodowe korporacje i europejskie małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) z różnych sektorów, w tym IT, telekomunikacji, opieki zdrowotnej, bankowości, motoryzacji i aeronautyki. Pełna lista znajduje się poniżej.

W dobrowolnych zobowiązaniach w ramach paktu UE na rzecz sztucznej inteligencji wzywa się uczestniczące przedsiębiorstwa do zaangażowania się w co najmniej trzy podstawowe działania: 

  • Przyjęcie strategii zarządzania sztuczną inteligencją w celu wspierania wdrażania sztucznej inteligencji w organizacji i działania na rzecz przyszłej zgodności z aktem w sprawie sztucznej inteligencji
  • Identyfikacja i mapowanie systemów sztucznej inteligencji, które mogą zostać sklasyfikowane jako systemy wysokiego ryzyka na podstawie aktu w sprawie sztucznej inteligencji
  • Promowanie świadomości i umiejętności w zakresie sztucznej inteligencji wśród pracowników, zapewnienie etycznego i odpowiedzialnego rozwoju sztucznej inteligencji

Oprócz tych podstawowych zobowiązań przedsiębiorstwa zachęca się do podejmowania dalszych zobowiązań zgodnie z propozycją zawartą w pakcie na rzecz sztucznej inteligencji. Powinny one być dostosowane do ich działalności, w tym do zapewnienia nadzoru ze strony człowieka, ograniczania ryzyka i przejrzystego etykietowania niektórych rodzajów treści generowanych przez sztuczną inteligencję, takich jak deepfake.

Tekst zobowiązań (.pdf),pierwotnie opracowany przez Urząd ds.Sztucznej Inteligencji, został udostępniony odpowiednim zainteresowanym stronom w sieci paktu na rzecz sztucznej inteligencji w celu zebrania informacji zwrotnych i spostrzeżeń. W rezultacie ostateczna wersja zobowiązań odzwierciedla wkład otrzymany od zainteresowanych stron. Zobowiązania te nie są prawnie wiążące i nie nakładają na uczestników żadnych zobowiązań prawnych. Przedsiębiorstwa będą mogły je podpisać w dowolnym momencie, dopóki akt w sprawie sztucznej inteligencji nie zacznie w pełni obowiązywać. 

Przedsiębiorstwauczestniczące zostaną poproszone o publiczne przedstawienie sprawozdania z postępów 12 miesięcy po opublikowaniu swoich zobowiązań. Głównym celem sprawozdania jest przedstawienie spostrzeżeń i przejrzystości w zakresie postępów poczynionych w realizacji tych zobowiązań.

Jakie są korzyści paktu dla uczestników?

Komisja współpracuje z uczestnikami i wspiera ich w:

  • wypracowanie wspólnego rozumienia celów aktu w sprawie sztucznej inteligencji

  • podejmowanie konkretnych działań w celu zrozumienia, dostosowania i przygotowania do przyszłego wdrożenia aktu w sprawie sztucznej inteligencji (np. tworzenie procesów wewnętrznych, przygotowanie personelu i samoocena systemów sztucznej inteligencji)

  • dzielenie się wiedzą oraz zwiększanie widoczności i wiarygodności zabezpieczeń wprowadzonych w celu zademonstrowania godnej zaufania sztucznej inteligencji

  • budowanie dodatkowego zaufania do technologii AI

Pakt umożliwia liderom i ambitnym uczestnikom testowanie i dzielenie się swoimi rozwiązaniami z szerszą społecznością.

Chcesz być aktywnym uczestnikiem paktu na rzecz sztucznej inteligencji? Dołącz do inicjatywy! Jest on otwarty dla wszystkich zainteresowanych stron.

Państwa organizacja opracowała już wewnętrzne wytyczne lub procesy w celu zapewnienia projektowania, opracowywania i wykorzystywania wiarygodnych systemów sztucznej inteligencji? Podziel się nimi i przetestuj je ze społecznością AI Pact!

Wstępny harmonogram

 

Sygnatariusze zobowiązań

Niektórzy sygnatariusze mogą nie pojawić się natychmiast, ale upewniamy się, że lista jest stale aktualizowana w miarę podpisywania nowych zobowiązań.

2021.ai
Accenture
Adecco
Adobe
Partnerzy AI &
Airbus
Aleph Alpha
Alteryx
Grupy Amadeus IT
Amazon (Amazon Europe Core)
Arkage IT
ASIMOV AI
Atlassian
Autodesk
Beamery
Punkt łożyska
Biologit
Blimp AI
Blueskeye sztuczna inteligencja
Booking.com
Broadridge
Calimala sztuczna inteligencja
Castroalonso
cMózg
CEGID SAS
Certifopac
CHEMISTREE
CGI
Cisco
Cohere
Porównywalne
Corsight AI
CREDO sztuczna inteligencja
Criteo
Dassault Systèmes
Dedalus Opieka zdrowotna
DEKRA
Deutsche Telekom
DNV
Docaposte
Enbw
Essity
ETHIQAIS
Event Gates
Technologie GFT
Grupa Gira
Gjensidige Forsikring
Godot
Google
GSO Psychometria
Półprzestrzeń
Hewlett Packard Enterprise
Iberdrola
IBM
iDAKTO
IDEMIA Bezpieczeństwo publiczne
Infosys Limited
Grupa Ingka
Innomatik
Intuit
IPAI Aleph Alpha Badania
ITI - Instituto Tecnológico de Informática
Jakala
Jusmundi
Wystarczy dodać AI
Justifai
KissMyButton
KPN
Kyndryl
Lenovo
Lefebvre Sarrut
Logitech
LT42
Lynclo
Manteia - Memar S.r.l
Mastercard
Komunikaty
Microsoft
Systemy kamieni milowych
Mirakl
ML Analytics
ML kostka
MLZabezpieczone
Motorola Solutions
Fototapeta
Naaia.ai
NEC
Nokia
NTrust
OpenAI
Pomarańczowy
OVHcloud
Palantir
sieci Palo Alto
Porsche
Qina
Qualcomm
Saidot
Sage
Salesforce
Samsung
SAP
Scania
Science4Tech
Securitas
Sii
SiteSage
SMALS
Snap
Sopra Steria
Starkdata
Studio Deussen
Usługi konsultingowe Tata
Techwolf.ai
Grupa Tecta
Telefónica
Telenor
Tidio
TIM Telecom Włochy
Szlak ML
Tuya
Verisure
Vodafone
Waiheke
Wipro
Dzień roboczy

Podobne tematy

W szerszej perspektywie

Akt w sprawie sztucznej inteligencji

Akt w sprawie sztucznej inteligencji to pierwsze w historii ramy prawne dotyczące sztucznej inteligencji, które odnoszą się do zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją i umożliwiają Europie odgrywanie wiodącej roli na świecie.

  翻译: