A Steam más áruházaktól kicsit eltérően működik, abban a tekintetben, hogy mi nem fizetett hirdetések köré szervezzük azt. Valójában egyáltalán nem árusítunk marketinghelyet. Ehelyett az áruház az egyes játékosokra van szabva az alapján, hogy mivel játszanak. Bármilyen válogatott promóciós láthatóság a bizonyított vásárlói érdeklődés eredménye.
Szóval hogyan jelenik meg játékod a játékosoknak a Steam Áruházban? Ez a dokumentáció azokról az eszközökről és funkciókról szól a Steamben, amelyek használatával a megjelenést megelőző hetekben és hónapokban ismertséget és közönséget építhetsz, a megjelenés napján a lehető legtöbbet hozhatod ki a felhajtásból és izgalomból, és jóval a megjelenés után is lekötheted a játékosokat. Információkért arról, hogyan működik a Steamen az automatikus láthatóság, olvasd el az
Láthatóság a Steamen dokumentációt.
Ez a dokumentáció olyan funkciókra és eszközökre van bontva, amelyeket játékod fejlesztésének egyes szakaszaiban tudsz használni:
- Megjelenés előtti marketing – A kiadás idejéig megtehető lépések.
- Megjelenésnapi marketing – A megjelenés napján megtehető lépések.
- Folyamatos marketing – A játék teljes élettartama alatt megtehető lépések.
- Steamen kívüli eszközök és információforrások – Néhány megfontolandó dolog egy szélesebb marketingkampány részeként.
Új neked a marketing? Emlékeztetőre van szükséged?
Sok teljes könyvet írtak a marketingről, és itt nem fogunk megpróbálni ilyen szinten belemenni a részletekbe. Dióhéjban a marketingre gyakran a termék (mi a játékod?), a pozicionálás (miben különbözik a játékod a többi kínálattól?), az ár (milyen értéket kínál a játékod a kért árért?), az emberek (ki a közönséged, kit érdekelne a játékod?), és a promóció (milyen vonzó ajánlattal vagy tájékoztatással tudod elérni közösséged különböző részeit) kombinációjaként tekintenek.
Nézd meg
Bevált marketingmódszerek útmutatónkat néhány hasznos definícióért és eszközért, amelyek segítenek átgondolni, mi a játékod, kinek szól, és hogyan illeszkedik a ma kínált játékok és szórakoztatás közé. E tanácsok nagyja a Steam Dev Daysen tartott előadásainkból származik. Nézd meg az összes
Steam Dev Days előadást.
Megjelenés előtti marketing
Tegyük fel, hogy az alapokat kitaláltad. Tudod, hogy milyen játékot építesz, hogyan illeszkedik más játékok közé, és kinek való. (Ha nem, nézd meg
Bevált marketingmódszerek útmutatónkat hivatkozási alapként és néhány javaslatért.) Itt van néhány eszköz és információforrás, amelyeket érdemes lehet megfontolni segítségül az úton.
Az áruházi oldalad
Az egyik leghatékonyabb dolog, amit tehetsz, hogy otthont teremtesz a termékednek, ahol az érdeklődő játékosok tehetnek valamit. Steam áruházi oldaladat időben létrehozva lesz egy helyed, ahol a rajongók megismerhetik a játékodat, a kívánságlistájukhoz adhatják azt, és automatikusan értesítést kapnak, amikor elérkezel a megjelenés napjához. Áruházi oldalad használatával mondd el a játékod történetét, és a lehető leggyorsabban térj a lényegre.
További információ: store/editing
Kívánságlisták és értesítések
Amikor a játékosok a kívánságlistájukhoz adják a játékodat, automatikusan e-mailt fognak kapni, amikor megnyomod a „Kiadás” gombot, és a jövőben, amikor kedvezményt adsz a játékodra. Már csak ezért is nagyon hasznos közzétenni „hamarosan jön” áruház oldaladat, amint már eléggé előrehaladtál a játékoddal ahhoz, hogy képernyőmentéseket tudj mutatni és leírd játékod lényegét.
További információ: Kívánságlisták
Címkézd a játékod
Miután elkészítetted az áruházi oldalad, mindenképp keresd fel azt és adj hozzá minden további releváns címkét. Csak kattints a (készítés során általad választott műfajokból) már alkalmazott címkék melletti „+” jelre, és egy kezelőfelületet fogsz látni, ami lehetővé teszi más címkék kiválasztását és beírását. Nézz körül a tiédhez hasonló más játékoknál, és nézd meg, milyen címkéket használnak, amelyek a te játékodhoz is relevánsak; lehet az téma, játékmenet, grafikai stílus vagy alműfaj. Ezek a címkék segítik az ajánlómotorunkat, és a játékosoknak is információt nyújtanak arról, hogy milyen a játékod.
Ne feledd, hogy fejlesztőként el is tudsz távolítani címkéket, ha a játékosok valami helytelen címkével látták el a játékodat. Csak kattints a címke melletti kis zászlóra a címkéző kezelőfelületen.
További információ: Steam címkék
Steam Jövő Feszt
A Steam Jövő Feszt egy többnapos ünnep, ahol a rajongók demókat próbálhatnak ki, fejlesztőkkel cseveghetnek, élő közvetítéseket nézhetnek, és közelgő játékokat ismerhetnek meg a Steamen. A fejlesztőknek a Steam Jövő Feszt lehetőséget ad korai visszajelzések szerzésére a játékosoktól, és közönség építésére a jövőbeni Steames megjelenéshez. A Steam általában évente három Steam Jövő Feszt eseményt rendez, amelyekre februárban, júniusban és októberben kerül sor.
További információ: Steam Jövő Feszt
Bejelentések
A fejlesztés során, a megjelenést megelőzően és a játék teljes élettartama alatt is hasznos csatornának fogod találni a Steam Események és bejelentések rendszerét a játékosok tájékoztatására és visszajelzés gyűjtésére. Használd a fejlesztés haladásának közzétételére, új képanyag megosztására, vagy olyan érdekes jellemzők leírására, amelyeken dolgozol.
További információ: Esemény- és bejelentéseszközök
Áruházi widget
Ha van saját weboldalad a játékodhoz, és szeretnél egy praktikus hivatkozást és összefoglalót adni a játékodról, használhatod az áruházi widgetet. Ez egy kis előnézetet hoz létre, amit be tudsz ágyazni más weboldalakba, és tartalmazza az árat, egy képet és egy cselekvésre ösztönzést.
További információ: Áruházi widget
Lokalizáció
Miközben a játékodon dolgozol, hasznos elgondolkodni azon, hogyan fogják a játékosok világszerte megérteni a játékot. A lokalizáció számos módon hat a játékodra:
A Steamen játszók legtöbbje nem angolul beszél. Játéktartalmad (akár csak a kezelőfelület és a feliratok) más nyelvekre lefordítása nagymértékben kibővíti a játékod potenciális piacát.
A Steam elsősorban olyan játékosoknak fogja ajánlani a játékodat, akik a játékodban támogatott nyelveken beszélnek. Vagyis ha nem támogatod a kínai nyelvet, a játékod kevésbé fog megjelenni olyanoknak, akik csak kínaiul beszélnek.
Nem minden nyelv egyforma súlyú. Általánosságban úgy találtuk, hogy az ázsiai országok játékosait jobban érinti a fordítás hiánya, míg sok nyugat-európai vásárló egyébként is beszél angolul második nyelvként.
További információ: Lokalizáció és nyelvek
Alfa- és béta tesztelés
Nehéz lehet megosztani a játékodat másokkal, mielőtt valóban úgy érzed, hogy eléggé „kész”, vagy csiszolt. De a visszajelzés gyűjtése fontos a közönséged megértéséhez, és a játékodról folytatott kommunikáció remek módja. A Steamen keresztül különféle teszteléseket végezhetsz külső játékosok csoportjaival. Itt van néhány lehetőség:
- Használd a Steamet teszt buildek telepítéséhez a belső csapatodnak. A játékod megjelenése előtt a Steam használatával hozzáférést adhatsz a játékhoz az egész csapatodnak, bárhol is legyenek.
- Használj béta tesztkulcsokat játékod megadására olyan játékosoknak, akiknek meg akarod engedni a vele való játékot. A jövőben vissza tudod vonni a hozzáférést, ha úgy kívánod. (Vedd figyelembe, hogy amikor egy játékos aktivál egy ilyen kulcsot, az eltávolítja a játékot a fogadó kívánságlistájáról, ezért használd körültekintően.)
- Használd a Steam Playtestet nyílt hozzáférés lehetővé tételére egy teszt buildedhez egyenesen az áruházi oldaladról. Ez egy másodlagos AppID-n keresztül történik, aminek az az előnye, hogy a kiadásra jelölt alkalmazásoddal párhuzamosan teszi lehetővé ezt a béta tesztelést.
További információ: Tesztelés a Steamen
Kurátori Kapcsolat
Amikor közeledsz a kiadáshoz, és szeretnéd értékelők, a sajtó, influencerek, közvetítők vagy más olyan személyek kezébe adni a játékod egy példányát, akik segíteni tudnak figyelmet irányítani a játékodra és felerősíteni az erőfeszítéseidet, meg tudod ezt tenni közvetlenül a Steamen. Sok népszerű közvetítő, újságíró és közösségi játékoldal készített kurátori oldalt a Steamen, és a Kurátori Kapcsolat használatával játékpéldányt tudsz nekik küldeni anélkül, hogy e-mailben kellene kulcsokat küldened.
Ezek az influenszerek közzé tudják tenni az értékelésüket a Steamen, illetve bárhol máshol, ahol már tesznek közzé értékeléseket vagy közvetítik a játékodat.
További információ: Kurátorok és Kurátori Kapcsolat
Értékelői példányok Steam kulcsokkal
Ha nem találod a keresett influenszert vagy újságírót a Kurátori Kapcsolatban, egyszerűen küldhetsz neki értékelői példányt a játékodból Steam kulccsal.
További információ: Steam-kulcsok
Élő közvetítés (Steamen és máshol)
A fejlesztés során, és még a megjelenés napján is érdemes lehet élőben közvetíteni a játékodat (akár te magad, akár valaki a csapatodban, vagy valaki a közösségből, aki a legjobb fényben tudja bemutatni a játékodat). Tudsz élő közvetítést tartani közvetlenül az áruházi oldaladon, ami remek lehet annak bemutatására, pontosan milyen is a játékoddal játszani,
További információ: Élő közvetítés
Közelgő megjelenések oldal / várólista (automatikus)
Amikor a játékod közzé lett téve „hamarosan jön” állapotban, megjelenik az „összes közelgő megjelenés” listán, megjelenési dátum szerint rendezve. Megjelenhet továbbá más közelgő listákon és oldalakon a Steamen a vásárlók játékod iránti érdeklődése alapján, és javasolva lehet játékosoknak a játékodra alkalmazott címkék alapján.
További információ: Láthatóság a Steamen
A fejlesztői és kiadói oldalaid (automatikus)
Ha készítettél kezdőoldalt a játék fejlesztőjének, illetve kiadójának, és összekapcsoltad ezt a játékot azzal az oldallal, akkor a Steam automatikusan megjeleníti közelgő játékodat a kezdőoldaladon, így a játékosok láthatják az általad vagy a kiadód által készített összes játékot.
További információ: Fejlesztői és kiadói kezdőoldalak
Megjelenésnapi marketing
Amikor a kiadás napjához érkezel, a Steamnek több eszköze van, amelyek használatával a legtöbbet tudod kihozni a megjelenésből. Több automatikus módja van annak is, ahogyan a játékod meg fog jelenni az Áruházban, és szerte a platformon.
Élő közvetítés (Steamen és máshol)
A megjelenési időpontod körüli időszakban érdemes lehet élőben közvetíteni a játékodat (akár te magad, akár valaki a csapatodban, vagy valaki a közösségből, aki a legjobb fényben tudja bemutatni a játékodat). Tudsz élő közvetítést tartani közvetlenül az áruházi oldaladon, ami remek lehet annak bemutatására, pontosan milyen is a játékoddal játszani, és lehetőséget ad közvetlenül csevegned az érdeklődő játékosokkal, akiknek kérdéseik lehetnek a játékodról.
További információ: Élő közvetítés
Megjelenési kedvezmény
Játékod leárazása az értékesítés első hetében csak lehetőség, és olyan döntés, amit az általános marketing- és kommunikációs terved részeként kell meghoznod.
További információ: Leárazás
Kívánságlista e-mailek (automatikus)
Amikor megnyomod a kiadási gombot, a Steam automatikusan e-mailt küld azoknak a játékosoknak, akik kívánságlistáján szerepel a játékod, hogy tudassa velük, a játékod elérhető.
További információ: Kívánságlisták
E-mailek a fejlesztő és a kiadó követőinek (automatikus)
Ha készítettél kezdőoldalt a játék fejlesztőjének, illetve kiadójának, és összekapcsoltad ezt a játékot azzal az oldallal, akkor a Steam automatikusan e-mailt fog küldeni minden felhasználónak, aki feliratkozott a kérdéses fejlesztő vagy kiadó követésére.
További információ: Kezdőoldal példa
E-mailek a franchise oldal követőinek (automatikus)
Ha beállítottad ezt a játékot a Steamen egy franchise részeként, akkor a Steam automatikusan e-mailt fog küldeni minden felhasználónak, aki feliratkozott a franchise követésére.
További információ: Franchise-oldalak
Új megjelenések oldal / várólista (automatikus)
Amikor a játékod nemrég lett kiadva, megjelenik az „összes új megjelenés” listákon. Megjelenhet továbbá más listákon és oldalakon, ahogyan a Steam észreveszi a játék relatív népszerűségét. Erre leginkább a játékodat megvásárló és játszó játékosok száma van hatással, ami a különféle megjelenés előtti marketing-erőfeszítéseid természetes eredménye kellene legyen (lásd fent a kiadás előtti marketingeszközöket és javaslatokat).
További információ: Láthatóság a Steamen
Javaslatok (automatikus)
Miután a játékod már megvásárolható, sok más helyen is megjelenhet szerte a Steamen. Mostantól megfelel ahhoz, hogy javasoljuk a hasonló játékokkal játszóknak. Ezek a javaslatok megjelenhetnek a Steam kezdőoldal tetején, a felhasználók felfedezési várólistájában, illetve önálló címke- vagy műfajoldalakon. Az egyetlen teendőd gondoskodni arról, hogy megfelelő címkék legyenek alkalmazva a játékodra.
További információ: Láthatóság a Steamen és Steam címkék
Megjelenés utáni marketing
Játékod teljes élettartama során adódnak lehetőségek játékod jobban láthatóvá tételére és rajongóid újra bevonására.
Leárazás
Rendszeres leárazásokkal a játékod élettartama alatt, és a szezonális eseményeken való részvétellel újra a játékodra irányíthatod a figyelmet, amikor meggyőző ajánlatod van a vásárlóknak.
Amikor a játékod kedvezményes, megjelenhet az áruház különböző helyein, és e-mail értesítést aktivál azon játékosoknak, akiknek a kívánságlistáján van a játékod.
További információ: Leárazás
Steam tematikus vásáresemények
Egész évben számos lehetőség van részvételre a Steamen szervezett tematikus fesztiválokon. Ezek a Steam szervezte lehetőségek jellemzően egy adott játékműfaj, téma vagy kategória köré összpontosulnak, és megjelennek a Steamworks irányítópultod naptárában.
További információ: Steam tematikus vásáresemények
Frissítsd a játékodat
Frissíts, amilyen gyakran szeretnél, és a Steam naprakészen tartja a játékosaidat. A frissítéseket használhatod a rajongóid által jelentett hibák javítására, új nyelvek hozzáadására piacod bővítéséhez, új tartalom integrálására és a játékod kínálta érték tovább bővítésére. Plusz minden frissítés okot ad emlékeztetni a játékosokat, hogy miért nagyszerű a játékod, és miért tökéletes a mostani alkalom megvenni azt és elkezdeni játszani vele.
További információ: Játékod frissítése – Bevált módszerek
Frissítési láthatósági körök
Bár a játékod minden frissítése egyfajta kommunikáció a játékosok felé, van egy konkrét funkciónk is, amellyel tájékoztatást adhatsz legnagyobb tervezett frissítéseidről. Legnagyobb frissítéseid valamelyikének közzétételekor aktiválni tudsz egy speciális láthatósági lehetőséget, ami a főoldalon mutatja meg frissítésedet és játékodat játékosaidnak és a kívánságlistázóknak.
További információ: Frissítési láthatósági körök
Bejelentések
Használhatod a Steam Bejelentéseket hírek és események megosztására játékosbázisoddal, és az áruházi oldaladat meglátogató érdeklődő játékosokkal. Mindegyik bejelentés megjelenik a játékodat követő játékosok aktivitáslistájában. Megjelenik a játékod közösségközpontjában és az áruházi oldalán is.
További információ: Esemény- és bejelentéseszközök
Élő közvetítés az áruházi oldaladon
Megmutatni a játékosoknak, milyen a játékoddal játszani, és milyen szórakozást kínál, remek mód arra ösztönözni a játékosokat, hogy a játékod megvásárlása és az azzal való játék mellett döntsenek. Élő közvetítés tartása közvetlenül a játékod áruházi oldalán hasznos lehet egy leárazási időszakban, vagy más különleges esemény során.
További információ: Élő közvetítés
Korlátozott idejű grafikacserék
Ha különleges eseményed közeleg, például frissítés vagy élő közvetítés, használhatod a grafikacserét a játékodat reprezentáló grafika ideiglenes lecserélésére. Testre szabhatod kapszulakép-készletedet, hogy információt tartalmazzon az eseményről, és az előírt időpontban automatikusan vissza fog váltani az alapértelmezett grafikádra.
További információ: Grafika-felülbírálások
Részletes jelenlét
A részletes jelenlét használatával kommunikálni tudod a játékos-állapotot (pl. „Váróban várakozik”, „Főellenséggel harcol”) a játékos barátainak a Steam Barátok rendszeren keresztül, és bárhol, ahol az a játékos megjelenik a Steam Közösségben. Használd ezt az érdeklődés felkeltésére játékod iránt, vagy a többjátékos meccskeresés megkönnyítésére.
További információ: Továbbfejlesztett részletes jelenlét
UTM-elemzések
A UTM-elemzések használatával mérni tudod bármilyen külső marketing, hirdetés, vagy a weboldaladról a Steamre mutató hivatkozások hatásosságát.
További információ: UTM-elemzések
Steamen kívüli eszközök és információforrások
Bár a Steam számos eszközzel és rendszerrel rendelkezik segítségül játékod felfedezéséhez és megismeréséhez, a Steamen kívül is van sok olyan hely, amelyre a játékosok támaszkodnak új játékok megismeréséhez. Előnyödre fordíthatod e többi csatornát annak biztosítására, hogy a potenciális vásárlók tudjanak játékod létezéséről, és hogy az meg fog jelenni. Mint a marketing bármely formájánál, nincs konkrét követendő recept. A legjobb eredményt az adja, ha rád és a termékedre nézve is hiteles módon beszélsz a közönségeddel.
Az alábbiak általános javaslatok, és messze nem a hasznosítható tevékenységek átfogó listája. Javasoljuk, hogy nézz körül az online szabadon elérhető információk azon tárházában, amelyek a marketing különböző megközelítéseit tárgyalják.
Közösségi média
Próbálj ki különféle megközelítéseket a közösségi médiában, különböző csatornákon keresztül. Úgy találhatod, hogy bizonyos közösségi oldalak jobban megfelelnek bizonyos fajta interakciókhoz, másoknak pedig más erősségeik vannak.
Játékosközösségek
Azonosítsd be, hol gyűlik össze és vitat meg releváns témákat közönséged az interneten. Van közösségi fóruma a tiédhez hasonló játékokkal játszóknak? Vannak közösségi csoportok vagy csevegések, amelyekkel kapcsolatba tudsz lépni? Vannak olyan játékközvetítők, akik a tiédhez hasonló játékokat közvetítenek, és példányt tudsz küldeni nekik a játékodból?
Tanulj más fejlesztőktől
Sok fejlesztők által írt cikk van, amelyek azokat a marketingtevékenységeket ismertetik, amelyeket saját játékaikhoz végeztek a játékosok elérésére és a játékuk ismertségének felépítésére. Keresd meg ezeket az írásokat, és gyűjtsd össze a te helyzetedre és termékedre alkalmazható hasznos információkat. Megpróbálhatod akár a kapcsolatot is felvenni olyan fejlesztőkkel, akik érdekes dolgokat csináltak, hogy kifaggasd őket további részletekért vagy tanácsokért.
Néhány javasolt információforrás:
- Gamediscover .co
- Gamesindustry .biz
- r/gamedev
- stb.
Fogyasztói játékfesztiválok (pl. PAX)
Egyes fejlesztők értékesnek találják az ismertség növelését játékuk bemutatásával fogyasztói kiállítások standjain. Világszerte vannak bemutatók, így valószínűleg találni tudsz egyet a közeledben kezdésképp, hogy meglásd, neked mi válik be. Néhány javaslat, ha ezt a megközelítést választod:
Beszélj más fejlesztőkkel, akik már csináltak ilyet. Tudd meg, amit lehet arról, ők mit próbáltak ki és találtak értékesnek a bemutatókon.
Készíts kártyákat vagy ilyesmit, amit az érdeklődő játékosok magukkal vihetnek, hogy emlékezzenek a játékodra és kívánságlistájukhoz adhassák, amikor visszatérnek a számítógépükhöz.
Hirdetés
Egyes játékfejlesztők értékesnek tartják hirdetések vásárlását a közönségépítéshez és forgalomnöveléshez. Érdemes lehet ezt megfontolni, miután a játékod már megvásárolható.